iOS 15 ve iPadOS 15 kişisel erişim noktalarına WPA3 güvenliği

iOS 15 ve iPadOS 15 sonbaharda yayınlandığında, küçük ancak güvenlik açısından önemli bir güncelleme de gelmiş olacak. iPhone ve iPad’ler üzerinden sunulan kişisel erişim noktaları, diğer bir deyişle mobil internet bağlantısı paylaşımları WPA3 güvenlik protokolünü destekleyecek. Böylelikle oluşturulmuş bu küçük ağlar daha güvenli ve kırılması daha zıor hâle gelecek.

Bir süredir Apple ürünleri WPA3 güvenlik protokolünün etkinleştirildiği ağları destekliyor. Ancak şimdiye kadar kişisel erişim noktaları yalnızca daha zayıf olan WPA2 protokolüyle kullanılabiliyor. Örneğin, şu anda iPhone ve iPad’lerde bulunan en güncel sürüm olan iOS 14’te kişisel erişim noktası açtığınızda güvenlik WPA2 protokolüyle sağlanıyor.

WPA3 ile daha yüksek kişisel erişim noktası güvenliği

Wi-Fi Alliance, WPA3 duyurusunu Haziran 2018’de gerçekleştirmişti. Böylelikle 2004’ten bu yana ciddi bir güncelleme görmeyen Wi-Fi güvenliği tarafında önemli bir adım atılmıştı. WPA3, WPA2’ye göre büyük bir gelişim sağlasa da, eski protokol hâlâ yaygın biçimde kullanılmaya devam ediliyor.

WPA3 Wi-Fi güvenliğini daha basitleştiren yeni özellikler ekliyor ve daha sağlam bir kimlik doğrulama yönetimi getiriyor. Kurumsal versiyonu ise kriptografik gücü artırıyor.

iPhone veya iPad kullanıcıları iOS 15’te eski versiyonlara nazaran kişisel erişim noktası bağlantılarında herhangi bir değişiklik hissetmeyecekler. Ancak güvenlik daha da artırılmış olacak.

WPA3 daha çok zayıf şifre kullanımını hedefleyen bir yapı barındırıyor. Wi-Fi Alliance’a göre,  “üçüncü kişilerin parola tahmin etme girişimlerine karşı kullanıcılar için daha güçlü koruma” sunan “daha esnek, parola tabanlı kimlik doğrulama” sistemini oluşturmasını kolaylaştırıyor.

Özellikle WPA3, kullanıcılara parola tahmin etme girişimlerine karşı daha güçlü koruma sağlamak için Eşzamanlı Kimlik Doğrulaması (SAE) sistemini ekliyor.

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Galaxy S21 FE tanıtımı için 2022 ihtimali kuvvetleniyor

Samsung, gelecek hafta bir Unpacked etkinliği düzenleyeceğini açıklayarak pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Apple ve Google'ın yeni ürünlerini tanıtacağı haftada Samsung'un nasıl bir duyuru yapacağı...

HTC Vive Flow tanıtıldı; sağlık ve eğlence odaklı hafif VR gözlüğü

HTC, beklenen yeni VR cihazının duyurusunu perşembe günü gerçekleştirdi. HTC Vive Flow, yalnızca 189 gram ağırlığında ve bir akıllı telefonla eşleşerek VR içeriği oynatmanıza...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun