Manşetler

iOS 7’nin Erişilebilirlik seçenekleri arasında kafa hareketleriyle kontrol yer alıyor

Apple’ın önümüzdeki sonbaharda beklenen mobil işletim sistemim iOS 7, iOS cihazlarını kafa hareketleriyle kontrol etme imkanı da sunacak gibi görünüyor. iOS 7 beta 2 sürümünde Erişilebilirlik seçenekleri altında bulunan özellik iPhone, iPad veya iPod touch cihazların sağa veya sola doğru kafa hareketleriyle kontrol edilebileceğini gösteriyor.

ios-7-kafa-hareketleri-270613

9to5Mac sitesinin ortaya çıkardığı bu hareketler sayesinde ana ekran butonunun işlevleri butona basmadan gerçekleştirilebilir. Siri’yi etkinleştirme, uygulama geçiş ekranını açma, ses ayarını değiştirme, Bildirim Merkezini açma veya tıklatma fiilini gerçekleştirme gibi işlevler kafa hareketleriyle yapılabilir. iOS 7’de kafa hareketlerinin tanınması için Apple’ın cihazlarında yer alan sensörler ve kameralardan faydalanılanacaktır.

Apple her iOS sürümünde kullanıcılarına sunduğu erişilebilirlik seçeneklerini artırıyor. Böylelikle fiziksel kapasiteleri kısıtlı olan kullanıcıların da iOS cihazlarını rahatlıkla kullanmaları sağlanıyor. VoiceOver, dinamik ekran büyütme, mono ses gibi unsurlar erişilebilirlik seçenekleri arasında bulunuyor.

İlgili >> 9to5Mac

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER