Huawei Android telefonları ile ilgili sıkıntıyı iyi bir stratejiyle atlatır

google news abone ol

Huawei Android telefonları ile ilgili sıkıntıyı iyi bir stratejiyle atlatırGoogle onaylı bir Android telefon çıkaramamak Huawei’nin planını önemli derecede bozacak olsa da, Çinli şirket iyi bir stratejiyle bu durumu atlatabilecek güce sahip.

Huawei, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının en önemli gündem maddelerinden bir tanesi oldu. ABD yönetimi, Huawei’nin cihazlarının Çin’in casusluk faaliyetleri için kullanımına imkan sağlayacak arka kapılar barındırdığını öne sürüyor. Bu nedenle Çinli iletişim devine karşı son birkaç yıldır somut adımlar atmaya başladı. Bu adımlar genellikle ABD’deki kullanıcıları bağlardı, ancak son olarak Google’ın, Amerikan devletinin yaptırım emirleri kapsamında Huawei’nin Android lisansını iptal etmesi, konunun ABD dışına taşıp dünyadaki sıradan kullanıcıları da etkiler hâle gelmesini sağladı.

ABD’deki son kullanıcılar, devletlerinin Huawei’ye yönelik olumsuz tavrından çok önceleri etkilenmeye başlamıştı. Huawei’nin Android telefonları ABD’de telekom operatörleri tarafından satılamıyor. Bu durum Çinli şirketin ABD pazarında fiilen bulunmaması anlamına geliyor. 2018’in başlarında Huawei, AT&T ile birlikte Huawei Mate 10 Pro modelini bu ülkede satışa sunmaya hazırlanıyordu. Ancak Trump yönetiminden AT&T’ye gelen uyarılar doğrultusunda bu iş suya düştü. Aynı zamanda Huawei akıllı telefonlarına ABD kapısı kapanmış oldu.

ABD gibi büyük bir pazarda aktif biçimde faaliyet gösteremese de, Huawei geride kalan son iki yılda hızlı bir büyüme gösterdi. Sadece Çin’de ve Asya’da değil, Avrupa’da da önemli büyüme kaydetti. Bu büyümeden Türkiye de nasibini aldı. Çinli üretici son iki yıl içinde pazar payını önemli ölçüde artırarak yüzde 20’nin üstüne çıkardı. Huawei’ye artan ilgiyi biz de Teknoblog’un ziyaretçi istatistiklerinden açık biçimde görebiliyoruz.

Huawei’nin bireysel tüketici elektroniği tarafında, özellikle de akıllı telefonlarda işleri bu kadar iyi giderken, Google’dan gelen Android lisans iptali kararı büyük bir talihsizlik olarak nitelendirilebilir. Ne var ki, Huawei’nin bu duruma çoktan hazırlıklı olduğunu ve işlerin eninde sonunda bu noktaya geleceğini düşündüğünü tahmin ediyorum. Şirket, büyük ihtimalle hazırlıklarını yapmıştır ki, son zamanlarda Android’e alternatif bir işletim sistemi geliştirdiği haberleri artmıştı.

Öncelikle bir paragraf açıp belirteyim. Hem Huawei’den hem de Google’dan gelen açıklamalar, mevcut cihazların ve şu anda piyasada alıcı bekleyen ürünlerin bu karardan etkilenmeyeceğini gösteriyor.

Google’ın Android kararı aslında kendi verdiği Google Play sertifikasını kapsıyor. Bir Android telefonunun Google Play sertifikası taşıması, Google onaylı olduğu anlamına geliyor. Bu sayede cihazda Google’ın YouTube, Haritalar, Gmail gibi uygulamaları yüklü olarak geliyor. Ayrıca Google Play Store’a erişip uygulama ve oyunları indirebiliyor. Gelecek Android sürüm ve özellik güncellemelerini belirlenen belirli bir süre boyunca alacağı da taahhüt ediliyor. Şimdi Google, Huawei’nin Android lisansını iptal ederek gelecek Huawei akıllı telefonlarını bunlardan mahrum bırakıyor. Huawei, bir Google Play sertifikası olmadan da Android telefonu çıkarabilecek.

Bir Android telefonunun Google Play sertifikasına sahip olması önemli. Her ne kadar bazı kullanıcılar gereksiz olarak nitelendirse de, bir Android telefonda Google’ın sık kullandığımız uygulamalarının bulunması büyük bir rahatlık. Üçüncü taraf Android uygulama mağazaları yığınla olsa da, güvenilirlik açısından hiçbirisi Google Play Store’un yerini tutmuyor. En çok seçenek ve alternatif milyarlarca içeriği barındıran bu mağazada bulunuyor. Her ne kadar yeni sürüme geçiş süreci sancılı bir bekleyişle dolu olsa da, bir Android telefonu yaşam döngüsü boyunca en az bir güncellemeyi alıyor.

Yeni durumda, Huawei’nin akıllı telefonlarında yukarıda saydığım kolaylıklar ve avantajlar bulunmayacak. Ancak Çinli şirket bunu telafi edecek güce ve kaynağa sahip. Huawei’nin Amazon’un Fire telefon ve tabletlerinde izlediğine benzer bir yol izleyeceğini tahmin ediyorum. Yani, Android Açık Kaynak Projesi tabanlı, Google’ın uygulamaları ve servislerinden ayıklanmış bir Android sürümü temel alınacak ve bu doğrultuda, içinde Huawei’nin servislerini barındıran bir işletim sistemi geliştirilecek. Zaten Huawei’nin ana vatanı Çin’de Google Play ve Google uygulamaları yasaklı ve doğal olarak Huawei bu duruma çoktan alışkın. Şimdi yapacağı, kendi ülkesindeki durumu küresel pazara uygulamak olacaktır.

Huawei P30 Pro’da Tarayıcı adında bir internet tarayıcısı uygulaması dikkatimi çekmişti. Önceden Huawei akıllı telefonlarında sadece Chrome yüklü gelirken, şimdi ikinci bir internet tarayıcısı ortaya çıkmıştı. Muhtemelen yeni dönemde internette gezintinin merkezinde bu uygulama bulunacak. Bunun dışında Fotoğraflar, Takvim, vb. birçok uygulamanın muadilleri EMUI’da zaten bulunuyor. Huawei AppGallery de Google Play’in yerini alan temel uygulama ve oyun mağazası olabilir. Huawei burayı Google Play’i aratmayacak şekilde doldurabilir mi? Evet doldurabilir, çünkü cihaz tabanı çok güçlü, geliştiriciler de Huawei cihazlarında yer almak için bu mağazaya ilgi gösterecektir. Huawei, geliştirici ilgisini yakalama konusunda sıkıntı yaşamayacaktır.

Kısacası, Google’ın Android lisansını iptal etmesi Huawei’nin akıllı telefon pazarında iyi şekilde ilerleyen tekerine çomak sokacak gibi görünse de, Çinli üreticinin bunun üstesinden gelebileceğini düşünüyorum. Tabii ki, yeni durumu tüketicilere iyi bir şekilde anlatmak, deneyimlerinde hiçbir geriye gidişin olmayacağına onları ikna etmek de önemli olacaktır. Bunun için iyi bir pazarlama kampanyasına ihtiyaç var, bunun için de Huawei’de yeteri kadar kaynak var. Üstelik Huawei’nin telefonları tasarım, kamera, pil ömrü ve benzeri donanımsal özellikler bakımından da epey güçlü. Huawei’nin yeni dönemde bunları biraz daha öne çıkaracağını tahmin ediyorum.

Google’ın kararını Intel ve Qualcomm’un da izleyeceği söyleniyor. Intel’in Huawei’ye ambargo koyması, şirketin yavaş yavaş kıpırdanma belirtileri gösteren dizüstü bilgisayar işlerini olumsuz biçimde etkileyebilir. Ancak Qualcomm’dan gelecek bir karar, Huawei’yi çok da zorlamaz. Ne de olsa, şirket yıllardır akıllı telefonlarını kendi üretimi işlemcilerle çıkarıyor. Son zamanlarda Qualcomm işlemcili bir Huawei akıllı telefonunu çıktığını hatırlamıyorum.

Türkiye için konuşacak olursak, Huawei son zamanlarda marka algısını epey yükseltmiş, aynı zamanda sadakatini de artırmaya başlamıştı. Gelen bu karar Türkiye’deki faaliyetleri de büyük ölçüde etkileyecektir. Elde edilen müşterileri tutmak ve yenilerini kazanmak, Huawei’nin bundan sonra atacağı adımlara bağlı. Eğer Huawei, Google onaylı Android versiyonuna iyi bir alternatif sunar ve bunu iyi biçimde pazarlarsa, durumdan etkilenmesi de o kadar düşük seviyede olacaktır.

İLGİLİ HABERLER

ChatGPT okul sınavlarında ortalamayı ancak geçebiliyor

OpenAI'ın sanal sohbet robotu ChatGPT'nin öğrencilerin sınavlarda kopya çekmesine yardımcı olabileceğine dair pek çok endişe var. Ancak ondan lisans düzeyinde bir sınav için makale...

Coca-Cola markalı akıllı telefon için Realme’den ilk paylaşımlar geldi

Coca-Cola markalı akıllı telefona ait görsel kısa süre önce internete sızmıştı. Sızıntıda herhangi bir işaret olmasa da, tasarım itibarıyla telefonun Realme tarafından üretilmiş olabileceği...

Oppo A96 bu hafta A101’in öne çıkan ürünleri arasında

A101 26 Ocak 2023 Aldın Aldın elektronik ürünlerine baktığımızda bu hafta listede dikkat çeken ürünlerden bir tanesinin Oppo A96 olduğunu görüyoruz. Ayrıca 5000 TL...

iOS 17 görsel anlamda büyük bir yenilik getirmeyecek

Apple iOS 16 için hazırladığı en yeni güncellemeyi bu hafta içinde kullanıcılarla buluşturmuştu. Şirket 2022'nin haziran ayında duyurduğu iOS 16'yı eylül ayında iPhone 14...

Donald Trump Facebook ve Instagram hesaplarını da geri alıyor

Meta, eski Başkan Donald Trump'ın Facebook hesabının "süresiz" olarak askıya alınması kararını uzatmasının üzerinden iki yılı yakın zaman geçtikten sonra, hesabı eski hâline getirme...

The Last of Us dizisinin ikinci sezonu için başrol oyuncusundan sinyal geldi

Uzun süredir merakla beklenen The Last of Us dizisi 2023'ün ilk günlerinde izleyicilerle buluşmuştu. Yayınlanan ilk iki bölümüyle hem oyunun hayranlarından hem de oyunlara...

Tesla sıkıntılara rağmen 2022’yi rekorlarla tamamladı

Tesla tedarik zincirinde yaşanan problemlere, işten çıkarmalara, dibe çakılan hisse fiyatına ve CEO'u Elon Musk'ın hakkındaki tartışmalara rağmen 2022'yi rekorlarla kapatmayı başardı. 2022'nin dördüncü...

FM23 Console versiyonunun PlayStation 5 için çıkış tarihi belli oldu

Popüler futbol menajerlik oyunu serisi Football Manager'ın en yeni oyunu Football Manager 2023 veya kısa adıyla FM23 geçtiğimiz kasım ayında oyuncularla buluşmuştu. FM23 ile...