Instagram daha ilgi çekici fotoğrafları daha önce gösterecek

instagramInstagram geçtiğimiz mart ayında en son paylaşılan fotoğraflar yerine en çok ilgi çekebilecek fotoğrafların öncelikli olarak gösterildiği yeni bir haber kaynağı algoritmasını test etmeye başlamıştı. Bu durum özellikle kendi fotoğraflarının Instagram kullanıcılarının gerçek arkadaşlarının yaptığı paylaşımların arkasına atılacağı endişesine kapılan Instagram ünlülerinin epey tepkisini çekmiş, bu kullanıcılar takipçilerinden kendi yaptıkları paylaşımlar için bildirim özelliğini açmalarını talep etmeye başlamıştı. Yakın zamanda Instagram’da epey fazla miktarda #TurnMeOn ve #LetsStayTogether benzeri etiketlere sahip paylaşımlar dolaşmıştı. Şimdi sosyal ağ, bir süredir test ettiği bu algoritmayı dünya çapında kullanıma sunuyor.

Yeni haber kaynağı otomatik öğrenme sistemini kullanarak, geçmişteki aktiviteler ışığında kullanıcıların daha fazla ilgisini çekebileceğini ve eğlendireceğini düşündüğü içerikleri en başta gösteriyor. Eğer belirli hesapların paylaşımlarını sıklıkla beğeniyor ve altlarına yorumlar bırakıyorsanız, bu hesapların paylaşımları bir seferde birçok paylaşımda bulunan bir hesabın üstünde çıkacaktır. Böylelikle fotoğraf paylaşımı tabanlı sosyal ağ da, ana şirketi Facebook’un haber kaynağında uzun süredir kullandığı algoritmayı tercih ediyor.

Konuyla ilgili olarak yayınlanan blog yazısında, insanların fotoğrafları daha fazla beğendiği, daha fazla yorum yaptığı ve kitleyle daha aktif şekilde kucaklaştığı belirtildi.

Apple’ın yeni MacBook çipleri M1 Pro ve M1 Max adlarını taşıyabilir

Apple'ın "Unleashed" etkinliğinin başlamasından bir günden az bir zaman kala dedikodular devam ediyor. MacRumors tarafından verilen habere göre, Bloomberg'den Mark Gurman, yaygın olarak beklenen...

Apple Watch Series 7 Ön İnceleme – Video

Apple'ın Eylül etkinliğinde tanıtılan Apple Watch Series 7 cuma günü itibarıyla Türkiye'de de, dünya ile aynı anda satışa sunuldu. Apple'ın en yeni akıllı saati...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun