Teknoblog Donanım Intel Core i7-990X çoklu inceleme altında: Yüksek performans ve fiyat

Intel Core i7-990X çoklu inceleme altında: Yüksek performans ve fiyat

Intel’in altı çekirdekli işlemcisi Core i7-990X’in sahip olduğu işlemci gücü onun çok fazla gereksinime sahip oyun ve uygulamaların üstesinden bile rahatlıkla gelmesini sağlıyor. Üstelik 3.64 GHz’lik varsayılan çalışma hızıyla yetinmeyenler için daha fazlasını da sunma kapasitesine sahip.

Turbo Boost özelliği sayesinde çalışma frekansı 3.73 GHz’e aşırtılabilen bu işlemcide 12 MB’lık L3 önbellek ve DDR3 bellek için ayrılmış üç kanal bulunuyor. Tabii ki, bu kadar üstün özelliklerin fiyatı da biraz fazla olacaktır. Intel, Core i7-990X’in yurtdışı satış fiyatını 999$ olarak belirlemiş. Tech Report ve Tom’s Hardware siteleri bu yeni yongaları benchmark araçları aracılığıyla teste tabi tutmuş ve gerçekten bu işlemcinin piyasadaki en hızlı işlemci olduğu yargısına varmış. Ancak her ikisi de bu işlemciyi mutlaka satın alınması gerekenler sınıfına koymuyor.

İlgili – Tech Report
İlgili – Tom’s Hardware

As T-Pain once so wisely proclaimed, “it ain’t hardcore unless it’s hexacore.” Intel should have no worries with its Core i7-990X, which has enough processing units to satisfy even the most demanding of hip hop moguls, but it pads out its extreme credentials anyway with an audacious 3.46GHz default speed. That can be Turbo Boosted to 3.73GHz (yes, we are talking about a CPU that can run at 3,730MHz right out of the box) and there’s 12MB of L3 cache and three channels for DDR3 memory to justify the $999 price tag. Well, to partially justify it, anyhow. Tech Report and Tom’s Hardware both ran this new chip through their benchmarking suites and both concluded it’s the fastest consumer processor around, but neither was willing to recommend it as a terribly astute purchase decision. Then again, when has an Extreme Edition of anything ever been a good value proposition?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Intel en son işlemcileri için Meltdown ve Spectre yamalarını bu ay yayınlayacak

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz