Manşetler

Huawei tüketici cihazlarıyla ilgili yılın ilk değerlendirmesi

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu, 2020’nin ilk çeyreğinde Türkiye’de sergilediği performansla ilgili bazı rakamları paylaştı. Şirket, üretim ve hizmetlerini aksatmayarak globalde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla gelirlerini 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 1,4 artırdı. Küresel akıllı telefon sevkiyatında dünya ikinciliğini koruyan Huawei, tüketici elektroniği satış gelirlerinde de yüzde 3,9 artış kaydetti.

En son IDC raporuna göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde Huawei, yıllık yüzde 1,4 artışla 192,2 milyar CNY (25,7 milyar USD) gelir elde etti. Küresel tüketicilerin desteğiyle, Huawei’nin tüketici elektroniği satış gelirleri yüzde 3,9 büyüdü. Şirket, geliştirmekte olduğu yeni Android ekosisteminde önemli adımlar da attı. Mevcut ABD yönetiminin getirdiği kısıtlama ile karşı karşıya kalan Huawei, müşterilerine sürekli destek sağlamak için AppGallery’i geliştirmişti. Şirket, Huawei Mobil Servisleri’nin (HMS) aylık aktif kullanıcı sayısı yaklaşık yüzde 50 arttığını da dile getirdi.

2020 yılının ilk çeyreğinde Huawei, küresel akıllı telefon sevkiyatında 2. sırada yer alırken Çin’de birinciliği korudu. Huawei, Çin pazarında yıldan yıla yüzde 6 oranı ile büyüme sağlayan tek üretici oldu. 8 milyondan fazla 5G akıllı telefonun sevkiyatıyla, Huawei’nin dünyanın önde gelen 5G cep telefonu tedarikçisi olma durumu tartışmasız bir şekilde korundu. Ayrıca, Süper Çözünürlüklü fotoğrafçılığa ve güçlü kameralara sahip yeni amiral gemisi telefonlardan oluşan Huawei P40 Serisi’ni piyasaya sürdü.

Huawei, Google Play Store yerine Huawei App Gallery uygulama mağazasını barındıran yeni Android telefonlarıyla pazar payı konusunda yine iddialı görünüyor. Huawei Mobil Servisleri ile çalışan telefonlarıyla yüzde 20’lik bir pay hedefleyen şirket, Google Mobil Servisleri ile yüklü gelen telefonlarla da yüzde 10’luk bir payı hedefliyor. Yani şirket toplamda yüzde 30’luk paya ulaşmayı hedefliyor. Bu noktada Huawei P40 Lite, Huawei’nin AppGallery’li Android telefonlar tarafında en büyük silahı olacak. Geçtiğimiz günlerde detaylı incelemesini yayınladığımız bu telefon tasarım, ekran, kamera, performans gibi birçok açıdan güçlü bir orta segment telefonu niteliğini taşıyor.

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Türkiye Ülke Müdürü Seth Wang yaptığı açıklamada, “Hepimizin bildiği gibi, dünya son 2 ayda ciddi bir şekilde değişti. Hepimiz hayatlarımıza devam etmeye ve işimizi doğru bir şekilde yapmaya devam ediyoruz. Pandeminin ne Türkiye’de ne de küresel olarak markamızı ve hizmetlerimizi durdurmadığını söyleyebilirim. Tüketicilerimiz için zengin bir cihaz ve servis ekosistemi oluşturmak için çok çalışmayı hiç bırakmadık. Örnek olarak, Huawei Çin’de pandemik dönemde satışlarını artıran tek şirketti.” dedi.

Seth Wang, “İlerlemek için her zaman daha fazlası var, ancak doğru yolda olduğumuzu söyleyebilirim. Eklemem gereken önemli bir nokta var; Türkiye, HMS eko-sistemi ve AppGallery’i lokal anlamda geliştiren lider ülkelerden biridir. Yerel ekibimiz bunun için fazladan yol kat ediyor. Türkiye’de toplam pazar payı hedefimiz yüzde 30 ve bunun yüzde 20’sini ise AppGallery yani HMS destekli telefonlarımız oluşturuyor.

Seth Wang konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mate XS, önemli bir kitlenin hayran kaldığı üst düzey Huawei ürünlerinden biri oldu. Bu ürün, Türkiye’de de büyük ilgi uyandırdı.”Artık yerel müşteriler Huawei ürünlerini çok iyi biliyor. Huawei telefonlar sadece medya tüketen cihazlar değil, aynı zamanda üretim ve iş birliği için de kullanılabiliyor.” İlginçtir ki Huawei, Mate XS’i kısıtlı sayıda stoklarla satışa sunmuş, ancak bu stoklar her seferinde hızlı şekilde tükenmiş. Bu durum da yüksek fiyatına rağmen bu telefonun da alıcısı olduğunu gösteriyor.

Yeni Huawei ürünleri art arda geliyor

Huawei’nin PC grubu ürünleri de piyasadaki en ünlü ürünler arasına katıldı. Huawei 2019’dan beri Türkiye’de MateBook ürünlerini satmaya başladık. Artık Türkiye’de dizüstü bilgisayar pazarında ciddi atılımlar yapacak. MateBook serisi sadece Huawei Online Mağazası’nda değil, her yerde satılıyor; zincir teknoloji mağazalarından çevrimiçi e-ticaret web sitelerine kadar. Çoklu ekran iş birliği gibi ileri teknoloji özellikleri ile MateBook serimiz Türk kullanıcılar tarafından sıcak karşılandı.”

Seth Wang PC grubu konusunda yaptığı bilgilendirme sırasında “İlk iki hafta içinde ilk MateBook 15 stoklarımız tükendi. Ayrıca, Huawei MatePad Pro, cihazların kullanıcılarla ve birbirleriyle etkileşimini temelden değiştiren Çoklu Ekran Paylaşımı ve AppMultiplier gibi devrim niteliğinde yenilikler sunuyor. Yeni akıllı saatimiz Huawei WATCH GT 2e de Watch GT2’de olduğu gibi tüketicilerimizden büyük ilgi görmeye başladı” dedi.

Huawei, kullanıcılara farklı şekillerde ulaşmak için bazı yeni programlar başlattı. Online mağaza bu girişimin yeni sonuçlarından biri. Mart 2020’de açılan Online mağaza her gün daha çok sayıda kullanıcının sık sık ziyaret ettiği bir yer platform haline geldi. E-ticaret web sitesi yakında müşterilere 360 derece satış platformu sunacak. Tüm ürünler online mağazada bazı avantajlar ve promosyonlar ile tüketicilere sunuluyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER