Hindistan TikTok ve WeChat gibi bazı Çinli uygulamaları engelledi

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı aralarında TikTok ve WeChat’in de bulunduğu birkaç düzine Çin merkezli uygulamayı engelledi. Bakanlık bu kararı söz konusu uygulamaların “Hindistan’ın egemenliğine ve bütünlüğüne zarar veren” aktivitelere dahil olması nedeniyle böyle bir karar alındığını duyurdu. Yasaklılar listesinde toplam 59 uygulama yer alıyor.

Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu TikTok için Hindistan büyük bir pazar. Nisan ayında SensorTower tarafından paylaşılan verilere göre, TikTok’un 2 milyarlık indirme sayısının yüzde 30’u Hindistan’dan geliyor. Yine Çinli bir internet şirketi Tencent’in sahibi olduğu WeChat mesajlaşma uygulaması ise dünya çapında 1 milyarı aşan indirme sayısına ulaşmıştı.

Hindistan TikTok’u ilk kez engellemiyor. Ülke yönetimi, platform ile ilgili olarak pornografiye yönelik endişeleri nedeniyle geçen yıl Apple ve Google’a bu uygulamayı ilgili uygulama mağazalarından çıkarmaları yönündeki taleplerini iletmişti. Hindistan meclis üyeleri TikTok’un müstehcen içeriğin yayılımını ve kültürel yozlaşmayı teşvik ettiğini kaydetmişti. O yasak bir hafta sonra kaldırılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google iOS uygulamalarının tasarımında değişikliğe gidecek

Son zamanlarda Çin ve Hindistan arasındaki gerilim yüksek. Bu ayın başlarında iki ülke arasındaki sınırda 20 Hindistan askeri ölü bulunmuştu. Jeopolitik durumun Hindistan’ın TikTok ve diğer Çinli uygulamaları yasaklamasında ne kadar etkili olduğu bilinmiyor, ancak bunun da önemli bir katkısının olduğu düşünülüyor.

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun