Honda’dan sürücüsüz otomobil teknolojisinde bir üst seviyeye geçiyor

Hâlihazırda yollarda olan yarı otonom araçların neredeyse tamamı ikinci seviye olarak tanımlanan sürücüsüz yolculuk özelliklerine sahip. Tesla’nın Autopilot sistemine sahip araçları da bu grupta yer alıyor. Bu sınıftaki otomobiller sürücüleri direksiyonu çevirmekten veya gaza basmaktan kurtarıyor. Ancak kendi başlarına karar alamıyor. Honda, sürücüsüz otomobil çalışmalarında bu konuda önemli bir eşiği aşmış gibi görünüyor.

Reuters’ın haberine göre; otomotiv devi, üçüncü seviye otonom sürüş özelliklerine sahip otomobilleri geniş ölçekli şekilde üretecek ilk şirket olacağını açıkladı. Sürücülerin yine direksiyon başında ve tetikte olması gerekecek. Ancak yavaş otomobillerin sollanması gibi konularda otomobil tek başına hareket edebilecek.

Honda’nın üçüncü seviye otonom sürüş özelliklerine sahip ilk otomobili Legend modeli olacak. Bu otomobilde Trafik Sıkışıklığı Pilotu olarak adlandırılan özellik de bulunacak. Otomobilin Honda’nın mevcut mali yılının bitişinden, yani 2021’in mart ayından önce hazır hâle gelmesi amaçlanıyor.

Trafik Sıkışıklığı Pilotu özelliğinin sunulması, Japonya’da devletin bu özelliğe onay vermesiyle mümkün hâle gelmişti. Söz konusu özellik aktifken sürücülerin yola bakmasına gerek kalmıyor. Ancak Honda’nın bu konuda daha pek çok standardı karşılamasının gerektiğini belirttiğini fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ford F-150 Lightning için kesenin ağzını açıyor

Honda sürücüsüz otomobil çalışmalarında üçüncü seviye otonomi vadeden ilk üretici değil. Audi de 2019 model A8L’nin bu seviyede otonomiyi desteklediğini duyurmuştu. Ancak Audi bu konudaki çalışmalarını ABD’nin eyalet seviyesi kurallardan federal ölçekte kurallara geçmesi nedeniyle rafa kaldırmıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...