Teknoloji

Twitter’ın ardından Instagram’da para karşılığında mavi tik verebilir

instagram dm düzenleme

Instagram mavi tik sahipliğini kullanıcılarına para karşılığında sunabilir. Şirketin bu planının izlerini uygulama kodları üstünde “tersine mühendislik” çalışmaları yapan Alessandro Paluzzi ortaya çıkardı.

Paluzzi tarafından paylaşılan ekran görüntülerinde “IG_NME_PAID_BLUE_BADGE_IDV” ve “FB_NME_PAID_BLUE_BADGE_IDV.” kod satırları açıkça görülüyor. Buradaki “Paid Blue Badge” ifadesi “ücretli mavi tik” anlamına gelirken, IG ve FB kısaltmaları da Instagram ve Facebook’u temsil ediyor. Bu da Meta’nın tek bir ücretle kullanıcı hesaplarını iki platformda da doğrulayabileceğini düşündürüyor.

Paluzzi’nin geçmiş paylaşımlarının doğruluğu da bu sızıntının gerçek olması ihtimalini biraz daha kuvvetlendiriyor. Tecrübeli geliştirici daha önce Instagram’ın BeReal esintili özelliğini ve uygulama içi zamanlayıcısını ortaya çıkarmıştı. Paluzzi’nin yeni bir abonelik türüne referans veren bir kodu da keşfettiğini belirtmekte fayda var. Ancak bu kodun ücretli hesap doğrulama ile bağlantılı olup olmadığı henüz için bilinmiyor.

instagram mavi tik

Instagram mavi tik konusunda Twitter’ın ayak izlerini takip edecek mi?

Mavi tik sahipliğini paralı hâle getirmek, Elon Musk’ın Twitter’ın yönetimini ele alınca yaptığı ilk hamlelerden biri olmuştu. Mavi tik sahipliğini Twitter Blue aboneliğine dahil eden Musk, böylelikle Blue’ya olan ilgiyi artırmayı başarmıştı. Instagram’ın daha doğrusu Meta’nın da bu yolla ekstra bir gelir elde etmeyi hedeflemesi kulağa şaşırtıcı gelmiyor.

Instagram mavi tik sahipliğini paralı hâle getirdiği takdirde bunun uygulamasında bir hayli dikkatli davranması gerekiyor. Zira Instagram’da hâlihazırda mavi tik almak oldukça zor. Bunun için bir karaborsa oluştuğu ve insanların mavi tik için on binlerce dolar ödemeyi göze aldığı söyleniyor. Dolayısıyla mavi tiklerin parayla verilmesi durumunda Instagram’ın da Twitter’la aynı şeyleri yaşaması daha büyük sıkıntılara yol açabilir. Paluzzi’nin paylaşımı konusunda Meta’dan şimdilik bir açıklama gelmediğini belirtmekte fayda var.

İLGİLİ HABERLER