iOS’teki Google Workspace kullanıcılarını memnun edecek Office yeniliği

google news abone ol

İşletmelerin Google Workspace üzerinden ortak çalışması, Microsoft Office ile var olan entegrasyonun genişletilmesiyle birlikte daha düzgün hâle geliyor. Google, ortak çalışma araçlarını kullanan kullanıcıların iOS cihazlarında Microsoft Office dosyalarını doğrudan düzenleyebileceklerini duyurdu. Ve bunu yaparken herhangi bir dosya türü dönüşümü yapmaları gerekmeyecek.

Bu demek oluyor ki, Google Dokümanlar, Google Hesap Tabloları veya Google Slaytlar gibi Workspace araçlarını kullananlar, dosyalarını MacBook’lar, iPad’ler ve iPhone’larda Office dosyalarını düzenleyebilecek, ortak çalışma yapabilecek veya yorum ekleyebilecek.

Konuyla ilgili blog yazısında Google, iOS Office uygulamasına düzenleme imkanını getirerek kullanıcıların Google Workspace’in ortak çalışmaya dayalı ve yardımcı özelliklerini iOS cihazda çalışırken Microsoft Office dosyalarında kullanabileceklerini söylüyor.

Artık iPhone ve iPad kullanıcıları Google Dokümanlar, Hesap Tabloları ve Slaytlar’ı kullanarak MS Office dosyalarını düzenleyebilir, yorumlayabilir ve üzerinde iş birliği yapabilir. Ek olarak, bu yenilik dosya eklerini indirme ve e-posta ile gönderme ihtiyacını azaltırken kullanıcıların paylaşım seçeneklerini ve kontrollerini geliştirmelerine olanak tanıyor.

iOS’teki Google Workplace’te yeni özellik tarafından desteklenen Office dosya türleri arasında .doc, .docx, .dot, .xls, .xlsx, .xlt, .xlsm ve .ppt, .pptx, .pps, .pot dosyaları bulunuyor.

iOS’te Google Workspace’teki Microsoft Office dosyalarını kullanma

iOS cihazında Google Workspace’i kullanırken MS Office dosyalarını şu şekilde açabilir, ekleyebilir, düzenleyebilir ve dönüştürebilirsiniz:

  • Google Productivity uygulamasındaki MS Office dosyasına dokunarak Google Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar’da bir Office dosyası açın.
  • Bir dosyayı açmak ve düzenlemek için iOS cihazınızda Dosya aç‘ı tıklatmanız yeterlidir. Daha sonra, düzenlemek istediğiniz kelimeye iki kez dokunun veya doğrudan Google Dokümanlar’daki Düzenle bağlantısını tıklayın. Düzenlenecek metni seçmek için mavi işaretçileri kullanabilirsiniz.
  • Google Drive’a bir Office dosyası eklemek, Google Drive uygulamasını açıp artı işaretine ve Yükle‘ye tıklayarak yapılabilir. Yüklenecek dosyayı bulun ve üzerine dokunun.
  • Uygulamayı açıp dönüştürülmesi gereken dosyanın yanındaki seçenekler menüsünü tıklayarak Office dosyalarını Google dosyalarına dönüştürebilirsiniz. Farklı kaydet‘i tıklayın ve ardından Google Dokümanlar, Google Hesap Tabloları veya Google Slaytlar’ı seçin.

Yeni Office düzenleme özelliğinin, daha sınırlı bir işlevselliğe ve iş birliği yeteneklerine sahip olan QuickOffice’in yerini alması muhtemel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Gmail'ın yenilenmiş kullanıcı arayüzü daha fazla kullanıcıya açılıyor

Bu özellik, geçen yıl web’de ve iki ay önce Android cihazlarda kullanıma sunuldu ve şimdi Workspace Essentials, çeşitli Business ve Enterprise kullanıcı kategorileri ve temel G-Suite kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Kullanıcıların, bu yeni özellikleri kullanabilmek için Google Drive sürümlerini güncellediklerinden emin olmaları gerekiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TCL 30 Serisi üyeleri TCL 30 ve 30+ Türkiye’de satışa sunuldu

TCL, geçtiğimiz nisan ayında Türkiye tanıtımını yaptığı, erişilebilir fiyat politikasında yüksek performansı ve yenilikleri sunduğunu belirttiği, 128 GB depolama alanına sahip TCL 30+ ve...

Gmail’ın yenilenmiş kullanıcı arayüzü daha fazla kullanıcıya açılıyor

Google şubat ayında Gmail için Meet, Sohbet ve Alanlar'ı birbirine yaklaştıran ve Material You stil efektlerinin çoğunu içeren güncellenmiş bir kullanıcı arayüzünü kullanıma sunmaya...

VW ID Aero elektrikli sedan konsept otomobilini tanıttı

Volkswagen, 2023'te Çin'de üretime geçirmeyi planladığı, şık ve yeni bir elektrikli sedan konsepti olan ID Aero'yu duyurdu. Elektrikli otomobilin aerodinamik şekli ve 4.87 metrelik...

Xiaomi 12S serisinin tanıtım tarihi belli oldu

Bir süredir konuşulan Xiaomi 12S serisinin tanıtım tarihi belli oldu. Xiaomi yeni telefonlarını 4 Temmuz'da gerçekleştireceği etkinlikte gözler önüne çıkaracak. Bu etkinlikte 12S'e 12S...

Overwatch 2’nin gelişiyle birlikte ilk oyun ortadan kalkacak

Overwatch 2, önümüzdeki ekim ayında piyasaya çıktığında ilk Overwatch'ın yerini tamamen alacak. Nişancı oyunu serisindeki ilk oyun tamamen oynanamaz hâle getirilecek. Oyunun geliştiricisi Blizzard, Overwatch...

Huawei Nova 10 serisi tanıtımdan önce resmi basın fotoğraflarıyla görüldü

Huawei, 4 Temmuz tarihinde Nova 10 serisini Çin'de tanıtmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz sonbaharda Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli Orta Doğu Avrupa, Baltık ve Kanada bölgesi...

Video: Apple Watch Series 7 Cellular Kutusundan Çıkıyor

Apple Watch Cellular modelleri 24 Haziran itibarıyla Türkiye'de satışa sunuldu. Apple Watch Series 7 ve Apple Watch SE modellerinin hücresel bağlantı özellikli versiyonları ülkemizde...

eSIM nedir, ne işe yarar, destekleyen telefonlar ve operatörler

Akıllı telefonların büyük bir kısmı eSIM desteği sunmuyor. Buna rağmen üst segmentten başlayarak elektronik SIM kartlar için sunulan desteğin yavaş yavaş yaygınlaştığını görüyoruz. Bu...