IBM yüz tanıma teknolojisinden vazgeçiyor

Yüz tanıma teknolojisi üzerine devletlerden gelen tepkiler, bu alanda çalışan büyük şirketleri de geri adım atmaya sevk etmişe benziyor. IBM CEO’su Arvind Krishna, ABD Kongresi’ne gönderdiği mektupta “genel amaçlı” yüz tanıma teknolojisi üstünde çalışmayı bıraktıklarını açıkladı.

IBM bu teknolojinin gözetleme, ırksal profilleme, “temel insan haklarının ve özgürlüklerinin ihlâli” için kullanımına tamamen karşı olduğunun altını çizdi. Krishna, yüz tanımanın nasıl kullanılması gerektiğinin yanı sıra; tamamen kullanılıp kullanılmaması konusunda da bir ulusal diyalog gerektiğini belirtti.

IBM CEO’su yapay zekânın kolluk kuvvetleri için güçlü bir araç olduğunu, ancak bu aracın denetlenen testlerden geçmesinin önemli olduğunu vurguladı. Krishna, vücut kameraları gibi araçlardaki yapay zekâ kullanımında şeffaflık ve hesap verilebilirliğin önemli olduğunun da altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi "Üç Boyutlu Emlak Turu Uygulaması" geliştirdi

IBM için yüz tanıma teknolojisinden vazgeçmenin çok da zor olmadığını belirtmek gerekiyor. Yüz tanıma, IBM’in bilançolarında önemli bir yere sahip değil. Ancak şirket burada oluşan medya rüzgarından yararlanmak istemişe benziyor. Yine de, devletle yoğun şekilde çalışan IBM’in devletle iş yapan diğer şirketlere örnek olabileceğini de unutmamak gerekiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...