Huawei kurucusundan yıl sonu için iddialı akıllı telefon satış tahmini

Bu haftanın başlarında Huawei sosyal medya üzerinden yaptığı duyuruda 2019 yılı içinde şimdiye kadar 200 milyon akıllı telefonu piyasaya sürdüğünü kaydetmişti. 2018’de aynı dönüm noktasına ulaşması 64 gün daha geç bir sürede gerçekleşmişti.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları ve bunun Huawei’ye de ABD’de yaptırımla sonuçlanmasına rağmen, şirketin akıllı telefon pazar payını büyütmeye devam ettiğini görüyoruz. Tabii ki, bunda Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro modellerinin Çin’de piyasaya çıkışında uygulanan büyük indirimlerin de etkisinin olduğu belirtiliyor.

Yapılan önemli duyurunun ardından Huawei kurucusu Ren Zhengfei, Avrupalı medya mensuplarına verdiği demeçte, şirketinin bu yıl 270 milyon akıllı telefonu piyasaya sunmayı planladığını kaydetti. Bu analistlerin tahmininin 20 milyon kadar üzerine çıkılacağını gösteriyor.

2016 yılında Huawei, 2021 yılına gelindiğinde dünyanın bir numaralı akıllı telefon markası olacağı iddiasında bulunmuştu. Eğer 2019 yılını 270 milyon birim ürünle kapatırsa, Huawei bu hedefine de epey yaklaşmış olacaktır. Karşılaştıracak olursak, Samsung 2018 yılında 290 milyon akıllı telefonu dünya çapında piyasaya sürmüştü.

Huawei Mate 30 serisinin üyelerine baktığımızda, özellikle Mate 30 Pro’nun birçok teknolojiyi bünyesinde barındırdığını görüyoruz. Ancak bu cihaz ABD yasağı nedeniyle Google servislerini ve uygulamalarını barındırmıyor. Bu nedenle Çin dışında, özellikle Batılı ülke pazarlarında alıcı bulması zor gözüküyor.

Yıl sonuna gelinirken Huawei, uzun zamandır beklenen Mate X’i de ne zaman piyasaya süreceğini açıkladı. Aynı zamanda onun takipçisi olan Mate Xs modelini de duyurdu. İkinci modelin çıkışı 2020’de gerçekleştirilecek. Ancak yılın alışveriş açısından en yoğun geçen iki ayını dikkate alırsak, Huawei muhtemelen bu yıl için koyduğu satış hedeflerine rahatlıkla ulaşacaktır.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun