Hasselblad’in 400 megapiksellik kamerası 2.4 GB’lık fotoğraflar çekiyor

google news abone ol

Bundan birkaç yıl önce Hasselblad, H5D medium format fotoğraf makinesinin 200 megapiksel çözünürlüklü, Multi-Shot versiyonunu çıkarmıştı. Şimdi H6D’nin 400 megapiksel çözünürlüklü versiyonu H6D-400c ile piksel sayısı çılgınlığı bir boyut üste taşınıyor.

Hasselblad’in Multi-Shot teknolojisi aslında çok basit bir mantıkla çalışıyor. Dört adet 100 megapiksel çözünürlüklü fotoğraf çekiliyor. Sensör her bir çekimde bir piksel kaydırılıyor. Daha sonra da sensörün yarım piksel kaydırılmasıyla iki çekim daha yapılıyor. Çekilmiş altı fotoğrafın birleştirilmesiyle toplamda 23200 x 17400 piksel, yani 400 megapiksel çözünürlüklü tek bir 16-bit TIFF görüntü dosyası elde ediliyor. Bu dosyanın büyüklüğü de 2.4 GB oluyor.

Fotoğraflar o kadar büyük oluyor ki, çekilebilmesi için kameranın bir bilgisayara bağlanması gerekiyor.

Hasselblad'in 400 megapiksellik kamerası 2.4 GB'lık fotoğraflar çekiyor

Açıkçası, bu tür bir sensör kaydırma tekniği biraz zaman alıyor. Bu nedenle en çok, çok sabit sahneler için uygun olacaktır. Çocuğunuzun doğum günü veya mezuniyet törenini 400 megapiksel çözünürlükte çekmek çok mantıklı olmayabilir. Ancak çok yüksek bir noktadan bir şehrin manzarasını yakalamak istiyorsanız, o hâlde Hasselblad H6D-400c’yi kullanabilirsiniz.

Aslında hem kullanışlı olduğu alanlar, hem de fiyatı H6D’nin bu modelinin daha çok kurumsal amaçlara uygun olduğunu gösteriyor. Kamera mart ayında, 47 bin 995 dolarlık yurt dışı fiyatıyla çıkacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

ÖNE ÇIKANLAR