Teknoblog Donanım IBM 5.2 GHz’lik z196 ile “dünyanın en hızlı işlemcisi” ünvanına oynuyor

IBM 5.2 GHz’lik z196 ile “dünyanın en hızlı işlemcisi” ünvanına oynuyor

PAYLAŞIN

1.4 GHz’lik işlemcilerin dünyanın en hızlısı olduğu zamanların üzerinden aylar, yıllar geçti. Hız rekoru bunun birkaç kat üstüne çıktı diyebiliriz, IBM sayesinde… Bilişim devi 5.2 GHz’lik z196 işlemcisiyle en hızlı işlemci rekorunu ele geçirmenin peşinde.

Aslında IBM’in yongasının hızının daha da ötesine geçen çeşitli yongalar ortada yok değil, ancak IBM’in yongasının farkı bu işi herhangi bir sıvı nitrojen tabanlı yardıma ihtiyaç duymadan yapıyor oluşu. Şirketin 45 nanometre teknolojisiyle geliştirilen bu dört çekirdekli kalıp 1.4 milyar tranzistör barındırıyor ve saniyede 50 milyar komutu işleyebiliyor. Fujitsu’nun Venus işlemcisinin saniyede 128 milyar hesaplama yaptığını hatırlatacak olursak, IBM bu işlemciyi cilalarken başka kişilerden itirazlar yükselebilir. Ayrıntıları aşağıdaki bağlantıda yer alan basın bülteninde bulabilirsiniz.

İlgili – Engadget (Basın Bülteni)

1 YORUM

  1. Aynı zamanda dünyanın en pahalı da işlemcisi. Türkiye’de Garanti Teknoloji’nin (Garanti bankasıyla beraber holdingin yaklaşık 50 şirketine teknoloji hizmeti sunuyorlar) bütün işleri için 2 adet z196 kullandığını hatırlatmakta fayda var. Yine kendi yorumlarıyla “IBM z/OS®, IBM DB2® for z/OS ve IBM CICS® Transaction Server iletim sistemlerini çalıtıran iki adet z196 sunucusu tarafından her gün 200 milyondan fazla işlem gerçekletirilmektedir ve ortalama yanıt süresi 0.05 saniyedir”

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz