iOS 17 görsel anlamda büyük bir yenilik getirmeyecek

Apple iOS 16 için hazırladığı en yeni güncellemeyi bu hafta içinde kullanıcılarla buluşturmuştu. Şirket 2022’nin haziran ayında duyurduğu iOS 16’yı eylül ayında iPhone 14 serisiyle birlikte kullanıma sunmuştu. Apple’ın bu yıl da iPhone 15 serisiyle birlikte iOS 17’yi yayınlamasına kesin gözüyle bakılıyor. Yeni bir haber, bu sürümde kullanıcıları bekleyenler konusunda ipucu veriyor.

Haberde Apple’ın yeni iOS sürümünde görsel anlamda büyük değişiklik gerçekleştirmeyeceği belirtiliyor. Kullanıcıların güncellemenin ardından iOS 16’nın sunduğuyla hemen hemen aynı görünümle karşılaşacağı ve şirketin bu sürümdeki odak noktasının kararlılığı artırmak olduğu ifade edildi. Apple’ın Reality Pro adını taşıması beklenen karma gerçeklik başlığının desteklenmesi de bu sürümün özellikleri arasında sayılıyor.

Karma gerçeklik başlığı için iOS 17’de özel bir uygulamanın yer alacağı söyleniyor. Bu uygulamanın hâlihazırda iOS’te bulunan Watch uygulamasına mevcut bir konseptte olması muhtemel görünüyor. Ancak kullanıcılara Watch uygulamasına kıyasla daha fazla özellik sunacağı belirtiliyor. Ev uygulamasında kapsamlı, Bul uygulamasında ise küçük ölçekli değişiklikler yapılacağı da iddialar arasında yer alıyor.

Müzik uygulamasında uygulama içi dolaşımı kolaylaştırmaya yönelik küçük değişikliklerin yapılacağı, Mail uygulamasının ise “az da olsa” sadeleştirileceği iddia ediliyor. Hatırlatıcılar ve Dosyalar uygulamalarının geliştirileceği de belirtiliyor, ancak bunun nasıl olacağı şu an için belirsizliğini koruyor.

iOS 17’nin Dynamic Island’a sahip altı cihaz üzerinde çalışacak şekilde tasarlandığı belirtiliyor. Bu da Apple’ın iPhone 15 serisinde çentiğe tamamen veda edebileceği ve tüm modelleri Dynamic Island ile birlikte sunabileceği anlamına geliyor.

iOS 17 kodları iPhone 15 serisiyle ilgili başka ipuçları da veriyor

iOS 17 kodları iPhone 15 serisiyle ilgili başka ipuçları da veriyor. Dört modelin de USB-C girişine sahip olacağı, ancak bunların sadece ikisinin USB 3.2 hızlarını destekleyeceği belirtiliyor. Söz konusu modellerin iPhone 15 Pro ve Pro Max olacağını tahmin etmek pek zor değil.

iPhone 15 Pro Max’in iPhone 15 Pro’ya kıyasla daha gelişmiş bir görüntü işleme yazılımına sahip olacağı söyleniyor. Bu iki telefonun soğutma sistemlerinin de farklı olacağı belirtiliyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun