iMessage Android uygulaması WWDC 2016’da duyurulabilir

imessage androidApple’ın geleneksel geliştirici konferansı WWDC, kapılarını 13 Haziranda açacak. Cupertino merkezli şirketin WWDC 2016 için düzenleyeceği açılış etkinliğinde önemli duyurular yapması bekleniyor. MacDailyNews sitesindeki habere göre, iMessage Android uygulaması da söz konusu önemli duyurular arasında yer alıyor.

MacDailyNews iddiasını “şirketin düşüncesini yakından bilen” bir kaynağa dayandırıyor. iMessage’ı rakip mobil işletim sistemine getirmek, uzun vadede Apple’a daha fazla kullanıcı kazandırma konusunda katkı sağlayabilecek bir hamle gibi gözükse de, bunun aksi istikametteki geçişleri de kolaylaştırabileceğini unutmamak gerekiyor. Peki Apple’ın bu tarz bir hamleyi yapmasındaki temel motivasyon ne olabilir?

iMessage şu an için sadece Apple’ın cihaz ekosistemi içinde kullanılabiliyor. iPhone, iPad, Mac ve iPod touch kullanıcıları birbirlerine iMessage gönderebiliyor. Eğer Android uygulamasına dair iddia doğruysa, iMessage ilk kez Apple’ın sınırlarının dışına çıkmış olacak.

iMessage Android uygulaması, gerçeğe dönüşmesi durumunda şirket adına büyük bir strateji değişikliğini ortaya koyacak. iMessage’ın rakip platformlarda bulunmaması, kullanıcıların Apple ürünlerinden vazgeçmemesindeki önemli etkenlerden biri olarak değerlendiriliyordu. Dolayısıyla Apple’ın elindeki bu önemli kozdan vazgeçmesi ihtimali kulağa garip geliyor.

Apple’ın en büyük rakibi Google, geçtiğimiz ay düzenlediği geliştirici etkinliği I/O 2016’da platformlar arası mesajlaşma uygulaması Allo’yu duyurumuştu. Dolayısıyla herkesin erişimine açık mesajlaşma uygulamalarının teknoloji dünyasının önemli oyuncularının radarında olduğu söylenebilir.

İddialar gerçeğe dönüştüğü takdirde iMessage, Apple’ın Google’ın mobil işletim sistemine açtığı ilk servis olmayacak. Cupertino merkezli şirket, daha öncesinde çevrim içi müzik servisi Apple Music için hazırladığı Android uygulamasını Google Play Store aracılığıyla yayınlamıştı.

Redmi Note 11 serisi için 120W şarj desteği doğrulandı

Xiaomi, Redmi Note 11 serisi telefonlarını 28 Ekim'de tanıtacak. Tanıtım için geri sayım sürerken, şirket dikkat çekici bir özelliği de şimdiden duyurdu. Weibo'dan yapılan...

Tim Cook’tan Apple Bağdat Caddesi mağazası paylaşımı

Apple'ın Türkiye'deki üçüncü mağazası ve aynı zamanda ilk sokak mağazası olan Apple Bağdat Caddesi mağazası cuma günü kapılarını müşterilerine açtı. Yurt dışında gördüğümüz Apple...

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun