Instagram Reels ile TikTok’un yokluğunu Hindistan’da fırsata çevirmeyi hedefliyor

Facebook Instagram’ın Reels adlı özelliğini Hindistan’da test etmeye başladı. Reels, insanların TikTok tarzında 15 saniyelik videolar üretmesini sağlayan bir video düzenleme aracı. Oluşturulan kısa videolar da Instagram Hikâyeleri ile paylaşılabiliyor, direkt mesaj üzerinden gönderilebiliyor veya Keşfet sekmesinin Top Reels olarak adlandırılan bölümünde yayınlanabiliyor.

Haber Hindistan yönetiminin TikTok’un da aralarında bulunduğu 58 Çin merkezli uygulamayı engellemesinden birkaç gün sonra geldi. Business Insider, Hindistan’daki bazı Instagram kullanıcılarının güncellemeyle birlikte Instagram’ın yeni özelliğini almaya başladıklarını kaydetti. Bir Facebook sözcüsü de şirketin bu özelliği daha geniş kapsamda sunmayı hedeflediğini doğruladı.

Bir Facebook sözcüsü Business Insider’a, “Daha fazla ülkede Reels’in güncellenmiş bir sürümünü test etmeye başlamayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu. “Reels, insanların kendilerini ifade etmeleri ve eğlenmeleri için eğlenceli ve yaratıcı bir yoldur. Bu yeni sürümü küresel topluluğumuzun daha fazlasına sunmaktan heyecan duyuyoruz. Şimdilik lansman tarihi veya ülkelerle ilgili daha fazla plan paylaşmıyoruz.”

Reels dünya çapında nispeten yavaş şekilde yayılıyor. Öncelikle geçen yıl iOS ve Android uygulamalarıyla Brezilya’da teste sunuldu. TechCrunch, geçen ay verdiği haberde bu özelliğin Fransa ve Almanya’da da kullanıma sunulduğunu kaydetti. Facebook yakın zamanda TikTok tarzında video uygulaması Lasso’yu kapattığını duyurmuştu. Bunu Reels’ın yakındaki çıkışına bağlayanlar olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Clubhouse Android uygulamasının ekran görüntüleri ortaya çıktı

Facebook daha önce rakip uygulamalarının benzer özelliklerini kendi servislerine entegre ederek onlarla rekabet etmeye çalışmıştı. Bunun en güzel örneği, 2016 yılında Snapchat’in Hikâye formatının Instagram’a uygulanmasıydı. Geçen yıl sızan bir ses kaydında ise, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg TikTok’un Instagram’ın Keşfet sekmesiyle olan benzerlikleri hakkında konuşuyordu. Bu bölümün Çinli rakiple rekabet için kullanılabilecek alanlardan bir tanesinin olduğunun işaretini vermişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony Xperia 1 III ve Xperia 5 III tanıtıldı; işte özellikleri

Sony 2021 model Android telefonları; Xperia 1 III ve Xperia 5 III'ün duyurusunu gerçekleştirdi. Şirket, bu iki telefonu yazın başlarında yurt dışında çıkarmayı planlıyor....

Samsung’dan Galaxy S21 Ultra ile S20 Ultra karşılaştırması

Samsung, 2020 ve 2021'in ilk yarılarında çıkan ve birbirinin takipçisi olan Galaxy S20 Ultra ve Galaxy S21 Ultra modelleri için karşılaştırma niteliğinde bir infografik...

Apple’ın yeni etkinliği için beklenen işaret Siri’den geldi

Yeni Apple etkinliği için beklenen doğrulama, Apple'ın dijital asistanı Siri'den geldi. MacRumors sitesinin haberine göre, Siri'ye Apple'ın sıradaki etkinliğinin ne zaman olduğu sorulduğunda "20...