NASA Ingenuity helikopteri Mars yüzeyine yerleştirdi

NASA, Ingenuity isimli helikopteriyle Mars üzerinde gerçekleştireceği ilk uçuş için hazırlanmaya devam ediyor. Bir süredir Perseverance uzay aracının içinde bekleyen helikopter, sonunda kızıl gezegenin yüzeyine yerleştirildi. NASA’dan yapılan açıklamada, Ingenuity’nin ilk uçuşuna yaklaşık bir hafta olduğu belirtildi.

NASA’nın Ingenuity’yi Mars yüzeyine yerleştirmeye yönelik hazırlıkları bir süredir devam ediyor. Yaklaşık 1,8 kilogram ağırlığındaki helikopter, enerjisini güneşten alıyor. İçinde tekrar şarj edilebilir bir pili olan Ingeunity, böylelikle sisteminin soğuk Mars gecelerinde de çalışmasını sağlıyor. NASA’dan verilen bilgiye göre, Ingenuity ilk etapta Perseverance’ın nükleer gücüyle sıcak tutuldu.

Ingenuity, artık içindeki ısıtıcıyla sıcaklığını koruyor. Bu ısıtıcı sayesinde Ingenuity’nin iç sıcaklığı 7 derece seviyesinde tutuluyor. Mars’ta gece sıcaklığı -90 dereceye kadar düşebiliyor. Sıcaklığı 7 derece civarında tutmak, pilin ve diğer hassas elektronik bileşenlerin zarar görmesini engelliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Piramit büyüklüğünde bir asteroit Dünya'nın yakınından geçti

NASA, Ingenuity helikopteriyle ilk Mars uçuşunu 11 Nisan’da yapmayı planlıyor. Bu uçuşun verilerinin Dünya’ya 12 Nisan itibarıyla ulaşması bekleniyor. Başka bir gezegene gönderilen ilk helikopter olan Ingenuity’nin yapımı 85 milyon dolara mal oldu.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...