Teknoloji

Instagram Reels videolarını önce TikTok’ta yayınlamayı zorlaştırıyor

instagram algoritması

Instagram, yapımcıların videolarını Reels içinde hazırlamasından ve daha sonra TikTok’un yolunu tutmasından bıktı. The Verge sitesinin keşfettiğine göre, düzenlenmiş bir Reels videosunu iPhone’a indirmek istediğinizde, bu video klibin sesi kayboluyor. Eğer Reels videosunu başka bir uygulamada paylaşmak için dışa aktarmak isterseniz, öncelikle bu kısa videoyu yayınlayıp sesini kaydetmeniz gerekiyor. Halbuki geçen ay, Reels videosunu hazırladıktan sonra yayınlamadan önce indirerek TikTok gibi başka uygulamalarda paylaşmak mümkün oluyordu.

iPhone kullanıcıları için kısa videoyu indirmek istediklerinde ses ayıklanırken, Instagram’ın Android uygulamasında sesli biçimde dışa aktarmanın hâlâ mümkün olduğu belirtiliyor. Instagram bunun bir hata mı, yoksa bilinçli bir değişiklik mi olduğu konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

Deneyim söz konusu olduğunda, TikTok’un uygulama içi araçları, özellikle daha gelişmiş düzenlemeler için pek kullanışlı değil. TikTok, uygulama dışında çekilen görüntülerle işe başlarken bazı filtreleri kullanmanıza izin vermiyor. Ayrıca bitmemiş veya filigran eklenmemiş klipleri indirmenize izin vermiyor.

Bu kısıtlamaları aşmak için çoğu TikTok kullanıcısı, Reels ile benzer özelliklere sahip olan Instagram’a geçmeyi ve videolarını orada hazırlamayı tercih ediyor. Örneğin, düzenleme için TikTok’un sürümünden daha esnek olan Instagram’ın yeşil ekran efektini kullanabilir ve ardından bu klibi indirip TikTok’a gönderebilirsiniz. Bu numara, içerik oluşturucular tarafından hem TikTok’un korkunç düzenleme aracını atlamanın bir yolu olarak hem de yalnızca Instagram’da bulunan video özelliklerini veya filtreleri kullanmanın bir yolu olarak kullanılıyor. Ya da en azından eskiden öyleydi.

Tüm bu adımlar, içerik oluşturucular için video çekmeyi biraz daha zaman alıcı hâle getirirken, indirilmiş Instagram kliplerine bağlı biçimde ilerlemek, filtreleri kullanırken daha dinamik TikTok videoları oluşturmanın en kolay yollarından biriydi. Video klipleri sesli olarak indirme yeteneği olmadan, kullanıcılar artık iki seçenekle karşı karşıya kalacaklardır. Bunlar TikTok’un yalnızca belirli özellikleri sunan zayıf düzenleme yazılımına güvenmek veya videoları önce Instagram Reels’e yüklemek olacaktır.

Bu değişiklik, Instagram’ın TikTok benzeri algoritma değişikliklerini geçici olarak geri çekmesinin hemen ardından geldi. Yine de, bunu Instagram’ın kısa video platformlarının tahtını çalmaya kararlı olduğunun bir işareti olarak nitelendirebiliriz.

İLGİLİ HABERLER