Honda 5G ile otomobilleri arasında bağlantı kuracak

honda 5g
Honda NeuV

Japonya merkezli SoftBank özünde bir mobil operatör olsa da, geniş faaliyet sahası ve yatırımlarıyla büyük bir teknoloji şirketine dönüşmüş durumda. Akıllı otomobiller de milyar dolarlık yatırımlar yapan SoftBank’in ilgi alanları arasında bulunuyor. Bu alandaki çalışmalarında SoftBank’e bir diğer Japon devi Honda eşlik ediyor. SoftBank’in desteği sayesinde Honda 5G teknolojisini benimseyecek ilk şirketlerden biri olacak gibi görünüyor.

İki şirket arasındaki işbirliğinin meyveleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Honda’nın yapay zekâ destekli konsept araçları NeuV ve Sports EV’nin altyapısında SoftBank’in de hatırı sayılır bir desteği bulunuyor. Sürücüsüz otomobiller için kendisine 2025’i hedef olarak belirleyen Honda, bağlı otomobiller projesinde bir sonraki aşamaya geçmeyi planlıyor. Bir sonraki aşamanın merkezinde ise 5G yer alıyor.

SoftBank hâli hazırda Japonya’da 5G testlerini sürdürüyor. Şirket, 5G hizmetlerini 2020 itibarıyla hayata geçirmeyi planlıyor. SoftBank, bu tarihten önce Honda’nın otomobillerinin 5G şebekesi üzerinde birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu görmek adına testler yapacak.

Honda 5G testlerini Hokkaido’daki tesislerinde gerçekleştirecek

Honda 5G testlerini Hokkaido’da bulunan kendisine ait Takasu Test Merkezi’nde gerçekleştirecek. SoftBank, 2018’de 6.8 kilometre uzunluğundaki piste 5G baz istasyonlarını yerleştirecek. Honda’nın bu merkezde test ettiği otomobiller, birbirleriyle kablosuz şebekeler üzerinden iletişim kuracak. İki şirket de testlerin sonuçlarını değerlendirerek otomobillerdeki yerleşik teknolojileri geliştirmeye çalışacak. Bu deney kapsamında SoftBank de ilk defa 5G şebekesinin gücünü şehir dışındaki bir bölgede ölçmüş olacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube Kids uygulaması artık Türkiye’de

YouTube yetişkinler kadar çocuklar için de epey popüler platformlardan bir tanesi. Çocuklar daha bebekliklerinden itibaren YouTube'dan oynatılan videolarla büyüyor desek yanlış olmaz. Bu durumu...

Apple iMac M1 işlemci ve parlak renklerle yenilendi

Apple daha ince bir tasarıma, yeni M1 işlemciye ve parlak renk seçeneklerine sahip yeni iMac masaüstü bilgisayarını tanıttı. Klasik renkli iMac'lere bir tür saygı...