Huawei Mate 40 serisinin çıkışı için yeni iddia

Huawei’nin IFA 2020 kapsamında Kirin 9000 işlemcisini tanıtması ve bundan kısa bir süre sonra da Mate 40’ı gözler önüne çıkarması bekleniyordu. Ancak bu iki duyuru da henüz gerçekleşmiş değil. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Huawei Geliştirici Konferansında Mate 40 serisiyle ilgili somut bir bilgi verilmemişti. Son dedikodulara göre, Huawei yeni amiral gemisini Çin dışında piyasaya çıkarmak için 2021’i bekleyecek.

Bu iddiayı gündeme getirenlerden birisi de ünlü duyumcu Evan Blass oldu. Blass paylaşımında “Huawei Mate 40’ı bekliyorsanız önümüzdeki yıla kadar telefonu elinize alamayacaksınız” ifadesi yer alıyor. Blass’ın bu ifadesinin telefonun Çin dışındaki satışı için olduğu düşünülse de, Huawei yeni telefonlarının tanıtımı konusunda da bir takvim açıklamış değil.

Mate 30 serisi Çin’de geçtiğimiz yılın eylül ayının sonlarında satışa sunulmuştu. Ardından telefon kademeli olarak diğer ülkelerde raflardaki yerini almıştı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelere Mate 30 serisinin gelişi 2020’nin ocak ayının sonlarını bulmuştu. Dolayısıyla Mate 40 serisi için de benzer bir durum geçerli olabilir.

Huawei’nin Mate 40’a dair sessizliğinin sebebi bilinmiyor. Şirket, bugün itibarıyla TSMC’ye yonga ürettiremeyecek ve Samsung ya da LG’den OLED panel tedarik edemeyecek. 10 milyon yonga stokladığını açıklayan Huawei’nin ekranı da BOE Display’den alması bekleniyor. Ancak eldeki stokların sadece Çin’deki talebi karşılamaya yetebileceği belirtiliyor.

Küresel talebin sınırlı olması ihtimalinin de bu durumda etkili olduğu düşünülüyor. Mate 40 serisinin ABD ve Hindistan’da satılması gibi bir durum söz konusu değil. Avrupa’da ise Huawei’nin şebekelerdeki varlığı tartışılsa da, şirketin telefon satışında bir problem yaşanmıyor. Yine de, Çinli üreticinin yeni Mate serisi için yüzde 30 oranında daha düşük bir satış öngördüğü söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung Galaxy Watch 4 için yeni saat kadranları

Huawei Mate 40 serisinin ekim ayının ortasında tanıtılıp yakın bir tarihte Çin’de piyasaya sürüleceği söyleniyor. Ancak şirketin tüketici elektroniği iş birimi CEO’su Richard Yu, Huawei Geliştirici Konferansı’nda bu konuya dair soruya yanıt vermemişti.

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun