iOS’teki Google Workspace kullanıcılarını memnun edecek Office yeniliği

İşletmelerin Google Workspace üzerinden ortak çalışması, Microsoft Office ile var olan entegrasyonun genişletilmesiyle birlikte daha düzgün hâle geliyor. Google, ortak çalışma araçlarını kullanan kullanıcıların iOS cihazlarında Microsoft Office dosyalarını doğrudan düzenleyebileceklerini duyurdu. Ve bunu yaparken herhangi bir dosya türü dönüşümü yapmaları gerekmeyecek.

Bu demek oluyor ki, Google Dokümanlar, Google Hesap Tabloları veya Google Slaytlar gibi Workspace araçlarını kullananlar, dosyalarını MacBook’lar, iPad’ler ve iPhone’larda Office dosyalarını düzenleyebilecek, ortak çalışma yapabilecek veya yorum ekleyebilecek.

Konuyla ilgili blog yazısında Google, iOS Office uygulamasına düzenleme imkanını getirerek kullanıcıların Google Workspace’in ortak çalışmaya dayalı ve yardımcı özelliklerini iOS cihazda çalışırken Microsoft Office dosyalarında kullanabileceklerini söylüyor.

Artık iPhone ve iPad kullanıcıları Google Dokümanlar, Hesap Tabloları ve Slaytlar’ı kullanarak MS Office dosyalarını düzenleyebilir, yorumlayabilir ve üzerinde iş birliği yapabilir. Ek olarak, bu yenilik dosya eklerini indirme ve e-posta ile gönderme ihtiyacını azaltırken kullanıcıların paylaşım seçeneklerini ve kontrollerini geliştirmelerine olanak tanıyor.

iOS’teki Google Workplace’te yeni özellik tarafından desteklenen Office dosya türleri arasında .doc, .docx, .dot, .xls, .xlsx, .xlt, .xlsm ve .ppt, .pptx, .pps, .pot dosyaları bulunuyor.

iOS’te Google Workspace’teki Microsoft Office dosyalarını kullanma

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tim Cook'a göre Android'de iOS'e göre 47 kat daha fazla zararlı yazılım var

iOS cihazında Google Workspace’i kullanırken MS Office dosyalarını şu şekilde açabilir, ekleyebilir, düzenleyebilir ve dönüştürebilirsiniz:

  • Google Productivity uygulamasındaki MS Office dosyasına dokunarak Google Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar’da bir Office dosyası açın.
  • Bir dosyayı açmak ve düzenlemek için iOS cihazınızda Dosya aç‘ı tıklatmanız yeterlidir. Daha sonra, düzenlemek istediğiniz kelimeye iki kez dokunun veya doğrudan Google Dokümanlar’daki Düzenle bağlantısını tıklayın. Düzenlenecek metni seçmek için mavi işaretçileri kullanabilirsiniz.
  • Google Drive’a bir Office dosyası eklemek, Google Drive uygulamasını açıp artı işaretine ve Yükle‘ye tıklayarak yapılabilir. Yüklenecek dosyayı bulun ve üzerine dokunun.
  • Uygulamayı açıp dönüştürülmesi gereken dosyanın yanındaki seçenekler menüsünü tıklayarak Office dosyalarını Google dosyalarına dönüştürebilirsiniz. Farklı kaydet‘i tıklayın ve ardından Google Dokümanlar, Google Hesap Tabloları veya Google Slaytlar’ı seçin.

Yeni Office düzenleme özelliğinin, daha sınırlı bir işlevselliğe ve iş birliği yeteneklerine sahip olan QuickOffice’in yerini alması muhtemel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Spotify Greenroom ile Clubhouse'a rakip oluyor

Bu özellik, geçen yıl web’de ve iki ay önce Android cihazlarda kullanıma sunuldu ve şimdi Workspace Essentials, çeşitli Business ve Enterprise kullanıcı kategorileri ve temel G-Suite kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Kullanıcıların, bu yeni özellikleri kullanabilmek için Google Drive sürümlerini güncellediklerinden emin olmaları gerekiyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Galaxy M32 resmiyet kazandı: 90 Hz ekran, 6000 mAh pil

Samsung Galaxy M32 sonunda resmen gözler önüne çıktı. Akıllı telefona ihtiyaç duyduğu enerjiyi 6000 mAh kapasiteli pil verecek. 6.4 inç büyüklüğünde 90 Hz AMOLED...

Samsung’un AMD GPU teknolojili ilk mobil işlemcisiyle ilgili son detaylar

Samsung'un Advanced Micro Devices (AMD) ile birlikte geliştirdiği ilk GPU'yu temmuz ayında görebiliriz. Söz konusu iddia Twitter'ın güvenilen teknoloji sızıntı kaynaklarından Ice Universe tarafından...

Dünya’nın ısıyı tutma seviyesi endişe verici boyutlara ulaştı

Yeni bir araştırmanın sonuçları, Dünya'nın kara, okyanus ve atmosfer tarafından hapsedilen ısı miktarının sadece 14 yıl içinde iki katına çıktığını gösteriyor. Araştırmacılar dünyanın ne kadar...

YouTube iPhone ve iPad’ler için Resim İçinde Resim özelliğini getirecek

YouTube iOS uygulaması Resim İçinde Resim desteği kazanıyor. Böylelikle kullanıcılar iPhone ve iPad'lerinde diğer işlerle uğraşırken de video izleyebilecekler. The Verge sitesinin YouTube'dan aldığı...

Poco X3 Pro İncelemesi

Xiaomi'nin çatısı altındaki markalardan biri olan Poco, akıllı telefon pazarının son yıllardaki aktif oyuncuları arasında yer alıyor. Özellikle orta segmente yoğunlaşan şirket, bu alandaki...

Spotify Mini player ile Facebook içinde müzik ve podcast dinleme imkanı

Spotify, kullanıcıların doğrudan Facebook uygulaması üzerinden şarkı ve podcast dinlemelerine olanak sağlayan yeni Mini player özelliğini bugünden itibaren Türkiye’de kullanıma sunuyor. Spotify ve Facebook bugünden...

Porsche Soundtrack My Life müzik deneyimini özelleştirecek

Porsche, Soundtrack My Life adını taşıyan yeni projesi kapsamında sürücülere sürüş deneyimlerine uygun olarak seçilen özel müzikler çalan bir sistem geliştiriyor. Porsche'den verilen bilgiye...

Tim Cook’a göre Android’de iOS’e göre 47 kat daha fazla zararlı yazılım var

Apple CEO'su Tim Cook, şirketinin iOS cihazlarında elle uygulama yükleme imkanını engelleme seçimiyle ilgili görüşlerini paylaştı. iPhone'larda buna izin verilmemesinin nedenlerinden birinin, ilgili güvenlik...