Instagram hikayeleri ile Boomerang görüntüleri paylaşılabilecek

instagram hikayeleriInstagram hikayeleri geçtiğimiz ağustos ayının başında Snapchat hikayelerinin bir “benzeri” olarak ortaya çıkmıştı. Ancak Instagram’ın hikayelerini Snapchat’in hikayelerinden ayıracak yeni araçların duyurulmasıyla birlikte bu benzerlikten daha az söz edilecek gibi görünüyor. Instagram için yayınlanan son güncelleme ile kullanıcıların hikayelerinde bir arkadaşlarından bahsetmeleri, hikayelerine bir bağlantı eklemeleri ve Instagram’ın Boomerang formatıyla görüntü oluşturup paylaşmaları mümkün hâle geldi.

Instagram hikayeleri böylelikle çıkışından bu yana ilk kez bu kadar kapsamlı biçimde güncellenmiş oldu. Hikaye üzerinden bağlantı paylaşabilme özelliğinden, en azından şu an için, sadece onaylanmış hesaplar faydalanabiliyor. Kullanıcılar hikayeye bir bağlantı eklendiğini ekranın alt kısmında “Daha fazlasını gör” yazısıyla karşılaştıklarında anlayabilecek. Bu yazıya tıklandığında bağlantı Instagram’ın uygulama içi tarayıcısında açılacak.

Böylelikle Instagram ilk kez kullanıcı profilleri dışında bir yerde aktif bağlantı paylaşmaya izin vermiş oldu. The Verge sitesine konuşan Instagram ürün müdürü Nathan Sharp, pek çok markanın Instagram hikayelerini tanıtım amacıyla kullandığını ve onlardan gelen talep doğrultusunda hikayelere bağlantı eklemeyi mümkün kıldıklarını belirtti. Sharp, bu imkanın tüm kullanıcılara sağlanması konusunda ise söz vermedi.

Ancak artık tüm Instagram kullanıcıları hikayelerinde bir arkadaşlarından veya takip ettikleri bir hesaptan bahsedebiliyor. Hikayeye yazı eklerken “@” sembolüne dokunulduğunda sıklıkla iletişim kurulan kişilerin listesi ekrana geliyor. Bu listeden seçim yapılabildiği gibi kullanıcı adının tamamı yazılarak da etiketleme işlemi gerçekleştirilebiliyor. Hikayede kendisinden bahsedilen kullanıcılar ise bir direkt mesajla durumdan haberdar ediliyor. Hikayede bahsedilen kullanıcıların isimlerinin altı çiziliyor. Bu çizgi o kişinin profiline hikaye üzerinden erişilebileceği anlamına geliyor. İsme dokunulduğunda önce profilin ön izlemesi gösteriliyor. Bir kez daha dokunulduğunda ise profile gidilebiliyor. Ancak profil bağlantıları sadece kullanıcı ismi makul biçimde ölçeklendirildiyse işliyor. Çok küçük veya büyük biçimde yapılan etiketlerde alt çizme işlemi uygulanmıyor.

instagram-hikayeleri-111016-2Instagram hikayeler üzerinden başka hesapları keşfetme imkanı sunarak Snapchat hikayelerine karşı kayda değer bir avantaj kazanıyor. Şirket, Keşfet sekmesinin üst kısmına da popüler kullanıcıların hikayelerini getirerek bu doğrultuda bir adım atmıştı. Keşif araçlarının geliştirilmesi ve bağlantı paylaşımı gibi imkanlar Instagram hikayelerini daha tercih edilebilir kılıyor.

Instagram hikayeleri artık Boomerang’ın nimetlerinden de faydalanıyor. Instagram sürekli tekrarlanan kısa videolar yapmayı sağlayan uygulaması Boomerang, kısa süre önce birinci yaşını doldurdu. Artık telefonunda Boomerang uygulaması bulunmayanlar bile hikaye oluşturma özelliği sayesinde Boomerang’ın nimetlerinden faydalanabiliyor. Hikayelerin içinde oluşturulan Boomeranglar, uygulama içinde oluşturulan Boomeranglardan kısa olabiliyor. Bunun için eli kayıt tuşunun üstünden çekmek yeterli. Ayrıca, kullanıcılar Boomeranglı hikaye oluştururken yakınlaştırma veya uzaklaştırma da yapabiliyor.

Instagram hikayeleri her gün 100 milyon kişi tarafından kullanılıyor

Her gün 100 milyon kişi tarafından kullanılan Instagram hikayeleri, Facebook’un Snapchat’ten esinlenerek servislerine yerleştirdiği en başarılı özelliklerden biri haline gelmiş durumda. Instagram’ın hikaye özelliği sunması günümüzde her sosyal uygulamanın birbirine karıştığı şeklinde yorumlansa da, şirket yeni özelliklerle hikaye formatının düşünülenden daha esnek olduğunu gösteriyor.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun