Ana Sayfa Güvenlik İnternete sızan Apple cihaz ID'lerinin FBI'dan değil dijital yayıncılık şirketinden alındığı söyleniyor

İnternete sızan Apple cihaz ID’lerinin FBI’dan değil dijital yayıncılık şirketinden alındığı söyleniyor

Apple cihazlarına ait ID’lerin internete sızmasında ilk etapta sorumlu FBI gibi gösterilse de, olayın asıl sorumlusu uygulama geliştirme şirketi Blue Toad gibi duruyor. NBC News’e konuşan Blue Toad CEO’su Paul  DeHart, şirketinin AntiSec tarafından yayınlanan cihaz ID’lerini kontrol ettiğini ve de yayınlanan ID’ler ile Blue Toad’un verilerinin %100 örtüştüğünü dile getirdi. DeHart cihaz bilgilerinin nasıl ele geçirildiğine dair bir bilgi vermezken, soruşturmanın başlatıldığını ifade etti. DeHart, ele geçirme işleminin iki hafta önce gerçekleştiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi. AntiSec, söz konusu cihaz ID’lerinin bir FBI ajanına ait bilgisayardan ele geçirildiğini iddia etmişti.

Blue Toad’dan yapılan resmi açıklama da CEO DeHart’ın sözlerini doğruladı. DeHart’ın açıklaması daha önce Apple ve FBI tarafından yapılan ve FBI’ın Apple cihaz ID’lerine erişimi olmadığını dile getiren açıklamaları da doğrulamış oldu. DeHart mahcup bir tutum takınarak, bu durumun nihai sonucunun ne olduğuna dair bir bilgisi olmadığını ifade etti. Şirketin Apple ID’lerini toplamayı yıl içinde bıraktığını belirten DeHart, daha önce toplanan ID’lerin de artık saklanmayacağını ifade etti. NBC’nin haberine göre Blue Toad’un durumdan haberdar olmasını sağlayan da bağımsız bir güvenlik araştırmacısı olmuş. Blue Toad’un itirafı ile olayın kapanıp kapanmayacağı henüz belirsiz olsa da, FBI’ın dahil olması ile hikayenin çok daha fazla ilgi çektiği kesin.

İlgili >> NBC News

14,327BeğenenlerBeğen
11,802TakipçilerTakip Et
4,834TakipçilerTakip Et
38,695AboneAbone Ol

İNCELEMELER