ManşetlerSatın Alma Rehberi

iPhone 12 Pro Max ve iPhone 11 Pro Max karşı karşıya

iphone 12 pro max iphone 11 pro max karşılaştırma

iPhone 12 Pro Max şu anda Apple’ın en yüksek fiyatlı ve en üstün özelliklere sahip akıllı telefonu. Bu unvanı geçen yılın aynı sıfatlara sahip olan selefi iPhone 11 Pro Max’ten devraldı. Bu iki telefon büyük ekranlı iPhone kullanmak isteyenlere hitap eden, bununla birlikte yüksek kamera özelliklerine sahip olan telefonlar. Tabii ki, iPhone 12 Pro Max kağıt üstünde daha üstün niteliklere sahip, ancak bunların gerçek hayattaki yansımaları, yani pratikteki durum da bir o kadar önemli.

Her ne kadar Apple, iPhone 11 Pro Max’in satışını resmi olarak sonlandırmış olsa da, piyasada hâlâ daha önce stoklara giren ürünleri bulmak mümkün. Yani, iPhone 11 Pro Max’i birinci ya da ikinci el olarak hâlâ satın alma şansınız var. Acaba bu yolu mu tercih etmeli, yoksa bütçeyi biraz daha yukarı çıkarıp en yeni ve üstün özelliklere sahip olan iPhone 12 Pro Max’i mi satın almalı?

iPhone 11 Pro Max’i bir yıla yakın zaman boyunca kullandım. Son birkaç haftadır da iPhone 12 Pro Max’i aktif şekilde kullanıyorum. Eğer en yeni telefon hakkında detayları merak ediyorsanız, iPhone 12 Pro Max inceleme yazımıza ve videomuza göz atmanızı tavsiye ederim.

iPhone 12 Pro Max ile 11 Pro Max karşılaştırma yazısı ve videosunda ise, iki iPhone modeli arasında kararsız kalanlara yardımcı olacak, karşılaştırma niteliğinde bazı bilgiler yer alıyor. Bunu yaparken de klasik incelemelerimizde kullandığımız başlıklardan yararlanıyoruz.

Tasarım

iPhone 12 serisiyle birlikte Apple, dikkate değer bir tasarım değişikliği gerçekleştirdi. Yıllardır gördüğümüz ve epey alıştığımız yuvarlatılmış kenar çerçevesi kaldırıldı. Bunun yerine iPad Pro ve iPad Air’da kullanılan düz kenarlara geçiş yapıldı. Bu değişiklik iPhone 12 Pro Max’in kalınlığının iPhone 11 Pro Max’e nazaran azalmasını sağladı. 8.1mm’lik profil kalınlığı yerine 7.4 mm’lik bir profil kalınlığı görüyoruz. Apple bu inceltmeyi biraz daha düz kenarların daha kalın bir telefonda yaratabileceği ergonomik hususların önüne geçmek için yaptı. iPhone 11 Pro Max daha kalın bir telefon olsa da, yuvarlatılmış kenarları sayesinde kenarların en uç hattında daha da incelen, böylelikle biraz daha ince telefonmuş hissini veren bir tasarım vardı. Düz kenarlar bu avantajı ortadan kaldırıyordu, ancak Apple telefonu biraz daha incelterek bunun önüne geçiyor.

Öte yandan kenarların düzleştirilmesi bir yandan da telefonun ekran çerçevesinin daha da incelmesini sağlamış. Apple bu durumu telefonun yüzey alanını küçülterek değil, ekran büyüklüğünü artırıp yüzey alanını hemen hemen aynı tutarak değerlendirmiş. Bunun dışında karşımızda yine cam ve metal birleşimi bir telefon var. Kenarlar paslanmaz çelikle çevrili. Arka tarafta sağlamlaştırılmış ve mat görünümlü camın kullanılmaya devam edildiğini görüyoruz. Önde ise iPhone 12 Pro Max’in Ceramic Shield olarak adlandırılan, düşmelere karşı dört kat daha yüksek sağlamlık gösterdiği belirtilen bir cam kullanılıyor. Sonuç olarak yeni telefonun ekran camı eskisinden daha sağlam, ancak sağlamlık karşılaştırmasını bizzat test etmedik. iPhone 11 Pro Max’in ekran camı çiziklere karşı iyi bir performans sergilemişti. iPhone 12 Pro Max’i kullandığım bu zamana kadar da ekran üstünde dikkat çekici bir çiziğe rastlamadım.

Suya dayanıklılık konusunda yeni telefon eskisine göre biraz daha ilerleme kaydediyor. iPhone 12 Pro Max de 11 Pro Max gibi suya ve toza dayanıklılığı IP68 sertifikasıyla belgelenen bir telefon. Ancak 30 dakika boyunca 6 metre derinliğe kadar suya kalabiliyor. Diğer telefonda derinlik en fazla 4 metre oluyor. Pratikte her iki telefonun da sıvı sıçramalarına, dökülmelerine veya sağanak yağmur altında kullanıma uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Ekran ve Ses

Yukarıda da belirttiğim gibi, iPhone 12 Pro Max’te ekran biraz daha büyüyor. iPhone 11 Pro Max’in 6.5 inç ekranına karşın yeni telefonda 6.7 inç ekran bulunuyor. Apple yine Super Retina XDR OLED olarak adlandırdığı ekranı kullanıyor. Ekranın yüzey oranı aynı tutulmuş, boy ve endeki hafif artışlar çözünürlüğü 1242 x 2688 pikselden 1284 x 2778 piksele çıkarmış. Buna rağmen 458 ppi piksel yoğunluğu korunuyor.

iphone 12 pro max iphone 11 pro max karşılaştırma

Teknik olarak Apple, her iki telefonda da aynı ekranı kullanmış. Telefonları yan yana getirip kullanıcı arayüzünde gezindiğimde veya bir şeyler izlediğimde, arada herhangi bir parlaklık, renk veya kalite farkının olmadığını görüyorum. Sadece, büyük ekranın getirdiği bir artı internette gezinirken, kitap veya dergi okurken ya da mesajlara bakarken tek seferde daha fazla satırı ekranda görmeniz. Video tarafında da görüntü boyutlarında hafif de olsa bir büyüme olacaktır. Bunun dışında HDR10 ve Dolby Vision desteği her iki telefonda da mevcut durumda. Netflix, YouTube gibi servislerde her ikisi de aynı deneyimi sunuyor. Bununla birlikte YouTube’da 4K 2160p videoları her iki telefon ile de izleyebilirsiniz.

iPhone 12 Pro Max ile iPhone 11 Pro Max’in her ikisi de iki hoparlör barındırıyor. Alt kenardaki ana hoparlöre ek olarak ekranın üst kısmında, ahize içinde de ikinci bir hoparlör yer alıyor. Stereo ses etkisini sunma konusunda iPhone’lar uzun zamandır başarılı bir grafik sergiliyor. İki telefon arasında bu noktada pek bir fark yok. Ses çıkış şiddetleri de aşağı yukarı aynı seviyede bulunuyor. Ses şiddetinde, farklı içeriklerde dengedeki bir terazinin sağa sola oynamalarına benzer şekilde oynamalar söz konusu olabilir. Buna ek olarak iPhone 12 Pro Max’te tizleri biraz daha temiz hissettiğimi söylemeden geçmeyeyim.

iPhone 12 serisiyle birlikte Apple, iPhone’larının kutularından EarPods kulaklıkları çıkardı. Bu nedenle iPhone 12 Pro Max satın alacakların bir kulaklık çözümü de düşünmeleri gerekiyor. iPhone 11 Pro Max’in resmi Apple satışı sona erdiği için, piyasada bulacağınız telefonların kutularından EarPods kulaklıklar çıkacaktır. En azından kulaklık çözümü için ne yapacağınızı düşünmeniz gerekmeyecektir.

Performans ve Pil

Her iPhone neslinde yepyeni bir işlemci görürüz. Ve bu işlemci hem CPU hem de GPU performansı bakımından bir önceki nesil telefona göre ilerlemeler getirir. iPhone 12 Pro Max’te yer alan Apple A14 Bionic ile iPhone 11 Pro Max’te yer alan Apple A13 Bionic arasında da böyle bir ilişki bulunuyor. A14 Bionic, değişen CPU çekirdekleri ve hızı biraz daha artan performans çekirdekleriyle daha iyi bir performans sunuyor. Buna ek olarak iPhone 12 Pro Max, 6 GB RAM ile 4 GB RAM barındıran iPhone 11 Pro Max’in üstüne çıkıyor. Bu da çoklu görev tarafında daha iyi bir performans elde edebileceğiniz anlamına geliyor. Eğer aynı anda birden fazla uygulama ile çalışıyor ve uygulamalar arasında sürekli geçiş yapıyorsanız, bir uygulamanın yeniden başlatılması yerine kaldığı yerden devam edilmesi gibi bir durumu iPhone 12 Pro Max ile daha sık görürsünüz. Tabii ki, iPhone 11 Pro Max’in de şu anda bu konuda bir sıkıntı yaşamadığını belirtmeden geçmeyelim.

Her iki telefonu da aynı anda GeekBench 5 testinden geçirdim. Sonuç olarak, tahmin edilebileceği üzere iPhone 12 Pro Max hem tek hem de çok çekirdek testlerinde iPhone 11  Pro Max’in önünde yer aldı. Benchmark testinin başlangıcında her iki telefon da test adımlarını birbirine yakın sürelerde tamamlarken, işin içine grafik işleme ve bunun gibi karmaşık işler girdiğinde, iPhone 12 Pro Max’in daha hızlı olduğu görüldü ve sonuçta yeni Apple telefonu testi daha önce tamamladı.

Pil tarafında iPhone 12 Pro Max, hacminin de azalmasına bağlı olarak daha düşük kapasiteye sahip bir pile sahip. Ancak A14 Bionic’in güç verimliliği tarafında sunduğu katkılarla, Apple tarafından aynı pil süreleri veriliyor. Gerçekten de iki telefonun da aşağı yukarı aynı çalışma süresine sahip olduğunu görüyoruz. Tıpkı kulaklık gibi güç adaptörü de iPhone 12 Pro Max kutusundan çıkmıyor. Burada iPhone 11 Pro Max, kutusunda bulunan 18W güç adaptörüyle daha avantajlı görünüyor.

Öte yandan iPhone 12 Pro Max, Apple’ın iPhone 12 serisiyle birlikte tanıttığı MagSafe ekosistemini de destekliyor. Böylelikle bu ekosistem içindeki kablosuz şarj aksesuarlarıyla 15W kablosuz şarj desteğinden yararlanmak mümkün. iPhone 11 Pro Max ise, Qi kablosuz şarj standardını destekleyen aksesuarlarla en fazla 7.5W güç çıkışıyla kablosuz şarjı destekliyor. Bu arada aynı desteğin iPhone 12 Pro Max’te de bulunduğunu ekleyelim.

Bu arada iPhone 12 Pro Max’in selefine göre önemli artılarından bir tanesi de 5G desteğine sahip olması. 5G şu anda Türkiye’de yok, ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde faaliyete geçtiğinde, elinizdeki 12 Pro Max ile bu destekten yararlanabilirsiniz. Eğer yurt dışına giderseniz, 5G şebekesinin bulunduğu yerlerde bu destekten de yararlanabilirsiniz. iPhone 11 Pro Max’te ise 5G desteği bulunmuyor.

Yazılım

Her iki telefonda da iOS 14 yüklü olarak geliyor. iOS 14 ile birlikte sunulan tüm yeni özelliklerden her iki telefonun sahipleri de yararlanabiliyor. Yenilenmiş Ana ekran düzeni ve Uygulama Arşivi özelliğinden tasarımı yenilenen Siri’ye ve diğer özelliklere kadar her yenilik bu iki telefonda da en iyi şekilde kullanılabiliyor.

iphone 12 pro max iphone 11 pro max karşılaştırma

Apple, eski telefonlarına bile sunduğu uzun soluklu yazılım desteğiyle biliniyor. Bu telefonlar için de güncelleme desteğinin uzun süre boyunca devam edeceğini söyleyebiliriz. Ancak iPhone 12 Pro Max bir yıl daha yeni bir telefon olduğu için, kullanıcılar gelecek iOS güncellemelerini alma konusunda bir yıl daha avantajlı olacaktır. Yani, iPhone 11 Pro Max’in desteklenen telefonlar listesinden çıktığı bir iOS sürümü, iPhone 12 Pro Max’e hâlâ yüklenebilir.

Güvenlik tarafında ise her iki telefonda da Face ID bulunuyor. Face ID zaten hızlı çalışan bir sistem, sunulan performans ve deneyim bakımında her iki telefonun birbirinden herhangi bir farkı yok.

Kamera

Her iki telefonun da arkasında üç tane kamera bulunsa da, kamera sistemleri arasında dikkate değer farklar var. Tabii ki, iPhone 12 Pro Max’in arkasında bulunan LiDAR sensörünü de unutmayalım. Kamera çözünürlükleri 12 megapikselle aynı kalsa da, ultra geniş açılı kamera dışında kamera donanımlarında önemli farklar dikkat çekiyor.

Öncelikle ultra geniş kameranın her iki telefonda da 12 megapiksel, f/2.4, 120 derece görüş açısı ve 13mm odak uzaklığı ile aynı şekilde korunduğunu belirtelim. Donanım aynı şekilde korunsa da, yazılım tarafında ultra geniş açılı kameranın yetenekleri artırılmış. Bunların en dikkat çekicisi de ultra geniş kamerayla da Gece modunu kullanabilmek oluyor.

Ana kamera f/1.6 ile daha düşük diyafram değerine sahipken, iPhone 11 Pro Max’teki optik görüntü sabitlemenin yerine sensör kaydırmalı stabilizasyon sistemi yer alıyor. Sadece lens değil, sensör mekanizması da telefon hareket ettikçe onu dengeleyecek şekilde oynuyor. Bu da düşük ışıkta daha net fotoğraflar ve daha durağan video çekimleri demek. Telefoto lens ise f/2.2 diyafram ile daha düşük değere sahip gibi görünürken, 65mm odak uzaklığı ile 2 yerine 2 kat optik yakınlaştırma imkanı sunuyor. Yani iPhone 12 Pro Max ile, kaliteden ödün vermeden biraz daha fazla yakınlaştırma yapılabiliyor.

iPhone 12 Pro Max’in ana kamerasının büyüyen diyaframı, bu telefonun Gece moduna otomatik olarak girme sıklığının iPhone 11 Pro Max’e göre düşürüyor. Buna ek olarak pozlama süresi de, Gece moduna girildiği takdirde daha kısa oluyor. Çekilen fotoğraflara baktığımızda iPhone 11 Pro Max’in çekimleri daha parlak gibi görünebilir. Ancak renklerin doğruluğu ve ışığın doğallığı konusunda iPhone 12 Pro Max önde görünüyor. Bunun dışında, detayları yansıtma konusunda da iPhone 12 Pro Max daha iyi seviyede bulunuyor.

Dışarıda, yeterli ışık altında çekimlerde de iPhone 12 Pro Max’in iPhone 11 Pro Max’e göre renkleri biraz daha doğru şekilde gösterdiği görülüyor. iPhone 11 Pro Max ile çekilen bazı fotoğraflarda hafif bir solukluk ve pürüzsüzlük varken, iPhone 12 Pro Max bu karelerde daha iyi sonuçlar sergiliyor. Ultra geniş açılı lenslerle, Gece modu kapalıyken yaptığım çekimde ise iPhone 11 Pro Max’in netlik açısından daha iyi olduğunu, ancak detayların belirginliği konusunda iPhone 12 Pro Max’in daha iyi olduğunu gördüm. Portre modunda ise 2.5 kat yakınlaştırma yapan Telefoto lensin de yardımıyla daha dar bir perspektifle çekim yapmak mümkün. Ancak bulanıklaştırma, renk ve diğer unsurlar bakımından arada çok büyük fark bulunmuyor.

iPhone 12 Pro Max’in profesyonel fotoğrafçıların ilgisini çekecek bir özelliği de Apple ProRAW olacaktır. Bu özellik sayesinde Apple’ın A14 Bionic’in gücüyle sunduğu yazılım tabanlı iyileştirmeler ve düzenlemeler de RAW formatında alınabiliyor. iPhone 11 Pro Max bu özelliği barındırmıyor.

Video tarafında her iki telefonun da en fazla saniyede 60 kare hızında, 4K video kaydı yapabildiğini görüyoruz. Ancak iPhone 12 Pro Max, 11 Pro Max’ten farklı olarak Dolby Vision HDR video kaydı da gerçekleştirebiliyor. Böylelikle 4K HDR TV’lerde izlemenin daha keyifli olacağı, daha canlı ve aydınlık, detayların daha zengin olduğu videoları iPhone 12 Pro Max ile çekebilirsiniz. iPhone 11 Pro Max’in böyle bir imkanı yok, ancak iPhone 12 serisinin çektiği HDR videoları oynatma gibi bir özelliği geçmiş iOS güncellemeleriyle kazanmıştı.

iPhone 12 Pro Max ile çekilen videolar çok daha parlak ve canlı görünüyor. Öte yandan rüzgar uğultusunu filtreleme konusunda da yeni Apple telefonu dikkate değer şekilde daha iyi bir performans ortaya koyuyor.

Sonuç

iPhone 12 Pro Max, değişen tasarımıyla birlikte yüzey alanını büyütmeden biraz daha büyük bir ekranı kullanıcılara sunuyor. Ne var ki, kavisli kenarları iPhone 11 Pro Max’in avuç içine daha rahat şekilde oturmasına katkıda bulunuyor. Suya ve toza dayanıklılık iPhone 12 Pro Max’te biraz daha ileri seviyede, ancak genel kullanımda bu tarafta iki telefon arasında dikkate değer fark yok diyebiliriz.

Ekran tarafında iPhone 12 Pro Max büyüklük avantajına sahip olsa da; diğer unsurlar açısından her iki telefonun birbirinden farkı yok. Ses konusunda da aynı yorumda bulunabiliriz. Aradaki farklar her iki telefon arasında gidip gelen nitelikte bulunuyor. Apple A14 Bionic işlemci ise, doğal olarak iPhone 12 Pro Max’in biraz daha iyi performans sergilemesine yardımcı oluyor. 6 GB RAM de bir artı olarak nitelendirilebilir. Belki günlük işlerde çok büyük farklar göremeyebilirsiniz, ancak yoğun güç gerektiren işlerde aradaki farklar biraz daha belirgin seviyede olacaktır. 5G desteği şu an için Türkiye’deki kullanıcılar için pek önemli değil. Ancak geleceğe de yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bu destek sadece iPhone 12 Pro Max’te bulunuyor. Yazılım tarafında, iPhone 12 Pro Max’in yeni olması, güncelleme desteği konusunda bir yıl avantajlı demek olabilir. Face ID ise her iki telefonda da benzer bir deneyim sunuyor.

Kamera tarafında her iki telefon arasında dikkate değer farklılıklar bulunuyor. Belki çıplak gözle baktığınızda bazı karelerde iPhone 11 Pro Max’in daha iyi fotoğraflar çektiğini düşünebilirsiniz. Ne var ki, detayların belirginliği, renk ve ışıkta doğruluk gibi hususlarda iPhone 12 Pro Max önde görünüyor. ProRAW desteği ve Dolby Vision HDR da özellikle profesyoneller için iPhone 12 Pro Max’i daha cazip kılan unsurlar arasında bulunuyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER