iCloud tarayıcı geçmişi kayıtlarını yıllar boyunca sessiz sedasız tutuyormuş

google news abone ol
icloud tarayıcı geçmişi
iCloud tarayıcı geçmişi kayıtlarının birkaç yılı kapsayacak şekilde saklandığı bir Rus şirketi olan Elcomsoft tarafından ortaya çıkarıldı.

Elcomsoft adlı bir adli araştırma şirketi, Apple’ın iCloud depolama sisteminde tutulan yıllar değerindeki web göz atma geçmişini açmanın bir yolunu bulduğunu açıkladı. Forbes’un haberine göre, söz konusu kayıtlar site adları, sayfa adresleri ve sayfanın ziyaret zamanı gibi bilgileri barındırıyor. Temizlenmiş tarayıcı geçmişleri de kayıtlarda görünüyor, ancak bunlar tabloda “silinmiş” ibaresiyle gösteriliyor. Mobil göz atma geçmişi de kayıtlarda yer alıyor, ancak bunlar iOS’in en son sürümlerinde kendiliğinden karıştırılmış şekilde görünüyor.

Elcomsoft bu yeni yöntemi Apple ile paylaşmadı. Ancak Apple hatayla ilgili haber kamuoyu tarafından duyulduktan sonra hızlı şekilde aksiyon aldı. Forbes’un haberinin çıkmasından saatler sonra, sunucu tarafından yapılan bir düzeltme ile bilgi alımları durduruldu, iki haftadan daha eski olan tüm kayıtlar da silinmişe benziyor. Elcomsoft değişikliği yayınladığı bir blog yazısıyla duyurdu. Apple’ın hamlesini “iyi hareket” şeklinde yorumlayan şirket yine de bir açıklama beklediklerinin altını çiziyor.

iCloud kayıtları kullanarak göz atma geçmişlerini farklı cihazlar arasında eş zamanlıyor. Bu, Safari’nin temel özelliklerinden bir tanesi olarak biliniyor. Mac üzerinde göz atma geçmişini temizlemek aynısının aynı iCloud hesabına bağlı telefon ve tabletlerde de silinmesini sağlıyor. Üstelik bu talep cihazlar kapalı olduğunda yapılsa bile işlem gerçekleşiyor. Bu fonksiyon genel olarak bir site ziyaret edilip kayıtları silindikten sonra bir kayıt oluşturmasını gerekli kılıyor. Elcomsoft bu kayıtların Kasım 2015 tarihine uzanacak şekilde, karıştırılmamış biçimde saklandığını tespit etti. Bu da onları adli analizler için elverişli hâle getiriyor.

Çoğu iCloud verisinin aksine, göz atma geçmişi kayıtları hukuki makamların erişimine açık olmayan kayıtlar olarak biliniyor. Apple söz konusu durumla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

ÖNE ÇIKANLAR