Intel sürücüsüz otomobil gelişimi 250 milyon dolar harcayacak

intel surucusuz otomobil Intel CEO’su Brian Krzanich, Los Angeles Otomobil Fuarı’nda yaptığı konuşmada şirketinin önümüzdeki iki yıllık dönemde otonom taşıtların gelişimi için 250 milyon dolar harcayacağını açıkladı. Oldukça yüklü olan bu yatırım miktarı, Intel’in otomobillerin geleceğinde önemli bir rol oynamaya ne denli hevesli olduğunu gösteriyor.

Ancak yapılacak bu harcama şirketin kendi sürücüsüz otomobil filosunu oluşturacağı anlamına gelmiyor. Bir otomobili baştan sona üretme sürecinin oldukça karmaşık ve pahalı olduğunu unutmamak gerekiyor. Intel sürücüsüz otomobil konusunda daha çok arka plandaki yürütücü teknolojiyi oluşturmak ve geliştirmekle ilgileniyor.

Intel’den konuya ilişkin olarak yayınlanan açıklamada, gerçekleştirilecek yatırım sayesinde yeni nesil bağlantının, iletişimin, bağlamsal farkındalığın, güvenliğin, emniyetin ve daha pek çok şeyin sınırlarının zorlanacağı belirtildi. Intel, BMW gibi şirketlerin sürücüsüz otomobillerinin ihtiyaç duydukları veriyi işleyen şirket olmayı istiyor. Alman otomotiv devi, daha önce yaptığı açıklamada Intel ve İsrailli sensör üreticisi Mobileye ile işbirliği içinde olduğunu duyurmuştu. BMW, 2021 itibarıyla sürücüsüz otomobillerini yollara çıkarmayı amaçlıyor.

Intel’in sürücüsüz otomobillerle ilgili yaptığı açıklamalarda “tam” ibaresinin varlığı dikkat çekiyor. Halihazırda Tesla ve GM gibi üreticiler tarafından üretilen otomobillerde dinamik hız kontrolü ve şerit asistanı gibi yarı otonom destek sistemleri bulunuyor. Ancak Google’ın geliştirdiğine benzer tam teşekküllü otonom sürüş sistemleri, herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan otomobilin belirlenen hedefe gitmesini sağlıyor. Intel de Google’ınkine benzer otonom sürüş teknolojilerinin gelişimine katkı sağlamak istiyor.

Intel sürücüsüz otomobil pazarına yatırım yapan tek teknoloji şirketi değil

Intel sürücüsüz otomobil pazarına ciddi anlamda yatırım yapan yegane teknoloji şirketi değil. Nvidia ve Baidu gibi şirketler de sürücüsüz otomobillerin potansiyelini şimdiden farketmiş durumda.

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...

Sony PS5 için ilk beta sürümünü yayınladı, beklenen M.2 SSD desteği geliyor

Sony'nin PS5 sistem yazılımı beta programı bugün uygulanmaya başlıyor. Beta sürümü uzun zamandır beklenen M.2 SSD yuvasına erişim de sağlıyor. İlk PS5 beta sürümü...

Huawei P50 ve Huawei P50 Pro tanıtıldı; işte özellikleri

Haftalarca ve hatta aylarca süren bekleyişin ardından, Huawei nihayet Huawei P50 serisinin duyurusunu gerçekleştirdi. Yeni cihazlar, daha önce sızıntılarda gördüğümüz gibi dairesel bir kamera...