iOS 14 ve iPadOS 14 ile varsayılan internet tarayıcısı ve e-posta uygulaması değiştirilebilecek

Apple, iOS 14 ve iPadOS 14 ile iPhone ve iPad sahiplerine varsayılan internet tarayıcısını ve e-posta uygulamasını değiştirme imkanı sunacak. Şirket bu önemli değişiklikten WWDC 2020 sunumunda özel bir slayt eşliğinde bahsetti.

Apple bu değişikliğe dair tüm detayları açıklamış değil. Ancak iOS 14’ün ön izleme sayfasında kullanıcıların bir bağlantıya ya da e-posta gönderme ikonuna dokunduklarında açılacak tarayıcıyı ya da e-posta uygulamasını belirleyebilecekleri bilgisi görülüyor. Şirket tarafından The Verge sitesine verilen bilgiye göre, geliştiricilerin de uygulamalarını bu özelliğe uygun şekilde güncellemesi gerekecek.

Apple’ın sadece tarayıcıdan ve e-posta uygulamalarından bahsetmesi, şirketin bu özgürlüğün kapsamını şimdilik sınırlı tuttuğunu gösteriyor. Dijital asistan ve müzik uygulaması konusunda böyle bir imkanın tanındığını işaret eden bir açıklama henüz gelmiş değil.

ios 14

Böylelikle iPhone ve iPad sahipleri, e-posta bağlantılarına doğrudan Gmail veya Outlook üzerinden ulaşabilecek. Ya da WhatsApp üzerinden gönderilen bir web bağlantısını Chrome veya Firefox ile açmak mümkün olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft Chrome OS'e rakip olacak Windows 10X'i rafa kaldırıyor

Apple iOS 14 ve iPadOS 14 ile internet tarayıcısı kısıtlamalarını gevşetse de, bazı kısıtlamaları hâlâ canlı tutuyor. Üçüncü taraf tarayıcıların hâlâ Apple’ın WebKit’ini temel tarayıcı motoru olarak kullanması gerekiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...