iOS 5 beta sürümünü kıran açık bulundu, Apple tarafından anında kapatıldı – Video

iOS 5’in çıkışı için sonbahara kadar sabredemeyen Mert Erdir, iOS 5’in geliştiriciler için çıkarılan beta sürümünü internetten bir şekilde indirmiş ve cihazına kurmuş. Her ne kadar Erdir’in bir geliştirici hesabı olmasa da, bulduğu basit bir açık sayesinde iOS 5 beta’yı etkinleştirmeyi başarmış.

Mert Erdir yapmış olduğu bu hileyi İngilizce anlatımla bir videoya çekmiş ve Gizmodo’ya göndermiş. Aktivasyon ekranında, Voice Over sistemiyle ilgili bir güvenlik açığından dolayı mümkün olan bu yöntemden etkilenen Gizmodo, Erdir’in yöntemini ve hazırladığı videoyu site üzerinden ziyaretçileriyle paylaşmış.

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu yöntem oldukça riskli, her zaman tutma gibi bir garantisi yok. Zaten Apple yayınladığı OTA güncellemesiyle söz konusu açığı kapatmış. Erdir’in Twitter sayfasını kontrol ettiğimizde hem bu ayrıntıyı hem de kendisine şikayette bulunan insanların yazdıkları görülüyor.

Erdir’in hazırlamış olduğu ve Gizmodo’ya gönderdiği İngilizce videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Oppo Enco X İncelemesi

İlgili – Gizmodo

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...