iPad mini 7. nesil bir yıl sonrasına bekleniyor

Apple konusundaki analiz ve tahminleriyle bildiğimiz analist Ming-Chi Kuo, şirketin iPad Mini’yi yeni bir işlemciyle güncellediğini söylüyor. Apple’ın tablet ürün yelpazesinde ara katmanlarda yer alan bu modelin yeni versiyonunun, diğer bir deyişle iPad mini 7. nesil modelinin 2023’ün sonunda veya 2024’ün ilk yarısında piyasaya sunulmaya başlaması bekleniyor.

iPad Mini 2012’de ilk kez piyasaya sürüldüğünden bu yana, tasarım anlamında büyük ölçüde değişmeden kaldıktan sonra 2021’in sonunda tamamen yeni bir tasarıma kavuşmuştu. 8,3 inçlik ekrana sahip olan iPad mini 6, Apple’ın en büyük iPhone’u olan 6,7 inç ekranlı Pro Max ile 10.9 inç ekranlı 10. nesil iPad arasında yer alıyor. USB-C bağlantı noktasına, 5G bağlantı seçeneğine sahip olan bu tablet A15 Bionic çip üzerinde çalışıyor. Kuo, yeni işlemcinin “ana cazibe noktası” olacağını söylüyor. Bu nedenle çok fazla değişiklik beklememeliyiz.

Kuo’nun verdiği takvim doğruysa, iPad Mini en son versiyonu çıktıktan tam iki yıl sonra bir çip güncellemesi için hazır olacaktır. Bu, mevcut en üst düzey iPhone 14 Pro’dan miras alınan bir A16 veya hatta iPad Air ve iPad Pro tarafından kullanılan bir M serisi çipin yer alacağı anlamına gelebilir. Görünüşe göre Apple, önümüzdeki sonbaharda, büyük ihtimalle yıl sonu tatil dönemi öncesinde yeni ürünlerini tanıttığında, iPad mini 7. nesil de bunların arasında yer alacak.