iMac Pro parçalarına ayrıldı: Sökmesi zor, bazı bileşenler değiştirilebilir

google news abone ol

iMac Pro parçalarına ayrıldı: Sökmesi zor, bazı bileşenler değiştirilebilir

iFixit tayfası Apple’ın yepyeni mega bilgisayarı, iMac Pro’yu parçalarına ayırdı. Görünüş açısından iMac’e epey benzeyen, şık ayağıyla bir monitör bilgisayar görünümü taşıyan bu bilgisayarın içinde gerçekten çok güçlü parçalar var. Zaten iFixit tayfası da, bu iMac Pro’nun sadece makyajlanmış bir iMac olmadığının altını çiziyor.

iMac Pro’yu da, 27 inçlik iMac karşılığı iMac Retina 5K gibi, parçalarına ayırmak; tamir etmek veya parçalarını yükseltmek zor. Gövdenin şekli ve parçaları ayırırken yaşanan aşırı zorluk, iki ürün arasında dile getirilen üç benzerlikten sadece iki tanesi. Üçüncü benzer elemanın ise LG ekran paneli olduğu belirtiliyor. Apple, 5K iMac’te kullandığı LG ekranının aynısını kullanıyor.

Eğer bir kişi iMac Pro’yu parçalarına ayırmak için kollarını sıvarsa; RAM, CPU, SSD gibi parçaları değiştirme veya yükseltme imkanına sahip oluyor.

iMac Pro parçalarına ayrıldı: Sökmesi zor, bazı bileşenler değiştirilebilir

Ayrıca bu makinede Apple T2 yongası da bulunuyor. T serisi yongaların yeni nesil ürünü olan T2, 2016 model Touch Bar’lı MacBook Pro’yla ilk kez gördüğümüz selefinin takipçisi niteliğini de taşıyor. Bu yonga donanım şifreleme motorunu, Secure Enclave, SSD denetçisi, ses, kamera ve SMC’nin tüm fonksiyonlarını idare ediyor.

Apple, iPhone’da yaptığı kulaklık jakının kaldırılması işlevinin bir benzerini iMac Pro’da, RAM kapısını kaldırarak yapıyor. Söz konusu RAAM kapısı profesyonel seviyede olmayan, 27 inç iMac Retina 5K modelinde bulunuyor. Ancak iMac Pro’da yer almadığı belirtiliyor.

iMac Pro parçalarına ayrıldı: Sökmesi zor, bazı bileşenler değiştirilebilir

Bazı seçeneklerin kaldırılması diğerleri için alan açıyor. Apple, bu sayede yeniden tasarlanan ve güçlü bileşenlerin soğutulmasını üstlenen soğutma sistemi için alan elde ediyor. Böylelikle makineye seleflerine göre yüzde 80 oranında daha fazla soğutma kapasitesi ekleniyor. Ayrıca devasa bir ısı alış noktası, biraz kabaca bir arka vantilatör ve çift fanlı soğutucu da bulunuyor.

Bu kaynak bağlantı üzerinden iMac Pro’nun içindekilerle ilgili daha fazla detaya sahip olabilirsiniz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR