HTC One A9 DxOMark testinde One M9’u geride bıraktı

htc one a9 dxomark

Halihazırda One M9, HTC’nin amiral gemisi Android telefonu konumunda. Ancak iş fotografik yetenekleri değerlendirmeye geldiğinde geçtiğimiz sonbaharda tanıtılan HTC One A9, amiral gemisinin önüne geçmeyi başarıyor. DxOMark tarafından gerçekleştirilen fotoğraf benchmark testinde, One A9 şirketin amiral gemisine 9 puan fark atarak 78 puan topladı. One M9’da 21 megapiksel çözünürlüğünde arka kamera bulunduğu göz önüne alınınca aradaki fark daha çarpıcı bir hâl alıyor.

13 megapiksel arka kamerası bulunan One A9, DxOMark testinde One M9’u geride bırakmasıyla fotoğraf konusunda her şeyin piksel sayısı olmadığını net biçimde ortaya koyuyor. f/2.0 diyafram aralığı, optik görüntü sabitleme özelliği, çift LED flaş, DNG formatında fotoğraf çekebilme ve video yakalayabilme gibi özellikler sayesinde One A9 fark yaratmayı başarabiliyor. Işığın parlak olduğu ortamlarda otomatik odaklamada problem yaşayan One A9, beyaz dengesi geçişini iyi biçimde sağlamayı başarıyor. Cihaz ile yakalanan karelerdeki gürültü seviyesinin düşüklüğüne dikkat çekilirken, yakınlaştırma yapıldığı zamanlarda One A9 kamerası ışıktan bağımsız olarak detayları tanımlama konusunda da üstün bir performans sergiliyor.

Ancak bütün bu övgülere rağmen, piyasadaki diğer akıllı telefonlarla karşılaştırıldığında HTC One A9’un gelişmiş kamera özelliklerini sunma konusunda yetersiz kaldığı görülüyor. Yüksek kontrastlı senaryolarda düşük pozlama, düşük ışıklı ortamlarda deklanşör hızının yavaşlaması ve ince detayların neredeyse tüm koşullarda kaybolması One A9 kamerasının eksikleri arasında gösteriliyor.

One A9, zirvedeki telefonlarla fotoğraf konusunda yarışamıyor. Ancak üst orta sınıf telefonlar arasında iyi bir seçenek olarak göze çarpıyor. Ayrıca, şirketin eski cihazlarına fotoğraf konusunda üstünlük sağlaması ve bu konuda DxOMark onayını alması da, One A9’u ayrı bir yere taşıyor.

İLGİLİ HABERLER