İpucuManşetler

iPad’deki Notlar uygulaması ile ilgili yararlı ipuçları

ipad notlar

iPad’deki en kullanışlı uygulamalardan biri Notlar. Apple’ın belirttiğine göre, bu uygulama ile düşüncelerinizi kolayca yansıtmanız, bilgileri kaydedebilmeniz ve yaratıcılığınızı keşfedebilmeniz mümkün. Şirket, bu konuda size yardımcı olacak bazı kısa ipuçları sunuyor. Bunları makalenin devamında bulabilirsiniz.

iPad’de herhangi bir yerde hızlı not yaratma

Notlar uygulamasının dışında dilediğiniz her yerde not almak için hızlı ve kolay bir yol sunan Hızlı Not özelliğinden yararlanarak uygulamalara ve web sitelerine ait bağlantıları bile ekleyebilir, böylece daha fazla bağlam bilgisi sağlayabilirsiniz. Ekranın sağ alt köşesini yukarı kaydırarak Hızlı Not oluşturabilirsiniz.

iPadOS 15 ile gelen Hızlı Not özelliğine ekranın sol veya sağ alt köşesini yukarı kaydırarak da erişebilirsiniz. Safari’de ister bir tarif ister bir hediye arıyor olun, fikirlerinizi not etmek için sistemin dilediğiniz yerinde Hızlı Not özelliğini açabilirsiniz. Ayrıca, bağlam bilgisi sağlamak için bir uygulama veya web sitesinin bağlantılarını ekleyebilirsiniz. iPad’inizde oluşturduğunuz Hızlı Notları iPhone ve Mac’inizde de görebilirsiniz.

Ayrıca App Store’dan Notability, GoodNotes 5 ve Evernote gibi not alma uygulamalarını da indirerek kullanabilirsiniz.

iPad’de notlarınızı arama ve klasörlerde düzenleme

ipad notlar
 # sembolünü ve anahtar kelimeleri kullanarak notları etiketleyip, aradığınız etiketleri daha sonra Etiket Tarayıcısı’nda bulabilirsiniz. 

Etkinlik Görünümü ile başkalarının notunuza neler eklediğini görüp ve bahsetme özelliğini kullanarak onlara bildirim gönderebilir, notunuzun dilediğiniz yerine klavyeyle veya elinizle @ işaretini yazarak ve önemli güncellemeleri başka kişilere bildirerek onları tekrar notun bağlantısına yönlendirebilirsiniz.

Karalama özelliğiyle dilediğiniz metin alanına el yazınızla yazıp, yazdıklarınız gerçek zamanlı olarak klavyeyle yazılmış metinlere dönüştürebilirsiniz. Koyu renkli bir alana yazıyorsanız Karalama özelliği otomatik olarak açık renkli metin olarak görünür, böylece yazdıklarınızı her zaman net bir şekilde görebilirsiniz. Aygıt üzerindeki yapay öğrenme teknolojileri sayesinde el yazınız gözlerinizin önünde klavyeyle yazılmış metinlere dönüşür.

Şekil tanıma özelliği, geometrik olarak mükemmel çizgiler, yaylar ve kalp, yıldız, ok gibi şekiller çizmenize imkan verir. Çizmeye başlayıp sonunda biraz durakladığınızda çizdiğiniz kusurlu şekil orijinal açılarını ve boyutlarını koruyarak mükemmel bir şekle dönüşür.

El yazısı nota görüntü ekleme

ipad notlar
El yazısı notlara düşüncelerinizi örneklendirmek için görüntüler ekleyebilirsiniz. Fotoğraflar’a kaydedilmiş veya başka bir uygulamadaki bir görüntüyü notun çizim alanına sürüklemeniz ve ardından görüntüyü konumlandırıp büyüklüğünü değiştirmeniz yeterli. Daha fazla vurgulamak veya açıklamak için görüntünün üzerine de yazabilir veya çizebilirsiniz.

Apple Pencil ile Notlar uygulamasında çizim yapma ve yazma

ipad notlar
Apple Pencil (desteklenen modellerde) veya parmağınız ile bir eskiz çizmek ya da el yazısı not almak için Notlar uygulamasını kullanabilirsiniz. Çeşitli işaretleme araçlarından ve renklerden seçim yapabilir ve cetvelle düz çizgiler çizebilirsiniz.

Ayrıca Apple Pencil ile yazarken el yazınızı klavyeyle yazılan metne de çevirebilirsiniz. Apple Pencil ile not yazma hakkında daha fazla bilgi edinmek için iPad’de Karalama ile metin girme konusuna bakabilirsiniz.

Notlar’da el yazısı ile yazılmış metinde arama yapabilirsiniz (desteklenen dillerde). Notun başlığı yoksa el yazısı metnin ilk satırı önerilen başlık olur. Başlığı düzenlemek için notun en üstüne kaydırın, sonra Düzenle’ye dokunun.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER