Honda siber saldırı nedeniyle üretime ara vermek zorunda kaldı

Honda, Tokyo’da bulunan iç sunucularına düzenlenen bir siber saldırı nedeniyle üretimine küresel ölçekte bir gün boyunca ara vermek zorunda kaldı. The Financial Times’ın haberine göre, şirket virüsü pazartesi günü tespit etti. E-postaları ve dünya genelindeki fabrikalardaki diğer sistemleri etkileyen virüs nedeniyle şirket bazı çalışanlarını eve göndermek zorunda kaldı.

Haberde siber saldırıdan etkilenen tesisler arasında Honda’nın Türkiye’deki fabrikasının da bulunduğu belirtiliyor. Şirketin fabrikalarının büyük kısmında çarklar yeniden dönse de, ABD’nin Ohio eyaletindeki ve Türkiye’deki otomobil fabrikalarında üretimin hâlâ başlamadığı öğrenildi. Bunlara ek olarak, şirketin Brezilya ve Hindistan’daki motosiklet fabrikalarında da faaliyetler şu an için durmuş vaziyette.

Hâlihazırda dışarıya sızan bir müşteri veya çalışan bilgisi bulunmuyor. Bu da siber saldırının Honda’nın otomobil denetleme sistemini etkilemiş olabileceğini düşündürüyor. Ancak bunun şimdilik bir varsayımdan fazlası olmadığını belirtmek gerekiyor.

Siber saldırı Honda’nın iç sunucularına yönelik olsa da, otomotiv sektörünün daha gelişmiş güvenliğe ihtiyaç duyduğunu gözler önüne seriyor. Siber korsanların kısa mesajlarla otomobilleri kontrol edebildiği, hırsızların bir Tesla Model S’i anahtarlık hilesiyle çaldığı ve Fiat Chrysler’in bir siber saldırı sonunda 1.4 milyon otomobili geri çağırmak zorunda kaldığı daha önce görülmüştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
WhatsApp gizlilik sözleşmesini henüz onaylamayanları ilgilendiren yeni gelişme

Honda’dan konuyla ilgili olarak Engadget sitesine gönderilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Honda, ABD’deki bazı fabrikalarındaki üretimi de etkileyen bir siber saldırı yaşamıştır. Şu an için ortada kişisel bilgilerin kaybedildiğine yönelik bir kanıt yok. Pek çok fabrikada üretime başladık ve Ohio’da bulunan motor ve araba fabrikamızda da kısa süre içinde üretime dönmeye hazırlanıyoruz.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...