iOS 10 Beta 6 ve Public Beta 5 sürümleri yayınlandı

ios 10 beta 6
Görsel: The Verge

Apple iOS 10’in altıncı beta sürümünü geliştiricilere, beşinci public beta sürümünü de kayıtlı Apple beta yazılım programı kullanıcılarına yayınladı. Bu iki yeni beta sürümü geçen hafta yayınlanan beta sürümlerinden çok kısa bir süre sonra geldi. Apple yaklaşık iki ay önce WWDC 2016’da ön gösterimini yaptığı iOS 10’u beta sürümleriyle sonbahardaki final sürüme hazırlamayı sürdürüyor.

iOS 10 beta 6, daha önceki beta sürümlerini yüklemiş olan kullanıcılar tarafından kablosuz bağlantı üzerinden yüklenebiliyor. Ayrıca daha önce beta sürümü yüklememiş olan geliştiriciler veya gönüllü kullanıcılar da beta konfigürasyon profilini Apple’ın Geliştirici Portalı veya Beta Yazılım Programı sayfası üzerinden cihaza indirerek iOS 10 beta sürümlerini cihazlarına kurabilirler.

iOS 10 tonlarca yeni işlev ve tasarım düzenlemesiyle birlikte geliyor. Bunların arasında 3D Touch işlevli bildirimlerle yeni bir deneyim sunan yenilenmiş Kilit ekranı da bulunuyor. Daha kolay erişilebilir kamera, yeniden tasarlanan Denetim Merkezi ve yeni görsel bileşenler ekranı da yenilikler arasında bulunuyor. Apple’ın belirttiğine göre, iOS 10 şirketin şimdiye kadar yayınlanan en büyük iOS güncellemesi olma özelliğini taşıyor.

iOS 10’daki Mesajlar uygulaması arka plan animasyonları, balon efektleri, Digital Touch, el yazılı notlar, Tapback cevapları, emoji tahminleri, iMessage uygulamaları için özel bir App Store bölümü gibi yenilikler kazanıyor. Fotoğraflar ise yeni eklenen yüz ve nesne tanıma yetenekleri sayesinde Anılar gibi bir özellikle unutulan anıların yeniden hatırlanmasını sağlıyor.

Beta test süreci boyunca, Apple iOS 10 ile birlikte ön gösterimi yapılan özellikleri hem geliştiricilerin hem de beta test kullanıcılarının test etmesini sağlayarak, bunların içerdikleri hata ve bozuklukların sonbahardaki genel dağıtıma kadar düzeltilmesini hedefliyor. Bununla birlikte, her yeni beta sürümü yeni özelliklerin getirilmesini veya mevcutların düzeltilmesini de sağlıyor. iOS 10 beta 5 ile birlikte Apple, yeni bir kilit sesi sunmuş ve bazı önemli hataları düzeltmişti.

Apple’ın sürüm notlarına göre, iOS 10 beta 6 çeşitli hataları düzeltiyor. Arama özelliği Mesajlar mağazasında beklendiği gibi çalışırken Siri de kaldırılan bir uygulamayla ilgili istek geldiğinde uygun cevabı veriyor. Yapışken etiket paketi uygulamalarının boş olmasına neden olan bir hata da düzeltiliyor. Beta test kullanıcılarından gelen haberler, iOS 10 ile çalışan iPad’lerde yerleştirme istasyonunu etkileyen bir hatanın da düzeltildiğini işaret ediyor.

iOS 10 şu anda geliştiriciler ve public beta kullanıcıları tarafından test ediliyor. Tam sürümün sonbaharda yayınlanması planlanıyor.

 

 

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Yeni iPad Air ve 8. nesil iPad Türkiye’de satışa çıktı

Apple, geçen ayın ortalarında düzenlediği Eylül etkinliğinde tanıtımını gerçekleştirdiği 8. nesil iPad ve yeni iPad Air tabletleri Türkiye'de satışa sunmaya başladı. Bu yeni tabletlerin...

Apple’dan App Store ve Apple Music’te Cumhuriyet Bayramı özel içerikleri

Cumhuriyetin 97. yılını kutlamaya hazırlanırken Apple, App Store ve Apple Music'te yerli uygulamalar, uygulama geliştiricileri ve yerli sanatçılar için özel içerikleri kullanıcılara sunuyor. Türkiye'de uygulama...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun