İnfografik: Yandex’ten Türkiye internet kullanımına ilişkin ilginç istatistikler

Geçtiğimiz ay Türkiye’ye giriş yapan Rusya’nın lider arama motoru Yandex bir yandan Türkiye internetini tarayıp veritabanını genişletirken bir yandan da Türkiye’deki internet kullanımıyla ilgili güncel rakamları paylaşıyor.

Yandex’in verilerine göre 2 milyondan fazla Türkçe site var. Bu sitelerden yalnızca yüzde 10’unun .tr alan adı uzantısına sahip olmasıysa ilginç. Anlaşılan .tr uzantısı tescil etmek için evrak gereksinimi, insanları doğrudan .com, .net, vb. alan adlarını kaydetmeye yöneltiyor. Sitelerin yüzde 24’ünün tek bir sayfadan oluşması da içerik üretimi konusunda sıkıntı yaşadığımızın bir kanıtı sayılabilir. Web sitelerinin yüzde 6’sında da görsel öğenin bulunmadığını belirtelim.

Türkçe web sitelerinde gri, beyaz ve turuncu renklerin hakim olarak kullanıldığı da bir başka ilginç gerçek. Sitelerin yüzde 60’ını bu renkler oluşturuyor. Teknoblog da bu grubun içine dahil.

Yandex’in raporunda daha çok ilginç bilgi var. Ayrıntıları aşağıdaki infografikte veya basın bülteninde bulabilirsiniz.

Tam boyut için infografiğe tıklayın

BASIN BÜLTENİ

Yandex’ten Türkiye’de İnternet Raporu

Türkiye için yerelleştirilmiş içerik sunan ve Türkçenin dil yapısına uygun olarak geliştirilen arama motoru Yandex Türkiye, hazırladığı yeni raporda Türkiye’de internet kullanımıyla ilgili güncel rakamlara yer verdi.

20 Eylül’de Türkiye’de hizmete giren arama motoru Yandex Türkiye, Türkçe web sitelerini arama dizinine eklemeye devam diyor. Gelişmiş analiz teknolojileri ile Türkiye?de internet kullanımıyla ilgili istatistikler elde eden şirket, derlediği güncel verileri internet kullanıcılarıyla paylaşıyor.

Web Siteleriyle ilgili genel bilgiler:

  • Türkçe dilinde 2 milyondan fazla web sitesi var.* Bu rakamla tr alanındaki web siteleri ile diğer alanlarda yer almakla birlikte Türkçe olan tüm web siteleri kastediliyor.
  • Türkçe sitelerin yalnızca yüzde 10’u ulusal tr alanı ve alt alanlarında yer alıyor. Diğer Türkçe siteler yurtdışı alanlarını kullanıyor.
  • Türkçe sitelerin yüzde 24’ünde tek bir sayfa yer alıyor. Türkçe sitelerin yüzde 57’sinde 2 ila 1000 sayfa ve yüzde 19’unda ise 1000’den fazla sayfa bulunuyor.
  • Görseller, ses dosyaları ve videolar hariç boyut olarak değerlendirildiğinde, Türkçe web siteleri şöyle bir dağılım sergiliyor: Sitelerin yüzde 81’inin boyutu 1 megabayttan az. Yüzde 12’si 1-10 megabayt arasında ve yüzde 7’si ise depolama alanında 10 megabayttan fazla yer kaplıyor.

Metin boyutu:

  • Türkçe web sitelerinde 900 milyondan daha fazla sözcük var. Bu veriler kâğıda basılsaydı 19 metre boyunda bir yığın oluştururdu (6 katlı bina yüksekliğinde).
  • Türkçe sitelerin yüzde 73’ü 10 bin kelimeden kısa (kalın bir aylık dergi kadar). Yüzde 4’ü ise 1 milyondan fazla sözcük içeriyor. Bu gruptaki siteler ortalama 21 milyon kelime sağlıyor ki, bu da 200 ciltlik bir kitaplığa eşdeğer.
  • Türkçe siteler dikkate alındığında, Türkiye’de her bir internet kullanıcısına 25 bin kelime düşüyor (Internet World Stats verilerine göre, 2011 itibariyle Türkiye’de 35 milyon internet kullanıcısı var). Bu da yaklaşık 100 sayfalık bir kitaba karşılık geliyor.

Web sitelerindeki görseller:

  • Türkçe web sitelerinin yüzde 6’sında görsel öğe bulunmuyor.
  • Türkçe web sitelerinde 188 milyon farklı görsel öğe bulunuyor. Benzer ve kopya görseller hesaba katılırsa bu sayı 268 milyona çıkıyor. Görsellerin farklı sitelere de kopyalandığı da göz önüne alındığında kullanıcıların aslında çok daha fazla sayıda görsel görüntülediği ortaya çıkıyor.
  • Tutucu tahminler dikkate alınsa bile Türkçe web sitelerindeki görseller 72 dpi çözünürlükte basılırsa yeryüzünde 1,9 kilometrekarelik bir alan kaplayacaktır. Bütün bu resimler üst üste koyulursa 16 metre boyunda, yani 5 katlı bina yüksekliğinde bir yığın oluşturacaktır.
  • Türkçe web sitelerindeki görsel boyutu dağılımına gelince: Görsellerin yüzde 43’ü 150×150 piksel sınırında küçük resimler. Yüzde 54’ü 150×150-800×600 arasında orta boy görseller ve yüzde 3’ü de büyük görseller.
  • Türkçe web sitelerinde en sık rastlanan renkler ise gri, beyaz ve turuncu. Bu renkler toplamda Türkçe sitelerdeki görsellerin yüzey alanının yüzde 60’ını oluşturuyor.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14,177BeğenenlerBeğen
13,057TakipçilerTakip Et
4,943TakipçilerTakip Et
40,500AboneAbone Ol

MANŞETLER

video

İki yıl sonra yeniden iPhone 8 Plus incelemesi

Apple 18 Ekim tarihinden itibaren yeni iPhone modelleri; iPhone 11, iPhone 11 Plus ve iPhone 11 Pro'yu Türkiye'de satışa sunuyor. Şirket bununla birlikte geçen...

Lenovo ThinkBook 13s İncelemesi

Lenovo ThinkPad serisiyle çalışanları hedeflerken IdeaPad serisiyle oyun ve eğlenceye önem veren kullanıcılara hitap ediyor. Bu yılın ortalarında ilk kez karşımıza çıkan ThinkBook serisi...

Turkcell ikinci el telefon alım ve satım işine başlıyor

Akıllı telefon fiyatlarının son yıllarda dikkate değer oranda artış göstermesi sektörü büyük oranda değiştirdi. Fiyatı 10 bin TL seviyelerine varan üst sınıf akıllı telefonlara...

HP Spectre x360 İncelemesi

HP, Spectre serisinde ince ve hafif kasayı güçlü bir donanım eşliğinde sunmayı hedefliyor. Bu geleneği 2019 model HP Spectre x360 da devam ettiriyor. Çıkışından...

Keenetic Ultra İncelemesi

Eğer evinizde veya iş yerinizde birçok kablosuz cihaz varsa, bir süre sonra mevcut cihazınızın ihtiyaçlarınızı karşılamadığını hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda yüksek kapasiteye ve yeteneklere...