Teknoloji

Instagram, orijinal içeriği önceliklendiriyor

instagram meta threads

Instagram, algoritmasını güncelleyerek platformda orijinal içeriği ön plana çıkarmayı hedefliyor. Yenilenen sistem, özellikle küçük hesapların içeriklerini öne çıkaracak. Şirket bu değişiklikleri blog gönderisinde açıkladı.

Instagram’da algoritma güncellemesi ile orijinal içeriğin önemi artıyor

Instagram’ın algoritma güncellemesi, platformda içerik çalan hesapların öneri sisteminde daha az görünmesini amaçlıyor. Bu tür hesaplar genellikle başkalarının videolarını veya fotoğraflarını paylaşarak orijinal içerik sahiplerinden aldıkları ilgiyi çalıyorlar. Güncelleme ile kopya içerik paylaşan hesaplar, platformdaki önerilerden çıkarılacak.

Algoritma, 30 gün içinde 10’dan fazla özgün olmayan içerik paylaşan hesapları hedefliyor. Bu tür hesaplar, 30 gün boyunca önerilerde görünmeyecek. Lisans anlaşmalarına sahip bazı yayıncılar ve içerik üreticilerinin izinleri olanlar bu güncellemeden etkilenmeyecek.

Instagram, orijinal içerikleri öne çıkarmak için yeni bir sistem geliştirdi. Algoritma, benzer içerikleri otomatik olarak algılayarak, orijinal içeriği öne çıkaracak. İçerik üreticileri, içeriklerinin önerilerde yer aldığını gösteren bir bildirim alacak.

Instagram, algoritma güncellemesiyle orijinal içerikleri daha geniş bir kitleye ulaştırmak için adımlar atıyor. Bu değişiklik, içerik üreticilerine platformda daha fazla tanınma fırsatı verecek. Ancak kullanıcılar, takip ettikleri hesapların içeriklerini profillerinde görmeye devam edecekler.

Güncelleme aynı zamanda, orijinal içerik sahiplerine etiketi ekleyecek. Bu, orijinal içerik sahiplerinin tanınmasına yardımcı olacak. Ancak hem orijinal içerik sahibi hem de paylaşan hesap etiketi kaldırabilecek.

Bu değişiklikler, içerik çalan hesaplar dışında, diğer içerik paylaşımlarını da etkileyebilir. Ünlü hayran sayfaları veya ilham verici resim koleksiyonları gibi hesaplar, özgün içerik olmaması durumunda önerilerden çıkarılabilir. Kullanıcılar, bu değişiklikleri göz önünde bulundurarak hesaplarının etkileşimden düşmemesi için dikkatli olmalılar.

Instagram, daha küçük hesapların da platformda ön plana çıkması için öneri sistemini güncellemekte kararlı. Eski algoritma, takipçi sayısına dayalı olarak öneriler sunuyordu. Yeni algoritma, küçük hesapların da büyümesine olanak tanıyacak.

Bu güncelleme, içeriklerin önce küçük bir izleyici kitlesine sunulacağı ve ardından en iyi performans gösteren içeriklerin daha geniş bir kitleye ulaşacağı bir sistem kuruyor. Bu, içerik üreticilerinin daha fazla kitleye ulaşmasına olanak tanıyacak. Böylece, Instagram’ın TikTok gibi içerik üreticileri için çekici bir platform olması hedefleniyor.

Instagram, bu değişikliği önümüzdeki aylarda devreye sokacak. Meta’nın içerik önerilerine odaklanması, platformda orijinal içeriğe verilen önemi artırıyor. Güncellemeler, orijinal içerik üreticilerine platformda daha fazla tanınma fırsatı verecek.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER