Çoklu görev deneyimini geliştiren iPadOS 16 tanıtıldı

google news abone ol

Apple iPad’ler için hazırladığı iPadOS 16 güncellemesini bugün gözler önüne çıkardı. M1 çipin gücünden yararlanan Stage Manager, üst üste açılan birden fazla pencere ve tam harici ekran desteği ile birçok işi aynı anda yapabilmenin yeni yöntemlerini sunuyor. Sistemdeki uygulamalarda Mesajlar uygulaması üzerinden başkalarıyla iş birliği yapmak için sunulan yöntemler sayesinde başkalarıyla birlikte çalışmak, Apple’a göre, şimdi her zamankinden de kolay hâle gelecek. Yeni Freeform uygulaması, esnek bir tuval üzerinde hep birlikte beyin fırtınası yapmaya olanak tanıyor.

Mail uygulamasındaki yeni araçlar kullanıcıların daha üretken olmasını sağlıyor. Safari’ye eklenen Paylaşılan Sekme Grupları özelliği internette başkalarıyla gezinebilmenizi sağlıyor. Geçiş anahtarları ise internette gezinme deneyimini daha güvenli hale getiriyor. Yeni Hava Durumu uygulaması iPad ekranından tam olarak yararlanıyor. Canlı Metin özelliği şimdi videolardaki metinlerle etkileşime geçebiliyor. Referans Modu ve Ekran Yakınlaştırma gibi profesyonel özellikler iPad’i daha güçlü bir mobil stüdyo haline getiriyor. Apple çipten gelen güçle birlikte iPadOS 16, iPad’de daha fazla işi daha hızlı ve kolay şekilde tamamlamayı mümkün kılacak.

Mesajlar uygulamasındaki yeni özellikler sayesinde Dosyalar, Keynote, Numbers, Pages, Notlar, Anımsatıcılar, Safari ve hatta üçüncü taraf uygulamalarında birlikte çalışmak ve paylaşılan içerikleri yönetmek kolaylaşıyor. Kullanıcılar, Mesajlar uygulaması üzerinden iş birliği daveti gönderdiğinde konu grubundaki herkes ilgili belgeye, hesap tablosuna ve projeye otomatik olarak ekleniyor. Paylaşılan dosyalarda değişiklik yapıldığında diğer herkes, Mesajlar konu grubunun üst kısmında ilgili güncellemeyi hemen görebiliyor. Üstelik ortak çalışılan bir projedeki kullanıcılar, Mesajlar’daki ilgili görüşmeye kolayca geçebiliyor veya birlikte çalıştığı kişilerle FaceTime görüşmesi başlatabiliyor.

ipados 16iPadOS 16, günlük mesajlaşma deneyimini daha da geliştiriyor. Kullanıcılar artık yeni gönderdikleri mesajları düzenleyebiliyor veya geri çekebiliyor, yakın zamanda silinmiş mesajları geri getirebiliyor ve daha sonra tekrar okumak istedikleri yazışmaları okunmamış olarak işaretleyebiliyor. Üstelik kullanıcılar şimdi Mesajlar üzerinden bir SharePlay oturumu başlatabiliyor. Böylece film, TV programı, antrenman veya oyun gibi paylaşılan etkinlikleri birlikte izleyebiliyor ve bu sırada Mesajlar uygulamasından sohbete devam edebiliyorlar.

Esnek bir tuval sunan yeni ve güçlü Freeform iş birliği uygulaması, kullanıcıların düzen ve sayfa boyutu hakkında endişe duymasına gerek kalmadan tek bir yerden paylaşım yapmasını, ortak çalışmasını ve değişiklikleri görmesini sağlıyor. Üstelik kullanıcılar, Apple Pencil desteğinden de tamamen yararlanabiliyor. Kullanıcılar içerik ekleyip değişiklik yaparken diğer kişilerin yaptığı katkıları da görebiliyor ve bu şekilde gerçek zamanlı bir iş birliği alanından yararlanabiliyor. Bu yıl içinde iPadOS 16 ile kullanıma sunulacak Freeform, ortak çalışanların FaceTime üzerinden bir oturum başlatmasına ve diğer kişilerin yaptığı güncellemeleri doğrudan Mesajlar konu grubunda görmesine imkan sunuyor.

ipados 16Mail uygulamasında kullanıma sunulan yeni araçlarla üretkenliğinizi artırmak her zamankinden bile kolay. Kullanıcılar, gönderdikleri bir mesajı alıcının gelen kutusuna ulaşmadan önce iptal etme fırsatına kavuşuyor, doğru anda ulaştırmak istedikleri mail’leri zamanlayabiliyor ve gönderilmiş mail’leri gelen kutusunun üst kısmına taşıyarak daha hızlı şekilde takip mail’leri gönderebiliyor. Buna ek olarak, Daha Sonra Anımsat özelliği sayesinde mail’ler istenen tarih ve saatte yeniden ön plana gelebiliyor ve kullanıcılar, bir mail’in ek veya alıcı gibi önemli unsurlarını eklemeyi unuttuklarında bildirim alabiliyor. Üstelik yepyeni bir deneyim sunan arama özelliği, yazım yanlışlarını düzeltip arama terimlerinin eş anlamlılarını kullanarak daha eksiksiz ve doğru sonuçlar sunuyor; kullanıcıların kişileri, paylaşılan içerikleri ve daha fazlasını daha zengin detaylarla görmesini sağlıyor.

ipados 16iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi, kullanıcıların fotoğrafları ailelerinden altı kişiyle sorunsuz şekilde ve otomatik olarak paylaşmasının en kolay yolunu sunuyor. Böylece herkes Fotoğraflar araç takımı, Anılar ve Öne Çıkan Fotoğraflar’daki koleksiyonda iş birliği yapıp keyifli bir deneyim yaşayabiliyor. Kullanıcılar tüm eski fotoğraflarını paylaşabiliyor veya başlangıç tarihine ya da fotoğraftaki kişilere göre belirli bir fotoğrafa katkıda bulunmak için ayarlama araçlarını kullanabiliyor. Fotoğraflar koleksiyona manuel olarak, Bluetooth’la veya Sizin İçin sekmesindeki paylaşım önerileri yoluyla eklenebiliyor. Paylaşılan Arşiv’deki herhangi bir kişi fotoğraf eklediğinde, düzenlediğinde veya sildiğinde herkesin arşivi güncelleniyor.

Safari yeni önemli güncellemelerle şimdi iş birliğine daha uygun, daha fazla kişiselleştirme olanaklarına sahip ve daha güvenli hale geliyor. Paylaşılan Sekme Grupları, kullanıcıların bir dizi sekmede arkadaşlarıyla iş birliği yapmasına, bu sırada yapılan güncellemeleri anında görmesine, sekmeleri ve yer imlerini paylaşmasına ve doğrudan Safari üzerinden sohbet başlatmasına olanak tanıyor. Sekme Grupları’na bir arka plan görseliyle özelleştirilebilecek başlangıç sayfalarının yanı sıra yer imleri ve herkesin görüp düzenleyebileceği benzersiz bölümler ekleniyor.

ipados 16İnternet ve uygulamalardaki parolaların yerini alacak şekilde tasarlanan, daha kolay ve daha güvenli bir oturum açma yöntemi olan yeni geçiş anahtarlarıyla Safari’de gezinmek şimdi daha da güvenli. Geçiş anahtarları iPad’de saklanıyor ve yalnızca oluşturuldukları sitelerde kullanılıyor. Üstelik geçiş anahtarları, aygıtta kalıp hiçbir zaman web sunucularında saklanmayan benzersiz birer dijital anahtar oldukları için bilgisayar korsanları bunlara sızamıyor veya paylaşmaları için kullanıcıları kandıramıyor. Kullanıcılar kimlik doğrulamak için QR kodunu iPad’le tarayıp Face ID veya Touch ID kullanarak kayıtlı geçiş anahtarlarıyla Apple ve üçüncü taraf aygıtlarındaki web sitelerinde ve uygulamalarda oturum açabiliyor.
Ekrandan tam olarak yararlanacak şekilde tasarlanan Hava Durumu uygulaması da iPadOS 16 ile sunulan yenilikler arasında yer alıyor. Kullanıcılar tek dokunuşla hava durumuyla ilgili en önemli bilgileri görebiliyor veya yağış, hava kalitesi ve sıcaklık bilgilerini almak için haritada dolaşabiliyor. Dileyen kullanıcılar, yaşadıkları yerde sert hava koşullarıyla ilgili uyarı yapıldığında bildirim alabiliyor veya renk kodlamalı bir ölçekten yararlanıp hava kalitesini görebiliyor.
ipados 16Aygıt içi akıllı teknolojileri kullanan Canlı Metin özelliği, sistemdeki görsellerde yer alan metinleri tanıyabiliyor. Üstelik şimdi videolarla da kullanılabilen bu özellik, duraklatılmış video karelerindeki metinleri tamamen etkileşimli bir hale getiriyor. Kullanıcılar videoda yer alan dildeki metinleri tek bir dokunuşta hızlıca çevirebiliyor ve para birimlerini dönüştürebiliyor. Görsel Arama özelliği ise şimdi kullanıcıların görseldeki bir süjeyi çıkarmasına veya tek dokunuşla arka planı kaldırıp süjeyi diğer kısımlardan ayırmasına olanak tanıyor. Ayrıca, Görsel Arama özelliğinin tanıyabildiği yeni süjeler arasında kuşlar, böcekler, heykeller ve daha fazlası yer alıyor.
Çoklu görev deneyimini geliştiren iPadOS 16 tanıtıldıiPadOS 16, iPad Pro’yu yaratıcı profesyonellerin olmazsa olmaz aracı yapan yeni ve güçlü özelliklerle geliyor. Liquid Retina XDR ekrana sahip 12.9 inç iPad Pro, Referans Modu sayesinde doğru renklerin ve tutarlı görüntü kalitesinin kritik öneme sahip olduğu gözden geçirme, onaylama, renk sınıflandırma ve düzenleme gibi iş akışlarının renk gereksinimlerini karşılayabiliyor.
Apple’ın geliştirdiği M1 çipin performansından güç alan Ekran Yakınlaştırma özelliği, kullanıcıların ekranın piksel yoğunluğunu artırmasına ve böylece uygulamalarda daha fazlasını görmesine imkan tanıyor. Bu teknoloji, özellikle Split View kullanılırken çok işe yarıyor. Virtual Memory Swap sayesinde iPad’in depolama alanı tüm uygulamalarda kullanabilir belleği artırmak için değerlendirilebiliyor. En zorlu uygulamalarda 16 gigabayta kadar bellek sağlayarak multitasking deneyimini tamamen kusursuz bir hale getirmeye yardımcı oluyor.
Stage Manager, uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenleyip görevler arası geçişleri hızlı ve kolay hale getiren, tamamıyla yeni bir multitasking deneyimi sunuyor. Kullanıcılar bir iPad ekranında ilk kez, üst üste farklı boyutlarda pencereler açabiliyor, pencereleri kenardan sürükleyip bırakabiliyor veya daha hızlı ve esnek bir multitasking deneyimi için uygulamaları gruplandırarak Dock’tan çalıştırabiliyor. Kullanıcıların üzerinde çalıştığı uygulama penceresi belirgin bir şekilde merkezde yer alıyor ve diğer açık uygulamalar ve pencereler son kullanılma zamanlarına göre sol tarafta sıralanıyor.
Stage Manager, M1 çipli iPad Pro’da ve iPad Air’de 6K’ya kadar çözünürlüklerde tam harici ekran desteği de sunuyor. Böylece kullanıcılar ideal çalışma alanlarını oluşturup iPad’de ve harici ekranda dörder adet uygulamayla çalışabiliyor.

iPadOS 16 ne zaman yayınlanacak, hangi cihazlara indirilebilecek?

iPadOS 16 geliştirici önizlemesi bugünden itibaren developer.apple.com adresinde Apple Geliştirici Programı üyelerine, halka açık beta sürümü ise gelecek ay beta.apple.com adresinde iPadOS kullanıcılarına sunulacak. Yeni yazılım özellikleri bu sonbaharda 5. nesil iPad ve daha yeni modeller, 5. nesil iPad mini ve daha yeni modeller, 3. nesil iPad Air ve daha yeni modeller ve tüm iPad Pro modelleri için ücretsiz bir yazılım güncellemesi şeklinde sunulacak.

İLGİLİ HABERLER

Oppo A96 bu hafta A101’in öne çıkan ürünleri arasında

A101 26 Ocak 2023 Aldın Aldın elektronik ürünlerine baktığımızda bu hafta listede dikkat çeken ürünlerden bir tanesinin Oppo A96 olduğunu görüyoruz. Ayrıca 5000 TL...

iOS 17 görsel anlamda büyük bir yenilik getirmeyecek

Apple iOS 16 için hazırladığı en yeni güncellemeyi bu hafta içinde kullanıcılarla buluşturmuştu. Şirket 2022'nin haziran ayında duyurduğu iOS 16'yı eylül ayında iPhone 14...

Donald Trump Facebook ve Instagram hesaplarını da geri alıyor

Meta, eski Başkan Donald Trump'ın Facebook hesabının "süresiz" olarak askıya alınması kararını uzatmasının üzerinden iki yılı yakın zaman geçtikten sonra, hesabı eski hâline getirme...

The Last of Us dizisinin ikinci sezonu için başrol oyuncusundan sinyal geldi

Uzun süredir merakla beklenen The Last of Us dizisi 2023'ün ilk günlerinde izleyicilerle buluşmuştu. Yayınlanan ilk iki bölümüyle hem oyunun hayranlarından hem de oyunlara...

Tesla sıkıntılara rağmen 2022’yi rekorlarla tamamladı

Tesla tedarik zincirinde yaşanan problemlere, işten çıkarmalara, dibe çakılan hisse fiyatına ve CEO'u Elon Musk'ın hakkındaki tartışmalara rağmen 2022'yi rekorlarla kapatmayı başardı. 2022'nin dördüncü...

FM23 Console versiyonunun PlayStation 5 için çıkış tarihi belli oldu

Popüler futbol menajerlik oyunu serisi Football Manager'ın en yeni oyunu Football Manager 2023 veya kısa adıyla FM23 geçtiğimiz kasım ayında oyuncularla buluşmuştu. FM23 ile...

Baz seviyedeki M2 işlemcili 14 inç MacBook Pro’da da SSD performans indirgemesi var

Apple'ın M2 işlemcili MacBook Pro'ları satışa sunmasının ardından, yurt dışında ilk incelemeleri ve analizleri de görmeye başladık. 9to5Mac tarafından yapılan testlere göre, temel seviye...

Apple’dan yaşı 10’a gelmiş iPhone 5S için güvenlik güncellemesi

iPhone 5S, son işletim sistemi güncellemesini 2018'de iOS 12'nin kullanıma sunulmasıyla birlikte almıştı. Ancak anlaşılan o ki, bu sürümdeki sayılar tamamen bitmedi. AppleInsider'ın belirttiğine göre,...

OnePlus 11R’nin tanıtım tarihi belli oldu

OnePlus 11 ve Buds Pro 2 kablosuz kulaklığın küresel lansmanı 7 Şubat'ta gerçekleştirilecek. Bu etkinlikte bir başka telefon da ilk kez gözler önüne çıkacak...