Honda’dan sürücüsüz otomobil teknolojisinde bir üst seviyeye geçiyor

Hâlihazırda yollarda olan yarı otonom araçların neredeyse tamamı ikinci seviye olarak tanımlanan sürücüsüz yolculuk özelliklerine sahip. Tesla’nın Autopilot sistemine sahip araçları da bu grupta yer alıyor. Bu sınıftaki otomobiller sürücüleri direksiyonu çevirmekten veya gaza basmaktan kurtarıyor. Ancak kendi başlarına karar alamıyor. Honda, sürücüsüz otomobil çalışmalarında bu konuda önemli bir eşiği aşmış gibi görünüyor.

Reuters’ın haberine göre; otomotiv devi, üçüncü seviye otonom sürüş özelliklerine sahip otomobilleri geniş ölçekli şekilde üretecek ilk şirket olacağını açıkladı. Sürücülerin yine direksiyon başında ve tetikte olması gerekecek. Ancak yavaş otomobillerin sollanması gibi konularda otomobil tek başına hareket edebilecek.

Honda’nın üçüncü seviye otonom sürüş özelliklerine sahip ilk otomobili Legend modeli olacak. Bu otomobilde Trafik Sıkışıklığı Pilotu olarak adlandırılan özellik de bulunacak. Otomobilin Honda’nın mevcut mali yılının bitişinden, yani 2021’in mart ayından önce hazır hâle gelmesi amaçlanıyor.

Trafik Sıkışıklığı Pilotu özelliğinin sunulması, Japonya’da devletin bu özelliğe onay vermesiyle mümkün hâle gelmişti. Söz konusu özellik aktifken sürücülerin yola bakmasına gerek kalmıyor. Ancak Honda’nın bu konuda daha pek çok standardı karşılamasının gerektiğini belirttiğini fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ferrari ilk tam elektrikli otomobilini 2025'te tanıtacak

Honda sürücüsüz otomobil çalışmalarında üçüncü seviye otonomi vadeden ilk üretici değil. Audi de 2019 model A8L’nin bu seviyede otonomiyi desteklediğini duyurmuştu. Ancak Audi bu konudaki çalışmalarını ABD’nin eyalet seviyesi kurallardan federal ölçekte kurallara geçmesi nedeniyle rafa kaldırmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...