HTC sanal gerçeklik birimini ayrı bir şirkete dönüştüreceği iddiasını yalanladı

google news abone ol

htc sanal gerceklik

Akıllı telefon pazarında zor günler yaşayan HTC için sanal gerçeklik önemli odak noktalarından biri haline gelmiş durumda. Tayvanlı üreticinin sanal gerçeklik üzerine bu denli yoğun biçimde düşmesi, ilgili birimin bağımsız bir şirkete dönüştürülebileceği dedikodularını da beraberinde getirdi.

HTC, açıklama yaparak Tayvan medyasında çıkan bir haberi yalanladı. Şirketin başkanı Cher Wong’a dayandırılan söz konusu haberde, HTC sanal gerçeklik biriminin tamamen Wong’un kontrolünde olacak yeni bir yapıya dönüştürüleceği iddia edilmişti. Haberde söz konusu fikrin ilk olarak eski CEO Peter Chou’nun ürün gelişimine odaklanmak adına görevini bıraktığı dönemde gündeme geldiği, bir süre sonra rafa kalkan fikrin son zamanlarda tekrar canlandırıldığı belirtiliyor.

Bu iddiayı yalanlayan HTC, şirketin sanal gerçeklik biriminin faaliyetlerine mevcut yapısı altında ve hissedarlarına maksimum katkı sağlayacak biçimde devam edeceğini vurguladı.

Yapılan açıklamanın ardından HTC’nin hisseleri yüzde 5 oranında değer kazandı ve 76.60 Yeni Tayvan doları (6.9 TL) seviyesine yükseldi. Şirketin geçtiğimiz yıl elindeki nakit rezervinden daha düşük bir seviyede işlem gördüğü göz önüne alınınca söz konusu artışın önemi daha belirgin hâle geliyor.

HTC, geri dönüşü için umudunu tasarruf önlemlerine ve daha kolay pazarlanabilir cihazlara bağlamış durumda. Bu plan doğrultusunda iş gücünde yüzde 15’lik bir kesinti gerçekleştiren şirket; Nesnelerin İnterneti, giyilebilir ürünler ve sanal gerçeklik gibi alanların da müşteriler gözündeki popülaritesini yeniden kazanma konusunda etkili olabileceğine inanıyor.

HTC sanal gerçeklik odaklı planları doğrultusunda 2015’te önemli adımlar attı. Peter Chou, Tayvanlı şirketteki pozisyonuna ek olarak Hong Kong merkezli Digital Domain isimli sanal gerçeklik şirketinde icra direktörü koltuğuna oturdu. HTC sanal gerçeklik platformu şirketi WEVR’a da 10 milyon dolarlık yatırımda bulundu.

HTC’nin sanal gerçeklik çalışmalarının ilk meyvesi olan Vive, çıkışının iki kez ertelenmesinin ardından önümüzdeki nisan ayında piyasaya sürülecek. Görenleri etkileyen cihazın aynı etkiyi genel kullanıcı kitlesinde gösterip gösteremeyeceği ise zamanla anlaşılacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR