Manşetler

iOS 9.3 Safari hatası için Apple’dan çözüm bekleniyor

ios 9.3 safari

iOS 9.3 Apple’ın son zamanlardaki en fazla hata barındıran yazılım güncellemlerinden bir tanesi olabilir. Cihazları kilitlenen bazı eski iPad model kullanıcılarının sorunlarını çözmek için iOS 9.3’ün yeni bir sürümünü yayınlamış olan Apple’ın karşısına şimdi yeni bir problem çıkmış gibi görünüyor. Bu problem neticesinde Safari, Mail, Mesajlar ve diğer uygulamalardaki web site bağlantılarının açılmasında sorun yaşanıyor. Apple’ın Destek forumları bu hatadan muzdarip olan yüzlerce kullanıcının şikayet yazılarıyla dolmaya başladı.

Sorunun esas nedeni bilinmiyor, ancak şu an için bunun etrafından dolaşmayı sağlayacak güvenilir bir yöntem bulunmuyor. Ne var ki, sorundan etkilenen çoğu kullanıcının iPhone 6s veya iPhone 6s Plus sahibi olduğu söyleniyor. Kullanıcılar yukarıda listelediğimiz uygulamalar üzerindeyken bir web sitesini ziyaret etmek istediklerinde ya hiçbir şey olmuyor, ya da uygulama donuyor veya çöküyor.

Sorundan sadece Apple’ın kendi uygulamaları etkileniyor gibi görünmüyor. Destek forumuna yazan bir kullanıcı hem Safari hem de Chrome’da web sayfa bağlantılarını açamadığını söylüyor. Bazı kullanıcılar bir linki açmak için ona tıklattıklarında herhangi bir tepki oluşmadığını, tıklatıp bekletmenin de uygulamanın çökmesine neden olduğunu belirtiyor. En son iPhone modellerinden bu tarz şikayetin daha fazla gelmesi, sorunun şu an için sadece bu telefonlarda olan 3D Touch özelliğiyle ilgili olabileceğini akıllara getiriyor.

Ne var ki, iOS 9.3’e henüz güncelleme yapmayıp hâlâ iOS 9.2.1’i kullandığını belirten kısıtlı sayıda kullanıcı da benzer sorunları yaşadıklarını rapor ediyor. Bunu, sorunun birçok farklı uygulamada görüldüğü ve kullanıcıları farklı yollardan etkilediğiyle birleştirdiğimizde, sorunun kaynağının birden fazla, en azından karışık olduğunu anlıyoruz.

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Twitter’da açtığı destek hesabı @AppleSupport‘a da konuyla ilgili birçok mesaj geliyor. Şirketin çok kısa zaman içinde bu sorunla ilgili resmi bir açıklama yapması ve çözüm sunması bekleniyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER