iPad Pro OLED ekran ve M3 çiplerle yakında yenilenecek

Yeni iPad Pro modelleri özellikleri neler olacak ve yeni ürünlerle Apple, tablet pazarını yeniden şekillendirebilir mi?

Tablet pazarı son yıllarda durgun bir dönem yaşıyor. Apple’ın iPad segmenti, bir zamanlar şirketin en parlak yıldızlarından biri olarak görülüyordu; ancak şimdi şirket için, gelir açısından en düşük segmente sahip. Özellikle pandemi sırasında tablet satışlarında görülen artışın etkisi azalırken, bu kategoride düşüş yaşanmaya devam ediyor. IDC verilerine göre, Apple’ın tablet sevkiyatları geçtiğimiz çeyrekte yüzde 17 oranında azaldı. Mark Gurman’ın Bloomberg’deki Power On bültenine göre, Apple bu durumu değiştirecek hamleler yapmaya hazırlanıyor.

Apple’ın mevcut iPad ürün yelpazesi zengin olmakla birlikte kullanıcılar için biraz karmaşık olabilir. Özellikle, 11 inçlik iPad Pro ve iPad Air modelleri arasındaki yaklaşık 7000 TL civarındaki fiyat farkı, çoğu kullanıcı için Pro modelleri cazip hâle getiriyor. Öte yandan tasarım ve birçok özellik açısından iPad Pro’nun son büyük güncellemesi 2018’de yapılmıştı. iPad mini ise son iki yıldır yenilenmedi.

Şirketin yeni iPad Pro modelleri ise, profesyonel seviyedeki tabletleri daha cazip hâle getirecek iddialı özelliklere sahip olacak. Kod adları J717, J718, J720 ve J721 olarak belirlenen yeni modeller, Apple’ın yeni nesil M3 işlemcisini kullanacak. Bu işlemcinin, performansı ve enerji verimliliği gibi özelliklerle dikkat çekmesi bekleniyor. Aynı zamanda bu modeller, Apple’ın OLED ekranlı ilk tabletleri olacak. OLED ekranlar, daha canlı renkler ve daha yüksek kontrast oranı sunuyor. Bu ekranlar 2017’de çıkan iPhone X modelinden beri iPhone tarafında kullanılıyor.

Öte yandan yakında beklenen yeni iPad modelleri, kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirecek özelliklere sahip olacak. Özellikle yeni Magic Keyboard aksesuarı, daha geniş bir trackpad’e sahip olacak. Bu, çoklu görev ve işlevselliği artırmak için önemli bir adım. Yeni iPad Pro’ların 11 ve 13 inç olmak üzere iki farklı boyutu olacak. Mevcut 12.9 inç modelinin yerini alacak 13 inçlik model, daha geniş bir ekran alanı sunacak.

Apple, tablet pazarında hâlâ lider konumda. Ancak bu pazarın toparlanabilmesi için daha fazlasının yapılması gerekiyor. Apple’ın yaptığı bu yenilikler, şirketin tablet pazarındaki dominasyonunu sürdürebilmesi için önemli olabilir. Xiaomi gibi markaların hızlı yükselişi, Apple için yeni tehditlerin oluşabileceğini gösteriyor. Yeni modellerin pazarda oluşturacağı etki merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Epic Games Store'dan 7 Aralık'ta iki yeni ücretsiz oyun

Apple’ın yeni iPad Pro modelleri, şirketin tablet segmentine önemli bir canlılık getirebilir. Özellikle OLED ekran ve M3 işlemci gibi yeniliklerle kullanıcıların ilgisini çekebilir. Ancak bu yeniliklerin, genel tablet pazarındaki durgunluğu aşmak için yeterli olup olmayacağı ise zamanla görülecek.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun