Hayabusa2 topladığı örnekleri Dünya’ya getirdi

Japonya’nın Hayabusa2 uzay aracı, bundan yaklaşık iki yıl önce Ryugu isimli astereoitten topladığı örnekleri Dünya’ya getirmeyi başardı. Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), örnek kapsülünün 6 Aralık itibarıyla Avustralya’ya iniş yaptığını açıkladı. Açıklamada inişin “kusursuz” olduğu belirtildi.

Uzay aracı 2019’un şubat ayında Ryugu’ya iniş yapmıştı. Örnek toplamak için astereoitin yüzeyine bir kurşun gönderilmiş ve böylelikle toz ve kayaların havalanması sağlanmıştı. Örnek toplama görevinin 2018’in ekim ayında yapılması planlansa da, yüzey bilgilerindeki değişiklik nedeniyle görev birkaç ay ertelenmişti.

Hayabusa2’nin uzaydaki macerası devam ediyor. Japonya’nın uzay aracı 1998 KY26 olarak anılan küçük bir asteroit üzerinde çalışacak. Hayabusa2’nin 2031 yılının temmuz ayında Dünya’ya geri dönmesi planlanıyor.

Hayabusa2 tarafından getirilen asteroit örnekleri, beklentileri karşılamaları durumunda bilimsel çalışmalar için çok değerli olabilir. Ryugu sayesinde Güneş Sistemi’nin ilk dönemlerine dair daha fazla bilgi edinilebilecek. Özellikle de asteroitlerin Dünya’ya organik madde taşıma sürecinin detaylarının netleşmesi amaçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
NASA Mars helikopterinin ilk uçuşunu erteledi

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...