iOS 12 uyumlu cihazların yüzde 75’ine ulaşmayı başardı

iOS 12, Apple’ın mobil cihaz ekosistemindeki yolculuğuna tam gaz devam ediyor. Apple‘ın en yeni mobil işletim sistemi, yayınlanmasının ardından bir aydan kısa bir süre içinde iPhone ve iPad‘lerin yüzde 50’sine yüklenmişti. Bundan iki hafta sonra ise söz konusu oran yüzde 60’a yükselmişti. Kasım ayının sonu itibarıyla iOS 12’nin yüklü olduğu uyumlu cihazların oranı yüzde 75 seviyesine çıktı.

Mixpanel‘in verilerine göre, iOS 12’nin iOS ekosistemindeki pazar payı yüzde 75.05’e ulaşmış durumda. iOS 12’yi yüzde 11.46 ile geçtiğimiz yıl yayınlanan iOS 11 izliyor. iOS’in daha eski sürümlerinin toplam kullanım oranı ise yüzde 5.49 oldu.

En yeni iOS sürümünün benimsenme hızı oldukça etkileyici görünüyor. Geçtiğimiz yıl yayınlanan iOS 11 ile karşılaştırma yapıldığında tablonun etkileyiciliği biraz daha artıyor. iOS 11, geçtiğimiz yıl aynı zaman dilimi içinde uyumlu cihazların yüde 59’una ulaşabilmişti. Ocak ayının ortasında ise söz konusu oran yüzde 65’e çıkmıştı. iOS 11’in yüzde 75 seviyesini görebilmesi ise ancak yayınlanmasından 7 ay sonra nisan ayında mümkün hâle gelmişti. iOS 12 ise söz konusu seviyeye sadece iki ay içinde çıkmayı başardı.

iOS 12, iOS 11’den önce yayınlanan iOS 10‘a kıyasla da daha hızlı biçimde yayılıyor. iOS 10, 2017’nin ocak ayı itibarıyla yüzde 76 benimseme oranına ulaşmıştı. Mevcut veriler, iOS 12’nin son zamanlardaki en popüler iOS sürümü olduğunu net şekilde gösteriyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER