Apple yeni iOS sürümlerinin geliştirme ve test yöntemini değiştiriyor

Apple, yeni iOS sürümlerinin geliştirme ve test etme yönteminde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Bloomberg’de yer alan habere göre; iOS 13‘ün çıkışında yaşanan sorunların tekrarlanmasını istemeyen şirket, geliştirme süreci devam eden özellikleri varsayılan olarak devredışı bırakacak. Bu özelliklerin aktivasyonu özel bir konfigürasyon menüsü üzerinden gerçekleştirilecek. Böylelikle Apple yeni işletim sistemi özelliklerini daha iyi takip edebilecek ve yazılımını daha esnek tutabilecek. Bu sayede hazır olmayan özellikler de işletim sisteminden rahatlıkla çıkarılabilecek. Apple’ın söz konusu yaklaşımı iOS 14 geliştirme sürecinde uygulaması öngörülüyor.

Söz konusu yöntem, Google ve Microsoft gibi şirketler tarafından uzun süredir kullanılıyor. Apple’ın bu yeni yaklaşımı iOS’in yanı sıra yeni iPadOS, watchOS, macOS ve tvOS sürümlerinin testlerinde de uygulaması bekleniyor.

iOS 13’ün yayınlanmasının üstünden henüz iki ay geçmiş durumda. Ancak Apple şimdiden iOS 13 için sekiz güncelleme çıkardı. Söz konusu güncellemeler, kendiliğinden kapanan uygulamaları düzeltmekten, görsel kusurları kapamaya kadar uzanan farklı amaçlar için hazırlanmıştı. Bloomberg’in haberinde Apple mühendislerinin iOS 13’ün sorunlarını düzeltmek yerine iOS 13.1’i iyileştirmeye odaklandığı iddiası da yer alıyor. iOS 13.1 de iOS 13’ten kısa süre sonra yayınlanmıştı.

iOS 14’te kullanıcılara ne gibi yeniliklerin sunulacağı şu an için bilinmiyor. Ancak Bloomberg’in haberinde, test yönteminde yapılacak değişiklikler sayesinde iOS 14’ün herkese açık beta versiyonlarının bile iOS 13’e kıyasla daha istikrarlı olacağı belirtiliyor.

iOS 14 ne zaman yayınlanacak?

Cupertino merkezli şirket, daha önce de iOS’teki performans ve istikrar problemlerinin çözümüne odaklı adımlar atmıştı. Apple, iOS 12’yi hazırlarken yeni özellikler sunmaktan ziyade mevcut özelliklerin daha iyi çalışmasına odaklanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Turkcell'in BiP, TV+ ve Lifebox servisleri Digicel ile 32 ülkeye açıldı

Apple’ın yeni iOS sürümlerini yayınlamayı yeni iPhone’ların çıkışına göre programlamaktan vazgeçmesi ise beklenmiyor. Şirketin bu tutumu kimi çevrelerce iOS 13’te görülen sorunların sebeplerinden biri olarak değerlendiriliyor. Yine de, Apple’ın iOS 14 ve iPhone 12’nin çıkışını birbirinden ayırması ihtimal dahilinde görülmüyor. Yeni yaklaşımın iOS 13’teki problemlerin tekrar görülmesini engelleyip engellemeyeceğini öğrenmek için ise gelecek eylül ayını beklemek gerekiyor gibi görünüyor. Apple’ın iOS 14’ü eylül ayında yayınlaması öngörülüyor.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun