Intel, Tower Semiconductor alım anlaşmasını sonlandırıyor, beklenen satın alma gerçekleşmiyor

Regülasyon engelleri nedeniyle, Intel ve Tower Semiconductor arasında planlanan 5,4 milyar dolarlık anlaşma iptal ediliyor.

Intel, Şubat 2022’de duyurduğu ve yarı iletken endüstrisinde önemli bir adım olarak görülen Tower Semiconductor alım anlaşmasının sonlandırıldığını açıkladı. Anlaşmanın iptali, düzenleyici onaylarının zamanında alınamaması sonucu gerçekleşti. Planlanan süre içinde işlemi tamamlama umuduyla yola çıkan Intel, bu süreçte 353 milyon dolar tazminat ödeme zorunda kalacak.

Beklenen anlaşmanın iptal edilmesi, düzenleyici onaylarının zamanında alınamamasından kaynaklandı. Özellikle Çin makamları tarafından onayın verilmemesi, anlaşmanın sona ermesinde belirleyici bir faktör oldu. Çin ve ABD arasında yarı iletken üretimi konusunda yaşanan gerginlikler, bu tür işlemlerde düzenleyici onayların alınmasını zorlaştırmış durumda.

Bu başarısızlık, Intel’in Intel Foundry Service (IFS) bölümünün gelişimine ciddi bir darbe olarak görülüyor. Intel, IFS’yi önemli bir sözleşmeli çip üreticisi haline getirmeyi hedefliyordu. Tower’ın özelleşmiş ürünler üretme uzmanlığı, büyük şirketlere ürün sağlama kapasitesiyle birleşince, Intel için cazip bir fırsat olarak görünüyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Türk mühendislerin geliştirdiği iletişim platformu BiP 10. yılını kutluyor

Intel CEO’su, şirketin 2025 yılına kadar transistör ve güç performans liderliğini yeniden kazanma yolunda olduğunu ifade etti. Anlaşmanın iptal edilmesi, piyasalar tarafından bir süredir bekleniyordu ve Tower’ın hisse fiyatlarında bu yıl yüzde 22’lik bir düşüşe neden oldu.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun