Manşetler

Instagram’ın kullanıcıların paylaştığı fotoğrafları satma niyeti yok (güncellendi)

Instagram’ın yenilenmiş hizmet koşulları incelendikçe yeni detaylar ortaya çıkıyor. Bunların en önemlisi fotoğraf paylaşımına dayalı sosyal ağın platform üzerinde kullanıcılar tarafından paylaşılan fotoğrafları ücretli veya sponsorlu içeriklerde ya da tanıtım kampanyalarında gösterme hakkını elde ediyor olmasıydı. Diğer bir deyişle Instagram bu servis üzerinde paylaştığınız fotoğrafların para karşılığında başkaları tarafından kendi yayın veya pazarlama faaliyetleri için, üzerinde herhangi bir değişiklik veya düzenleme yapılmaksızın “kiralanmasına” izin verebilir, bunun için fotoğrafı Instagram’a gönderen kullanıcıya da herhangi bir ödeme yapılması söz konusu olmayacak.

instagram-android-00021

Bu durum doğal olarak Instagram kullanıcılarının ayağa kalkmasına neden oldu. Şirketin kurucularından Kevin Systrom yükselen tansiyonu düşürmek amacıyla kaleme aldığı yazıda şirketin gelen tepkileri dinlediğini, fotoğrafları satmak gibi bir niyetlerinin olmadığını kaydetti. Sorunu çözmek amacıyla hizmet koşullarında yeniden bir güncelleme yapacaklarını kaydetti. Hizmet koşulları , fotoğraflara ne yapılacağı konusunda yanlış anlamaya yol açmayacak şekilde yeniden düzenlenecek.

Şirket, yeni hizmet koşullarının kullanıcılara ve markalara, fotoğraflarını ve hesaplarını karşılıklı etkileşimi artırma ve daha anlamlı bir takip süreci sunmayı amaçladığını, örneğin kullanıcılara hangi arkadaşlarının hangi markaları takip ettiğini görme fırsatı verdiğini kaydetti. Instagram, kullanıcı fotoğraflarının reklamların bir parçası olma konusunda amaç gütmediklerinin altını çizdi, kullanıcıların içeriklerinin sahipleri olduğunu kaydetti.

Systrom konuyla ilgili olarak hazırladığı blog yazısında gizlilik ayarlarını da işaret etti, fotoğrafları kimlerin görebileceğinin kontrolü noktasında herhangi bir değişikliğin olmadığını vurguladı. Eğer fotoğraflarınızı gizli olarak ayarlarsanız, Instagram fotoğraflarınızı sadece sizin takip etmelerine izin verdiğiniz kişilerle paylaşmaya devam edecek.

Instagram CEO’su geri bildirimde bulunan herkese teşekkür etti, yaptıkları değişiklikler konusunda daha açık olmaları gerektiği itirafında bulundu ve bunun kullanıcılara karşı bir sorumlulukları olduğunu sözlerine ekledi. Anlayacağınız, Instagram’ın tam olarak açık şekilde belirtmediği hizmet koşulları herkesin bazı noktaları yanlış anlamasına neden oldu ve iş bu noktaya geldi. Ne var ki, belirli bir hasar oluştu, örneğin aralarında National Geographic’in de bulunduğu bazı Instagram kullanıcıları ya hesaplarını kapattı ya da buradan paylaşım yapmayı geçici veya kalıcı olarak bıraktı. Instagram’ın bu hasarı tamir etmesi gerekecek.

İlgili >> Instagram Blog, The Verge

Güncelleme: Facebook’un Türkiye’deki PR ajansı Kevin Systrom’un blog yazısının Türkçe versiyonunu ulaştırdı. Aşağıda bu metni bulabilirsiniz:

Teşekkür ederiz, sizi dinliyoruz

Dün, otuz gün içinde geçerli olacak yeni Gizlilik Politikamızı  ve Hizmet Koşullarımızı kamuoyuna duyurduk.  Bu iki belge; Instagram kullanıcılarıyla ilişkimizi onlara mümkün olan en açık şekilde aktarmamıza ve dolayısıyla sizlerin, verilerinizin nasıl kullanılacağını ve sizi ilgilendiren kuralları anlamanıza yardımcı olma amacını taşıyor. Ancak, değişiklikleri duyurmamızdan bu yana, pek çok kullanıcımızın bu değişikliklerin anlamıyla ilgili kafa karışıklıklarını ve memnuniyetsizliklerini net ve sesli bir şekilde dile getirdiğini duyuyoruz.

Bu mesajı, sizi dinlediğimizi ve sorularınızı yanıtlamak, varsa hatalarımızı düzeltmek ve endişelerinizi gidermek için gerekenleri yapacağımızı bildirmek için yazıyorum. Geri bildirimleriniz ve basında yer alan tepkiler doğrultusunda, koşullarımızdaki ilgili bölümleri yeniden düzenleyerek fotoğraflarınızla neler yapılabileceğini daha net hale getireceğiz.

Maalesef yasal belgelerin yanlış yorumlanması oldukça kolay?  Dolayısıyla çok sayıda kişinin ifade ettiği özel bazı  endişelerle ilgili açıklamalar yapmak istiyorum:

Instagram üzerinde Reklam

Kuruluşundan itibaren, Instagram bir işletme olarak yaratıldı. Dolayısıyla reklam, Instagram’ın kendini sürdürebilen bir işletme olmasını sağlamanın tek yolu olmasa da yollarından birini oluşturuyor. Koşullarımızı güncellerken niyetimiz, Instagram’a uygun olduğunu hissettiğimiz yenilikçi reklam uygulamalarını deneme eğiliminde olduğumuzu anlatmaktı. Ancak bu hareketimiz, pek çok kişi tarafından sizlerin fotoğraflarını karşılık ödemeden satacağımız şeklinde yorumlandı. Bu doğru değil ancak yanlış anlamaya neden olan bir dil kullanmış olmamız bizim hatamız? Açıkça ifade ediyorum: fotoğraflarınızı satmak gibi bir niyetimiz yok. Kullanıcı Koşullarımızı, bunu daha net ifade edecek şekilde güncelliyoruz.

Daha geniş bir bağlamda ifade etmek gerekirse, hem kullanıcıların hem de markaların fotoğraflarını ve kendilerini tanıtabilecekleri ve karşılıklı etkileşim sağlayabilecekleri bir gelecek öngörüyoruz. Örneğin, bir işletmenin daha fazla takipçi edinmek için kendi hesabını tanıtmak istediğini ve Instagram’ın bir şekilde bunu mümkün kıldığını düşünün. Takip ettiğiniz hangi kullanıcıların bu işletmeyi takip ettiğini görmeniz, yapılan tanıtımın daha alakalı ve kullanışlı olmasına yardımcı olacaktır. Yani, hareketiniz (bu hesabi takip etmeniz) ve profil fotonuz gibi yarattığınız bazı veriler – eğer bu işletmeyi takip ediyorsanız bir başkası tarafından görülebilir..

Kullandığımız bazı ifadeler, fotoğraflarınızın bir reklamın parçası olarak kullanılıp kullanılamayacağıyla ilgili sorular da doğurdu. Bu yönde bir planımız yok. Dolayısıyla bu sorulara neden olan ifadeleri koşullardan çıkaracağız. Başlıca hedefimiz, başka uygulamalarda kullanılan ama Instagram’ın kullanıcı deneyimini zedeleyebilecek reklam ?banner?ı gibi yöntemlerden kaçınmak… Bunun yerine, bir yandan işletmemizin sürdürülebilirliğini sağlarken aynı zamanda sizlerin ilginizi çekecek hesapları ve içerikleri keşfetmenizi sağlayacak anlamlı yollar geliştirmek istiyoruz.

Sahiplik Hakları

Instagram kullanıcıları kendi içeriklerinin sahibidir ve Instagram sizlerin fotoğrafları üzerinde hiçbir sahiplik hakkı iddia etmemektedir. Bu konuda hiçbir değişiklik söz konusu değil. Sizin fotoğraflarınızın size ait olduğu ve hem sanatçıların hem hobi olarak fotoğraf çekenlerin bu güzel fotoğraflara kalplerini koyduğu gerçeğine saygı duyuyoruz. Nokta.

Ben her zaman sizlerin Instagram üzerinde fotoğraflarınızı  paylaşırken kendinizi iyi hissetmenizi  istedim. Bu doğrultuda, Instagram topluluğunu geliştirmek ve haklarını korumak için çalışmaya devam edeceğiz.

Gizlilik Ayarları

Kimlerin sizin fotoğraflarınızı görebileceğiyle ilgili kontrollerde hiçbir değişiklik olmadı. Fotoğraflarınızı  özel paylaşım ayarına getirirseniz, Instagram bu fotoğrafları  sadece sizi takip etmesini onayladığınız kişilerin görmesine izin verir. Bu basit kontrol mekanizmasının herkesin kendi gizlilik ayarlarıyla ilgili karar vermesini kolaylaştırdığını umuyoruz.

Duyurduğumuz değişikliklerle ilgili geri bildirimde bulunan herkese minnettarım ve böyle ilgili bir kullanıcı topluğuna sahip olduğumuz için şükran duyuyorum. Yaptığımız değişikliklerle ilgili daha açık ve net olmalıyız. Bu bizim sizlere karşı başlıca sorumluluklarımızdan. Nitekim, duyurduğumuz değişikliklerin hemen devreye girmemesinin ve öncesine 30 günlük bir süre konmasının arkasında, sizlere olası endişelerinizi dile getirmeniz için olanak tanıma isteğimiz yatıyor. Siz de bunu yaptınız ve yapmaya devam ediyorsunuz, ve bu sayede hak ettiğiniz netliği size sunabileceğiz. Instagram’ın gelişmeye devam eden ve gurur duyduğumuz bir topluluk olmasına sağladığınız katkı için teşekkür ediyorum. Yakında açıklayacağımız güncellemeler için lütfen bizi takip etmeye devam edin.

Saygılarımla,

Kevin Systrom

Kurucu Ortak

Instagram

İLGİLİ HABERLER