iOS 15 ve iPadOS 15 Public Beta yayınlandı; nasıl indirilir ve yüklenir?

Yenilikleri hemen şimdi denemeye başlayabilirsiniz

google news abone ol

Apple iOS 15 ve iPadOS 15’i sonbaharda kullanıcılara sunacak, ancak gelecek yeniliklerle daha önce tanışmak isteyenlerin artık bir kayıtlı geliştirici olmalarına gerek kalmadı. Apple iOS 15 ve iPadOS 15 Public Beta sürümlerini yayınladı. Eğer yeni özellikleri denemek için olası hatalarla karşılaşma riskini göze almak istiyorsanız, aşağıda verdiğimiz yazılım yükleme adımlarını takip ederek iPhone veya iPad’inize public beta sürümlerini yükleyebilirsiniz. Aslında iPhone ve iPad için public beta yükleme işlemleri birbirine benziyor, buna rağmen iOS 15 ve iPadOS 15 için ayrı kılavuzlara yer veriyoruz.

Yayınlanan bu beta sürümleri, final sürümler yayınlanıncaya kadar belirli aralıklarla güncellenecektir. Son sürümlerin de muhtemelen Apple’ın sonbaharda gerçekleştireceği ilk donanım etkinliğinin sonrasında yayınlanacağını söyleyebiliriz.

Başlamadan önce, bunların henüz beta sürümü olduğunu, genel olarak kararlı göründüğünü, ancak çeşitli hataların bulunma olasılığının yüksek olduğunu belirtelim. Bu nedenle ana cihazınızda yüklememenizde fayda var. Ayrıca daha önce Apple tarafından duyurusu yapılan özelliklerden bazılarının başlangıçta beta sürümünde olmaması ihtimali de mevcut. Kullandığınız uygulamalara bağlı olarak deneyiminiz diğerlerinden farklı olabilir. Son olarak, eğer yüklemeye karar verirseniz, işlerin kötü gitmesi ihtimaline karşı verilerinizi yedeklemeniz iyi olacaktır.

ios 15

iOS 15 ile gelecek yenilikler ve özellikler

iOS 15 ile gelecek yenilikler arasında FaceTime, Mesajlar, bildirimler, gizlilik kontrolleri ve çok daha fazlasında yapılan güncellemeler yer alıyor. FaceTime, uzamsal sesi destekleyecek ve arka plan gürültüsünü ortadan kaldırabilen yeni bir ses yalıtımı özelliğiyle konuşmacının konumunu ekranda yansıtacak. FaceTime’daki diğer değişiklikler arasında, aramalar sırasında müzik ve video paylaşma ve Android kullanıcılarını paylaşılabilir bir bağlantıyla bir FaceTime aramasına davet etme özelliği yer alıyor. Yenilikler hakkında fikir edinmek için iOS 15 ön inceleme içeriğimizi okumanızı veya videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

iOS 15 uyumlu cihazlar

 • iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS, iPhone XS Max
 • iPhone X, iPhone XR
 • iPhone 8, iPhone 8 Plus
 • iPhone 7, iPhone 7 Plus
 • iPhone 6S, iPhone 6S Plus
 • iPhone SE (Birinci ve ikinci nesil)
 • iPod Touch (Yedinci nesil)

iOS 15 Public Beta nasıl yüklenir?

 • iPhone’unuzda bulunan Safari internet tarayıcısından Apple’ın beta yazılım portalına gidin, Apple Kimliğinizle oturum açın.
 • Açılan sayfanın sağ üst köşesindeki açılır menüden “Enroll Your Devices” seçeneğini takip edin.
 • Sonraki sayfada en soldaki seçenek olan “iOS”i seçin. Bu sekmenin en başında, işleme başlamadan önce, her ihtimale karşı cihazınızın yedeğini almanıza yönelik bir hatırlatma göreceksiniz.
 • “Download profile” yazan bir düğme bulana kadar aşağı kaydırın, ardından buna dokunun. Hemen ardından web sitesinin bir konfigürasyon profili indirmeye çalıştığını söyleyen bir uyarı getirecektir. “İzin ver”i seçin. Yeni profili Ayarlar uygulamasından ayarlayabileceğinizi söyleyen bir açılır pencere göreceksiniz.
 • Ayarlar uygulamasını açın. En üste yakın bir yerde “Profil İndirildi” adlı yeni bir bölüm göreceksiniz. Bunu seçin ve beta yazılım indirmesine erişebileceksiniz. Profilin etkinleştirilmesi için telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekebilir.
 • Telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip edin. iOS 15 Public Beta sürümünü göreceksiniz. İndirmeye başlayabilirsiniz.

ipados 15

iPadOS 15 ile gelecek yenilikler ve özellikler

iPadOS’in bu yılki sürümüyle birlikte ana ekran için daha fazla özelleştirme imkanı eliyor. Ayrıca uygulamaları bölünmüş ekranda açmak daha kolay hâle geliyor. Geçen yıl iOS 14’te tanıtılan Uygulama Arşivi özelliği, iPadOS 15 ile birlikte Apple’ın tabletlerine geliyor. Bunlara ek olarak, Apple’ın iOS 15’e getirdiği özelliklerin çoğu; FaceTime için uzamsal ses desteği, portre modu ve görüşme sırasındaki diğer kişilerle TV izlemenizi veya müzik dinlemenizi sağlayan SharePlay de dahil olmak üzere tablet serisine geliyor. Daha önce yayınladığımız iPadOS 15 ön inceleme içeriğinde, gelen yeniliklere hızlı bir bakış atmıştık. Fikir sahibi olmak için yazıyı okumanızı veya videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

iPadOS 15 uyumlu cihazlar

 • iPad Pro 12.9-inch (1-5. Nesil)
 • iPad Pro 11-inch (1-3. Nesil)
 • iPad Pro 10.5 inç
 • iPad Pro 9.7 inç
 • iPad (5-8. Nesil)
 • iPad Mini (4. ve 5. Nesil)
 • iPad Air (2-4. Nesil)

iPadOS 15 Public Beta nasıl yüklenir?

 • iPad’inizde bulunan Safari internet tarayıcısından Apple’ın beta yazılım portalına gidin, Apple Kimliğinizle oturum açın.
 • Açılan sayfanın sağ üst köşesindeki açılır menüden “Enroll Your Devices” seçeneğini takip edin.
 • Sonraki sayfada en soldaki seçenek olan “iPadOS”i seçin. Bu sekmenin en başında, işleme başlamadan önce, her ihtimale karşı cihazınızın yedeğini almanıza yönelik bir hatırlatma göreceksiniz.
 • “Download profile” yazan bir düğme bulana kadar aşağı kaydırın, ardından buna dokunun. Hemen ardından web sitesinin bir konfigürasyon profili indirmeye çalıştığını söyleyen bir uyarı getirecektir. “İzin ver”i seçin. Yeni profili Ayarlar uygulamasından ayarlayabileceğinizi söyleyen bir açılır pencere göreceksiniz.
 • Ayarlar uygulamasını açın. En üste yakın bir yerde “Profil İndirildi” adlı yeni bir bölüm göreceksiniz. Bunu seçin ve beta yazılım indirmesine erişebileceksiniz. Profilin etkinleştirilmesi için tabletinizi yeniden başlatmanız gerekebilir.
 • Telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip edin. iPadOS 15 Public Beta sürümünü göreceksiniz. İndirmeye başlayabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Düşen akıllı telefon satışları Samsung’u vurdu

Samsung'un kârı 2022'de düşen çip talebi ve akıllı telefon satışları nedeniyle keskin bir düşüş yaşadı. Çip ve akıllı telefonların Güney Koreli teknoloji devinin en...

Sony: Playstation 5 satın almak eskiye kıyasla çok daha kolay

Sony PS5 satın almanın artık eskiye kıyasla çok daha kolay olduğunu söylüyor. Konuyla ilgili açıklama Sony Interactive Entertainment'ın marka, donanım ve çevresel ürünlerden sorumlu...

Apple 2024’te katlanabilir iPad çıkarabilir

Apple iPad tarafında sessiz bir yıl geçirecek gibi görünüyor. Tecrübeli analist Ming-Chi Kuo'ya göre, şirket önümüzdeki 9 ila 12 aylık süre zarfında yeni bir...

Galaxy S23 serisi fiyatlarıyla önceki seriden daha pahalı olabilir

Önümüzdeki hafta ortalarında Unpacked etkinliğini düzenleyecek olan Samsung, en azından Avrupa'nın bazı ülkelerinde, yakında çıkacak olan Galaxy S23 fiyatı için S22'den daha yüksek bir...

Apple AR uygulamaları hazırlamayı Siri ile yapılacak kadar basitleştirmek için çalışıyor

Apple, The Information'ın yeni bir haberine göre, uzun süredir söylentileri ortalıkta dolaşan karma gerçeklik gözlüğü için Siri'yi kullanarak uygulama yapılmasına izin verecek bir yöntem...

ChatGPT okul sınavlarında ortalamayı ancak geçebiliyor

OpenAI'ın sanal sohbet robotu ChatGPT'nin öğrencilerin sınavlarda kopya çekmesine yardımcı olabileceğine dair pek çok endişe var. Ancak ondan lisans düzeyinde bir sınav için makale...

Coca-Cola markalı akıllı telefon için Realme’den ilk paylaşımlar geldi

Coca-Cola markalı akıllı telefona ait görsel kısa süre önce internete sızmıştı. Sızıntıda herhangi bir işaret olmasa da, tasarım itibarıyla telefonun Realme tarafından üretilmiş olabileceği...

Oppo A96 bu hafta A101’in öne çıkan ürünleri arasında

A101 26 Ocak 2023 Aldın Aldın elektronik ürünlerine baktığımızda bu hafta listede dikkat çeken ürünlerden bir tanesinin Oppo A96 olduğunu görüyoruz. Ayrıca 5000 TL...