Manşetler

iPad’e özel iOS 7’nin nasıl görüneceği ortaya çıkıyor

iOS 7’nin beta versiyonu iPhone için çıktı, ancak henüz iPad için yayınlanmadı. Bu nedenle iPad üzerinde iOS 7’nin nasıl göründüğünü şimdiye kadar tam anlamıyla göremedik. Neyse ki, Sonny Dickson adlı bir Twitter kullanıcısı iPad’e özel iOS 7’nin birkaç ekran görüntüsünü paylaştı. Söz konusu ekran görüntüleri bir iPad yerine Apple’ın Xcode geliştirici platformunda yer alan simülatör üzerinden alınmış. Yenilenmiş ikonlar, yepyeni ön yüklü yerel uygulamalar ve ekranın altından sürükleyerek açılan Kontrol Merkezi iPad’deki arayüzde de karşımıza çıkıyor.

ios-7-ipad-170613-1

Sızan görüntülerde beklenmeyen bazı değişiklikler de yok değil. Yeniden tasarlanan Bildirim Merkezi artık tıpkı iPhone’da olduğu gibi ekranın tümünü kaplıyor, iOS 5 ve iOS 6’da olduğu gibi ekranın küçük bir bölümüne kadar açılmakla kalmıyor. Apple’ın iPad üzerinde nasıl göründüğünü WWDC’de göstermediği Kontrol Merkezi de ekranın altından açılan bir tepsi üstüne yerleştiriliyor. iPhone versiyonu ekranın yarısından daha fazlasını kaplıyordu.

Diğer değişiklikler arasında Haritalar, Kişiler, Spotlight arama özelliği ve Ayarlar kullanıcı arayüzü bulunuyor. Apple’ın iPad kullanıcı arayüzünü henüz tam anlamıyla bitirmediği söyleniyor. Bu nedenle simülatörde bazı yerler iPhone’a özel ekran unsurlarla doldurulmuş. Aslında bu da Kontrol Merkezi görüntüsü içinde neden el feneri işlevinin de bulunduğunu açıklıyor.

ios-7-ipad-170613-2

Bu arada 9to5Mac sitesi de simülatörden elde ettiği bazı ekran görüntülerini paylaştı. Onların yayınladığı ekran görüntüleri arasında da yeniden düzenlenmiş Safari’yi gösteren bazı görüntüler yer alıyor.

Ekran görüntüleri Apple’ın henüz iOS 7’nin beta sürümünü neden yayınlamadığını da gösteriyor. Kontrol Merkezi medya kontrolleri gibi bazı arayüz elemanları üst üste biniyor. Öte yandan Takvim gibi uygulamalara ait ikonlar da iPhone’daki muadillerinden tamamen farklı görünüyor. Apple’ın önümüzdeki sonbahara kadar geçecek dönemde tüm bu işleri bitireceğini tahmin ediyoruz.

İlgili >> Apfelpage, Twitter (Sonny Dickson), 9to5Mac

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER