Intel’in yeni Core i7 dizüstü bilgisayar işlemcisi AMD Vega kullanacak

Intel’in yakında çıkaracağı, AMD Radeon grafik işlemci birimiyle çalışan dizüstü bilgisayar işlemcisiyle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Buna göre yonga gerçekten de, bir önceki nesil olan Polaris yerine, AMD’nin mevcut nesil teknolojisi olan Vega çekirdeklerini kullanacak. Öte yandan bu işlemcinin adının ne olacağı, vat değeri ve saat frekans hızı gibi bilgileri de ortaya çıktı.

PC World‘ün belirttiğine göre, haberin kaynağı Intel Hindistan; birimin bu haberi bilerek mi, yoksa bilmeyerek mi sızdırdığı bilinmiyor. Ancak bu sayede Core i7-8809G dizüstü bilgisayar yongasının AMD’nin Polaris GPU mimarisine bağlı kalmayacağını öğrenmiş oluyoruz.

Core i7 birimi HBM2 belleğiyle birlikte Vega’yı kullanacak. Dört çekirdekli ve sekiz yürütme birimli bu işlemci 3.1 GHz en yüksek saat frekansına sahip olacak. Toplam TDP, yani termal tasarım gücünün de 100 vat olacağı belirtiliyor. Teoride, bu yonganın normalde 45 vat güç tüketimli H serisi mobil işlemci barındırdığı hesaba katıldığında, GPU’nun güç tüketimi tarafında 50 vat seviyesine çıktığı görülüyor. Bu da onu Radeon RX 550 ile aynı seviyeye getiriyor.

Bu dizüstü bilgisayar işlemcisinin grafik tarafında nasıl bir performans sunacağına dair yorum yapmak için erken, ancak RX 550’nin Overwatch ve Counter-Strike: Global Offensive’de saniyede 80 çerçevelik hıza kadar çıktığı söyleniyor. Intel’in entegre grafik işlemci birimli çözümlerinde ise bu değer 20 fps’nin altında kalıyor.

Core i7-8809G’nin Intel Hindistan web sayfasında yer alan bilgilerinde hız aşırtma konusunda bazı detaylar da yer alıyor. Bu da işlemciye hız aşırtma işleminin uygulanabileceğine dair beklentileri artırıyor. Yine de, bu bilgi de kazara sızdırılan bir bilgi olabilir, bu nedenle ihtiyatlı yaklaşmakta fayda olacaktır.

Intel’in AMD Vega grafik yonga destekli dizüstü bilgisayar işlemcisinin mart ayı gibi çıkması bekleniyor. Ancak bundan daha erken bir tarihte çıkması ihtimali de bulunuyor.

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...

iPhone 13 modellerinin pil kapasiteleri ortaya çıktı

Apple geçtiğimiz salı akşamı yeni iPhone'larını tanıtırken telefonlarının pil ömründen özellikle bahsetmeyi de ihmal etmemişti. Şirket iPhone 13 mini'nin selefinden 1,5 saat, iPhone 13'ün...