iOS 13.5.5 kodlarında Apple servis paketleriyle ilgili ipuçları var

Apple bazı servislerini paket hâlinde sunma planları yapıyor gibi görünüyor. Böylelikle kullanıcılar Apple Music, Apple TV Plus veya Apple Arcade gibi servisleri için ayrı ayrı ödeme yapmak yerine tek bir abonelik paketi için ödeme yapabilirler. Yakında beklenen bir iOS 13 güncellemesinin kaynak kodlarında bunun işaretlerine rastlandı.

9to5Mac sitesine göre, iOS 13.5.5 beta sürümünde görülen bazı dosyalar paket teklifi veya paket aboneliği ile ilgili bazı referanslar içeriyor. Bu kod parçacıkları Apple’ın çeşitli servisleri arasındaki abonelik sistemlerini yönetmeyi sağlıyor. Bir paketin fiyatının ayrı ayrı satın almaya göre indirimli olabileceğini de gösteriyor.

Apple’ın çeşitli servislerini paket hâlinde sunabileceğine dair söylentiler uzun zamandır mevcut. Son olarak geçtiğimiz kasım ayında çıkan bir Bloomberg haberi, Apple News Plus içerik ortakları ile yapılan bir anlaşmanın detaylarını ortaya çıkarmıştı. Servisin paket içinde satılması hâlinde kendilerine daha küçük bir gelir yüzdesi verileceğini gösteriyordu.

Eğer teknoloji devi Apple Music içeriklerini de bu teklif kapsamında sunmak isterse, bu durumda müzik parçalarının haklarını elinde bulunduran müzik şirketlerini de ikna etmesi gerekebilir. Apple ve büyük plak şirketleri tarafından en son Mart 2020’de imzalanan anlaşma, 9to5Mac’in belirttiğine göre Apple Music’in diğer servislerle paket hâlinde sunulmasına yönelik bir koşul içermiyor.

Müzik tarafında gerekli koşulun bulunmaması, Apple Music’in diğer servislerle indirimli fiyattan sunulmasını etkiler mi, şu an için bilmiyoruz. Tabii ki, daha sonra yapılan pazarlıklarla durum değişebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Chrome Android ihlal edilmiş şifreleri kolaylıkla değiştirmeyi sağlayacak

Apple’ın çeşitli servislerini paket hâlinde sunabileceğine dair dedikodular bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Özellikle Apple News Plus, Apple TV Plus ve Apple Arcade gibi, Mart 2019’da duyurulmuş ve o zamanda bu yana faaliyete geçmiş servislerin müşteri sayısını artırmak amacıyla paket yöntemine başvurulabileceği söyleniyordu. Bu yeni servislerden sadece Apple Arcade Türkiye’de kullanılabiliyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 büyük tasarım yenilikleri ve güvenlik özellikleri ile geliyor

Google'ın 2014'ten bu yana en radikal kullanıcı arayüzü değişikliği Android 12 ile birlikte duyuruldu. Android 12'nin yepyeni bir tasarım diliyle geleceği bir süredir konuşuluyordu...

MediaMarkt’tan futbol heyecanını artıracak fırsatlar

Süper Lig geçtiğimiz hafta sonu bitti, şampiyon ve ligden düşen takımlar belli oldu. Diğer ülke ligleri de yavaş yavaş neticeye kavuşuyor. Neyse ki, futbol...