Instagram bu hafta içinde spam filtreleme tekniklerini ikinci kez elden geçirdi. Bu son değişiklikler neticesinde üçüncü taraf Windows Phone uygulamalarından servise gayriresmi şekilde fotoğraf yükleme özelliği yeniden aktif hâle geldi. Instagram spam filtrelerini geçtiğimiz salı günü güncellemiş ve bu durum üçüncü taraf uygulamalar tarafından yüklenen fotoğraflar herkese açık görünümden kaldırılmaya başlanmış, servise yeni yüklenen fotoğraflar da hemen silinmişti.

instance-010813 (565 x 377)

Söz konusu durum Instagram’ın üçüncü taraf uygulamalarla bir savaşı olarak nitelendirilmişti. Ancak bir Instagram sözcüsü değişikliğin spam önleme amaçlı olduğunu, herhangi bir uygulama veya platformu hedeflemediğini kaydetmişti.

Yeni spam değişiklikleri ilk güncelleme kadar agresif görünmüyor, ancak yapılan herhangi bir değişiklik de geçici olabilir. Facebook’un anti-spam tekniklerini düzenli olarak güncellediğini dikkate alırsak, herhangi bir değişikliğin resmi API’ları kullanmayan üçüncü taraf uygulamaları etkilemesinin an meselesi olduğunu söyleyebiliriz. Yazıyı hazırlarken Windows Phone uygulaması Instance ile yaptığımız denemede Instagram’a fotoğraf yüklemeyi başardık. Ancak en son spam filtresinin ne zaman değişeceğini ve değişirse üçüncü taraf uygulamaların erişiminin kısıtlanıp kısıtlanmayacağını kestirmek güç.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Instagram takipçi kaldırma özelliğini test ediyor

Instagram’ın yaptığı değişiklikler ve bunun sonucunda yaşananlar resmi API’lara erişimi olmayan üçüncü taraf uygulamaları kullanmanın riskini ortaya koyuyor. Bu uygulamalar herhangi bir anda işlevselliğini yitirebilir, geliştiricileri de meydana gelen değişikliklerden kaynaklanan sorunları çözmek için bir kedi-fare oyunu içine girebilir.

Instance ve diğer gayriresmi Instagram istemcileri şu anda çalışıyor gibi görünüyor. Ancak Facebook kendi resmi Windows versiyonunu geliştirinceye veya API’larını üçüncü taraf uygulamalara açıncaya kadar bu gibi uygulamaları kullanmanın riski her zaman mevcut olacak.

İlgili >> The Verge

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz